קרנות הריט ממשיכות לעבוד: רכשו מעל 1300 יח”ד

קרנות ריט קנו ב-2020 סך של 1,305 דירות המיועדות להשכרה לטווח ארוך זינוק של 31% מול נתוני האוצר ב-2019 • כ-20% נרכשו ע”י אמפא-יובלים, שב-14 החודשים האחרונית השקיעה כמילארד שקל בכ-500 יח”ד להשכרה

אילוסטרציה. צילום: ליאור מזרחי | פלאש 90

הדיור להשכרה בנסיקה. אחד התחומים בהם מדינת ישראל מפגרת מאחור מול אחיותיה המתפתחות בעולם המערבי, הוא שוק הדיור להשכרה. בעוד רחובות שלמים עם מגדלי מגורים מושכרים לכל דורש, כאן בישראל שוק השכירות מוחזק בעיקר בידי אנשים פרטיים ומשקיעים עצמאיים. אלו מביטים לא רק על התשואה מדמי השכירות אלא גם תשואה גבוהה על המכירה של הנכסים שמשמשים היום להשכרה.

על פי הערכות, שוק השכירות הקונצרני תופס כ-15% במרבית המדינות המתפתחות, זאת לעומת אחוז אחד בישראל או קצת פחות. אולם בשנים האחרונות יש שינוי מגמה בתחום, ואלמלא שנת הקורונה, השוק היה תוסס עוד יותר. עיקר השינוי טמון בחוק לעידוד השקעות הון קובע ההטבות מס משמעותיות בגין הכנסת שכירות ומס השבח. התנאי: בנכס יש שש דירות מגורים לפחות המוסבות להשכרה לתקופה ממוצעת של חמש שנים לפחות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

על פי דיווח של גילי מלניצקי ב-TheMarker ועל פי נתוני משרד האוצר, בשנת 2020 הוכפל מספר האישורים שהעניק מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה לטובת דירות המיועדות להשכרה למשקיעים שביקשו ליהנות מההטבה: מ–907 דירות ב–2019, ל–1,844 דירות ב–2020. זאת קפיצה משמעותית המקרבת עוד יותר את היום שבו שוק השכירות בישראל יהיה ממוסד יותר.

עוד דווח כי יזמים הפועלים בשוק הדירות להשכרה, וכן קרנות ריט (קרנות להשקעה בנדל”ן) קנו 1,305 דירות המיועדות למיזמי דיור להשכרה ארוכת טווח ב–2020 מדובר ב-31% יותר מבשנת 2019. המעניין הוא שכחמישית מהדירות להשכרה לטווח ארוך רכשה חברה אחת, חדשה יחסית, אמפא-יובלים. זאת רכשה ב–14 החודשים האחרונים יותר מ–500 דירות בכמיליארד שקל.

מאמינים בדיור להשכרה

לפי הדיווח של מלינצקי, אמפא-יובלים היא שותפות חדשה בין חברות הנדל”ן אמפא, שבשליטת שלומי פוגל ומשפחת נקש, ליובלים, שבשליטת איציק ברוך. השותפות החלה לפני כשנה כחברה משותפת שתתמחה ברכישה, ייזום ותפעול של מקבצי דיור להשכרה ארוכת טווח. מימון העסקות התבצע באמצעות כלל ביטוח (70%–75%) והונן העצמי של אמפא ויובלים. החברה מקווה להכפיל את מספר הדירות המוחזקות על ידם עד סוף 2022.

עד כה רכשה החברה דירות בקרית אונו, אור יהודה, גבעת שמואל, רחובות, נתניה, ירושלים, אשדוד וצור יצחק – והיא מנהלת משא ומתן לרכישת מקבצי דירות נוספים. מרבית הדירות הן ‘על הנייר’, והאיכלוסים הראשונים צפויים רק בעוד כשנה עד שנה וחצי. בכוונת השותפות להיכנס גם לתחום הייזום — לרכוש קרקעות ולהקים פרויקטים המיועדים להשכרה ארוכת טווח של חמש שנים ויותר.

Inner article

לדברי איציק ברוך, בעלי יובלים שצוטט בדיווח, “יש לנו אמונה גדולה בשוק הדיור להשכרה, ואנחנו נשענים על ההערכות שהמחסור בהיצע הדירות במרכז יגבר ויחמיר – ותהיה עליית מחירים משמעותית, בהתאם. ככה נוכל ליהנות מעליית ערך במכירת הדירות, לצד דמי השכירות והטבות המס מתוקף חוק עידוד השקעות הון”.

השותפות החדשה מציעה מודל בו השוכרים יוכלו לרכוש את הדירה בה הם מתגוררים לאחר חמש שנים ובתנאים מטיבים. “הזוגות הצעירים יוכלו לבחון במשך מספר שנים את השכונה שבה הם מתגוררים, מבלי להתחייב מראש על רכישת דירה. אם ירצו, הם יוכלו להמשיך להתגורר באותה דירה”, מסביר ברוך.

אמפא נדל”ן עסקה עד היום בתחום השכירות של מגורי סטודנטים, במקביל ל-250 אלף מ”ר של משרדים ושטחי מסחר, יותר מ-14 אלף מ”ר של מבנים תעשייתיים ולוגיסטיים, 100 אלף מ”ר של שטחי חניה ואחסון ו-25 אלף מ”ר של מתקני חינוך ושיכון סטודנטים. בנוסף עוסקת אמפא בתחום המימון החוץ-בנקאי, שם היא פועלת באמצעות אמפא קפיטל, הנמצאת בבעלות משותפת של הקבוצה ושל מנורה מבטחים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה