צעיר מנתניה מכר בביטקוין תוכנות כופר ונתפס

יחידת הסייבר בלהב 433 הפעילה שוטר סמוי, שניהל קשר עם סוחרים בתוכנות כופר ובתוכנות בלתי-חוקיות אחרות בטלגרם • שתי מכירות של תוכנת כופר בתמורה ל-500 דולר אמריקני לכל עסקה – ששולמו בביטקוין – הובילו לכתב אישום נגד תושב נתני, בן 23, על סחר בתוכנת כופר (Ransomware) בטלגרם, סחר בסמים מסוכנים ועבירות נוספות

האקר בפעולה | צילום אילוסטרציה: Andrey_Popov, שאטרסטוק

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה הבוקר כתב אישום לבית משפט השלום בנתניה נגד מיכאל זייצב, תושב נתניה בן 23, בגין סחר בתוכנת כופר (Ransomware) בטלגרם, וכן עבירות נוספות של סחר בסמים מסוכנים בטלגרם, החזקת כלים לשם מסחר בסמים והחזקת שטרות מזויפים.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו”ד עמוס איתן, במהלך החודשים דצמבר 2020 וינואר 2021 הפעילה יחידת הסייבר בלהב 433 שבמשטרת ישראל שוטר סמוי, שמטרתו הייתה לנהל קשר עם סוחרים בתוכנות כופר ובתוכנות בלתי-חוקיות אחרות בטלגרם. בעקבות זאת, נוצר קשר בין השוטר הסמוי לבין הנאשם, ובמסגרת פעילות זו עלה בידי המשטרה להוכיח שתי מכירות של תוכנת הכופר בתמורה ל-500 דולר אמריקני לכל עסקה. התשלום הועבר לידי הנאשם בביטקוין, לבקשתו, וזאת על מנת להסוות את זהותו כמקבל התשלום.

250/200 סייד בר + קובייה

תוכנת הכופר שנמכרה על-ידי הנאשם אפשרה ליצור קובץ הצפנה אשר יישלח לקורבן, ולאחר פתיחת הקובץ יוצפנו כלל הקבצים במחשבו של הקורבן, עד לקבלת מפתח ההצפנה מטעמו של התוקף. התוכנה אפשרה גם לבחור אלו סוגי קבצים יוצפנו במחשבו של הקורבן, ויצרה באופן אוטומטי מכתב כופר בכל אחת ואחת מתיקיותיו של הקורבן במחשב. במהלך ההתכתבות של השוטר הסמוי עם הנאשם, הבהיר הנאשם לשוטר הסמוי כי התוכנה הנמכרת יכולה להצפין בצורה חזקה את הקבצים במחשבו של הקורבן, כך שהוא לא יוכל לפתוח את הקבצים מבלי לקבל את מפתח ההצפנה מטעם התוקף.

בנוסף, הנאשם הציע למכירה סמים בקבוצות שונות בטלגרם, ובמספר הזדמנויות מכר קנאביס. כן החזיק בביתו סמים בכמות שלא לצריכה עצמית, כלים המשמשים להכנת סמים מסוכנים ושטרות מזויפים בהיקף של 6,400 ש”ח.

עם הגשת כתב האישום, הוגשה גם בקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

Inner article

במחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הדגישו כי הפעילות של השוטר הסמוי הצליחה להאיר בזרקור על פעילות המכירה והקנייה של תוכנות כופרה ונוזקות בטלגרם, פעילות שחשיפתה קשה באופן מיוחד לנוכח העובדה שהחשודים פועלים באמצעים שונים להסוואת זהותם ולהסוואת התשלומים שהם מקבלים בתמורה לפעילות האסורה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה