רגב: "ערוכים למענה תחבורתי גם אם תפרוץ חלילה מערכה צפונית"

שרת התחבורה מירי רגב בהערכת מצב: "פיתוח התשתיות הוא מנוע הצמיחה של המשק" | לדבריה, "אנו ערוכים גם למקרה של חזית צפונית" | רגב התייחסה גם להגנה האקטיבית בזירה הצפונית והתרחישים של ניסיונות פגיעה במתקנים אסטרטגים והפסקות חשמל ממושכות | לפי נתוני רש"ת ורת"א, מספר הנוסעים בנתב"ג עולה בהדרגה והחברות האירופאיות הגדולות חזרו לטוס לישראל

מטוס ממריא מנתב"ג | צילום: פלאש 90

ההתפתחויות בגזרה הצפונית, הזירה בים האדום, ההיערכות למזג האוויר ושורת נושאים נוספים עמדו היום במרכזה של הערכת מצב שקיימה שרת התחבורה מירי רגב, יחד עם השר במשרד המשפטים דוד אמסלם, סגן השרה אורי מקלב, נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ ומנכ"ל משרד התחבורה משה בן זקן.

בהערכת המצב השתתפו מנכ"לים ויושבי ראש של הרשויות וחברות התשתית של משרד התחבורה, במטרה לוודא את שימור הרציפות התפקודית בצל אתגרי התקופה ועדכונים שוטפים על פערים הדורשים מענה. בפתח הישיבה נפרדו המשתתפים ממנכ"ל הרלב"ד היוצא ד"ר ארז קיטה וקיבלו בברכה את היו"ר הנכנס יורם הלוי, "הדלת הפתוחה תדיר בלשכת השרה והעזרה שלך לכל נושא הבטיחות שלך הם יוצאי דופן", אמר מנכ"ל הרלב"ד היוצא.

השרה הציגה בדיון את האתגרים העיקריים כתוצאה מהמשך המערכה בדרום שצפויה להימשך עוד זמן רב, שיקום תשתיות התחבורה שנפגעו והטיפול במפונים. רגב התייחסה להגנה האקטיבית בזירה הצפונית והתרחישים של ניסיונות פגיעה במתקנים אסטרטגים והפסקות חשמל ממושכות.

בדיון נסקרה ההיערכות מפני פגעי מזג האוויר וסכנת השיטפונות בכבישים, הפיילוט שימנע את כניסת הרכבים לאזור השיטפונות וההערכות לתקציב 2024.

מנהלי רש"ת ורת"א עדכנו על התיאום ההדוק עם עם פיקוד צפון וחיל האוויר, כמות הנוסעים בנתב"ג שעולה בהדרגה והחברות האירופאיות הגדולות שחזרו לטוס לישראל. בגזרה הימית הודיעו נציגי רספ"ן וחנ"י כי כל הנמלים שומרים על שגרת חירום למעט נמל אילת שחווה ירידה בפעילות בעקבות הפרת חופש השייט בים האדום. שרת התחבורה העירה כי הפרסומים על חברות שהפסיקו לשוט לישראל מופרזים וכי לא צפויים שיבושים משמעותיים בהגעת סחורות מהמזרח הרחוק. "הנמלים ערוכים ומתורגלים להתפתחויות בצפון" אמר יו״ר חברת נמלי ישראל.

בישיבה עלתה גם סוגיית המחסור בעובדים הזרים בחברות התשתית והכוונה להעביר הצעת מחליטים ייחודית של משרד התחבורה לפתרון הסוגיה. עוד עלה בדיון כי התחבורה הציבורית חזרה לשירות מלא, לצד הפעלת השירות למפונים ומוניות שגויסו למערך. ביחס לרכבת ישראל צויין כי כי היא חזרה לפעול בכל המקומות למעט שדרות, הרכבת הקלה חזרה לתפקוד מלא והעבודות שחזרו להתבצע ברוב הרשויות, לצד שורה ארוכה של פרויקטים תחבורתיים שהושלמו בירושלים לפני עוד בטרם הזמן שנקבע. ניתנה סקירה ביחס לתכניות היום שאחרי ביחד עם מנהלת תקומה בדגש על כך שכל העבודות יתבצעו דרך חברות התשתית של המשרד.

בניית תשתיות | צילום אילוסטרציה: shutterstock

 "אני מודה לאורחים שנענו להזמנתנו השר אמסלם ונציב שירות המדינה. משרד התחבורה מתחילת הלחימה שומר על הרציפות התפקודית באוויר ובים וביבשה בשגרה ובחירום. משרד התחבורה פועל החל מבוקר שמחת תורה ומעניק את השירות לאזרחים וככל שנדרש לחיילים. המשך פיתוח התשתיות חיוני להנעת המשק. אנו עמלים לבנות את המחר של מדינת ישראל ובכמה שפחות בירוקרטיה. ניצול התקציב של השנה האחרונה מעיד כי המשרד פועל ללא לאות לטובת כלל האזרחים", אמרה רגב.

השר במשרד המשפטים והשר לשיתוף פעולה אזורי דוד אמסלם אמר, כי "משרד התחבורה והבטיחות בדרכים זכה בשרה ובמנכ"ל נמרצים וזה בא לידי ביטוי בשטח. יש פה מנהלים ברמה הכי גבוהה של מדינת ישראל שבאים לעבודה מתוך ציונות אמיתית והתגייסות למען עם ישראל. התפקיד שלי זה לסייע לכל אחד ואחד מכם להצליח בעבודה שלכם. ההצלחה שלכם היא ההצלחה של עם ישראל".

סגן שרת התחבורה אורי מקלב: "נעשית כאן עבודה יוצאת דופן. אני מקבל הרבה פידבקים מהציבור על השירות המקצועי שמעניק המשרד לאזרחים מתחילת המלחמה. אנחנו עובדים בימים אלה על גיוס נהגים לתחבורה הציבורית מקרב האוכלוסייה החרדית שתחפה על המחסור בנהגים פלסטינים. זו בשורה אמיתית לכלל הציבור".

נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ: "זו לא הפעם הראשונה שאני נמצא בהערכות המצב של משרד התחבורה. יש לי סיפוק רב ועצום מהתפקוד של המשרד בשגרה ובחירום. אתם עושים את הכל על מנת שהאזרחים לא יחושו את תקופת המלחמה. המערכת עובדת בזכות הפעילות שלכם ושל שאר המשרדים, זה מקור סיפוק עבורי וטעינת מצברים".

מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים משה בן זקן: "משרד התחבורה פועל בשיתוף פעולה מלא עם הנציבות וכלל משרדי הממשלה. כשבעים מיליארד שקלים מתקציב משרד התחבורה עליו נלחמה השרה רגב מומשו לטובת האזרחים וזה מעיד על הכל. יש לנו קשר רציף עם כל חברות הבת ברמה היומיומית על מנת לממש את המדיניות של שרת התחבורה ולשפר את המציאות במדינה, והשירות לאזרחים תוך שמירה על רציפות תפקודית למרות שגרת החירום. המשל"ט של המשרד מסייע לכל משרדי הממשלה, תוך כדי תנועה אנחנו עושים תחקיר מבצעי במטרה לשפר את השירות עוד יותר למרות מצב הלחימה".

כתיבת תגובה