פשוט, ממש פשוט • אבל במחיר הזה הוא שווה, ממש שווה

ילדים שכבר שבעו רכבים מפוארים ונסעו במכוניות שמחירן מאות אלפי שקלים, הבינו את מה שמבוגרים שהשתעבדו לסמלי סטטוס מתקשים להבין. המרחב האישי הוא אחד הדברים החשובים ביותר שרכב יכול להציע

צילומים: מנדי ריזל

את שני הבנים הגדולים שלי (7 ו-8) הדאיג בסוף השבוע דבר אחד: שאבטיח להם שאקנה רנו קנגו ארוך. הבכור אף הבטיח: "אבא, אתן לך 200 שקל השתתפות". טוב נו, הבטחתי לפחות שאשקול זאת בכובד ראש.

ת'אמת? מי שיראה את המכונית הזו או שייכנס לתוכה, לא ממש יבין על מה ההתלהבות. היא לא יפה – רנו קנגו אבל עם תוספת ודי חריגה בנוף; והאבזור בפנים הוא הכי פשוט שיכולתם לדמיין. אבל היא מובילת שבעה נוסעים בצורה רגועה ועם מרחב ראוי לציון.

והילדים שלי, שכבר רגילים בכל שבוע לנסוע על מכונית אחרת – בהן גם כאלו שעולות מאות אלפי שקלים יותר מהקנגו הארוכה – השכילו להבין שמרווח ונוחות חשובים לא פחות, ואולי יותר, מפיצ'רים כאלה ואחרים.

תא הנוסעים כאמור פשוט. דשבורד עשוי פלסטיק קשה – אבל עשוי מקשה אחת, שזה טוב. קונסולה מרכזית עם שליטה על מיזוג האוויר ופתחי אוורור. עם זאת, המזגן אינו מפוצל ליושבים מקדימה. כלומר, אין שליטה נפרדת לנהג ולנוסע שלצידו, ולמרבה האכזבה אין כלל פתחי אוורור מאחור, אפילו לא לשורה השנייה וכל שכן שלא בשורה השלישית. בחזרה לקונסולה המרכזית, יש בה רדיו דיסק וחיבור USB וזהו בעצם. לוח מחוונים פשוט ומחשב דרך שכאילו נלקח ממכונית שיוצרה אי שם בעשור הקודם: פשוט, מיושן, בצבע כתום.

בקנגו שני חלונות חשמל. בשורה השנייה יש חלונות שמוסטים מעט ידנית, ע"ע סיטרואן ג'מפי, בשורה השלישית החלונות אינם ניתנים לפתיחה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל'ביזנעס' בפייסבוק

המכונית, בגרסתה הארוכה, מגיעה ברמת גימור אחת, עם מנוע אחד: דיזל, 1.5 ליטר טורבו דיזל ו-110 כוחות סוס. התאוצה סבירה יחסית, השיוט במהירות גבוהה נחמד למרות שעל הנייר לא מדובר בלהיט: 0 ל-100 ב-12.3 שניות לדוגמא, לא מעט. אולי ההבנה שלא מדובר במכונית מנהלים אלא בכלי-רכב מסחרי לוכסן מוביל לשבעה נוסעים, לא גרמה לי לפתח ציפיות. רק אולי, כי תכל'ס – המנוע נותן עבודה טובה. כן, הוא טוב.

המכונית הזו הזכירה לי מאוד את המתחרה הישירה שלה מבית דאצ'יה, הלודג'י. גם שבעה מקומות, גם ידני, עם הגה ומתגים זהים באזור הנהג. כך לדוגמא ההגה החף כמעט ממתגים; כך לדוגמא בקרת השיוט שהפעלתה מתאפשרת באמצעות לחיצה על מתג משמאל להגה, כאשר באמצעות מתגים מימין להגה ניתן להעלות, להוריד ולקבע את המהירות. מתגים נוספים מימין להגה מאפשרים שליטה על העברת תחנות ברדיו.

נוחות הנסיעה מרשימה, בעיקר בכל מה שנוגע לבליעת שיבושים. אבל הנוסעים לא מרגישים את מה שחש הנהג, וגם בזה המכונית הזו דומה ללודג'י: הדוושות קשות למדי והעברת הילוכים בתיבה הידנית אינה קלה, עד שמתרגלים. ההגה מעט קשה.

השורה השנייה והשורה השלישית אינן נעות על מסילות. שלושת הכיסאות בשורה השנייה (2;1) מקובעים, וגם לא ניתן להזיז אותם ממקומם. את שני המושבים בשורה השלישית ניתן להוציא, והחזרתם מלווה במאמץ…

בחמשת המושבים מאחור יש מרווח אמתי. מה שמעניין, ושונה ממרבית המכוניות בנות שבעה מקומות ישיבה, זו העובדה שדווקא לשני היושבים מאחור יש יותר מקום מאשר בשורה השנייה, משום שמדובר בשני כיסאות נפרדים. הישיבה שם מתאימה גם למבוגרים, הרבה בזכות מקום גם לרגליים ארוכות.

בתא המטען יש פי שניים מקום באשר במיני-וואן ממוצע (עיינו ערך וורסו/זאפירה/אאוטלנדר וכו'): 300 ליטר. עם זאת, אין שם מקום למזוודה גדולה כאשר כל המושבים פתוחים. ולמרות זאת, במידה והיושבים בשני המושבים האחוריים יסכימו לוותר מעט על המרחב שלהם, בהחלט ניתן יהיה להניח חפצים ושקיות בין המושבים ובין רגלי הנוסעים לגב המושב השני. זאת בשל המרחב הנדיב ממנו נהנים יושבי השורה האחורית.

עוד בנושא המקום: מעל ראש הנהג יש תא אחסון, כמו במסחריות גדולות יותר. אך אין שפע של תאי אחסון קטנים באזור הקדמי של תא הנוסעים. כך למשל תמצאו רק מקום אחד לכוס קפה.

רנו קנגו ארוך חסכוני בדלק, וצורך ליטר דלק אחד לכל 15 קילומטר של נסיעה משולבת. והוא מוביל שבעה נוסעים ב-145,000 שקלים בלבד. הוא אולי פשוט-פשוט אבל בשיקולי עלות-תועלת, הוא בהחלט שווה-שווה.

נתונים לגרסה הנבחנת (ייתכנו שינויים, בהתאם לרמות האבזור): מחיר: 145,000 שקל | מנוע: 1.5 טורבו דיזל, 110 כוחות סוס | מומנט: 26.5 קג"מ ב-1,750 סל"ד | האצה מ-0 ל-100: 12.3 שניות | צריכת דלק: 1 ל-14 | תא מטען: 300 ליטר  | בסיס גלגלים: 3,081 מ"מ | דרגת זיהום אוויר: 5 | 4 כריות אוויר

מעלות: מחיר, חסכון בדלק, מרחב יחסי | חסרונות: בטיחות, אבזור

2 תגובות ל: "פשוט, ממש פשוט • אבל במחיר הזה הוא שווה, ממש שווה"

  1. "המכונית הזו הזכירה לי מאוד את המתחרה הישירה שלה מבית דאצ'יה, הלודג'י."
    מכתב רכב וותיק מצופה לדעת שרנו היא הבעלים של דאצ'יה רומניה ומדובר באותו רכב באריזה אחרת

  2. דאצי'ה רכב מצוין, אפשר להוסיף חבילת אבזור מודרנית

    הרכב נוח ומרווח מאוד, והוא עולה רק 100 אלף, אז למה להוסיף כמעט 50 אלף ש"ח על רכב די דומה

    אגב, הצריכה של הלודג'י בעיר היא 1 ל-9

כתיבת תגובה