רחפנים מצלמים מלמעלה: הפרטיות בצל הקורונה

שימוש ברחפנים לבחינת מקום הימצאם של מי שקיבלו הוראה לשהות בבידוד – אפשרי או לא? • הרשות להגנת הפרטיות מפרסמת המלצות בנושא היבטי פרטיות, בין היתר, לאור הפוטנציאל לשימוש גובר ברחפנים בעקבות התפרצות הקורונה • אז מה מותר ומה אסור? • שימו לב – יש גם כללי פרטיות למי שלומד דרך המחשב

רחפן | צילום: shutterstock

הרחפן המשטרתי המתין בסבלנות בחלון הגדול של הסלון בקומה ה-22. בני הזוג לוינזון ששהו בבית באותה עת, מיהרו להציג בפני הרחפן הנחמד את תעודות הזהות שלהם. חמישה ימים קודם לכן, הצהירו בני הזוג באתר משרד הבריאות על כניסתם לבידוד, לאחר ששהו בצוותא עם חולה קורונה מוצהר. הרחפן אותת בכנפיו לשלום והתרחק מהם בסיבוב לעבר היעד הבא. כעת נותר להבין, מה קורה עם הפרטיות לאורך כל טווח טיסתו של הרחפן?

בשנים האחרונות, תחום הרחפנים מעסיק את מדינת ישראל מהיבטים שונים. החל מאיום על שדות תעופה, מחנות צבא ומתקנים אסטרטגיים, חדירה בגבולות, אכיפת בנייה, אכיפה בכבישים ואפילו החדרת טלפונים סלולריים לאסירים בטחוניים. אם כל אדם יכול לעלות רחפן לאוויר לצורך משחק או צילום, קל וחומר שהמדינה על שלל רשויותיה תגייס לשירותיה את הרחפן לצרכיה השוטפים.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

לאור הפוטנציאל לשימוש גובר ברחפנים בעקבות התפרצות הקורונה, והאפשרות לאיבוד גבולות הפרטיות שעלולה לבוא בעקבותיו, מפרסמת הרשות להגנת הפרטיות המלצות בנושא היבטי פרטיות. עמדת הרשות היא כי יש להתאים את יישום דיני הגנת המידע לעידן שבו מתאפשר ניטור מקיף וחודרני גם מן האוויר. 

ניטור וצילום ללא מגבלות 

ברשות אומרים כי את מסמך ההמלצות המתפרסם כעת, החלה הרשות לכתוב לפני חודשים רבים עוד בטרם פריצת משבר הקורונה. אולם, לאור השימוש הגובר אשר צפוי ברחפנים בארץ ובעולם לשם פיקוח על קיום הוראות רשויות הבריאות, ויתכן שגם לנוכח שימושים פוטנציאליים נוספים ברחפנים להספקת מצרכים רפואיים וחיוניים אחרים, מקבלות ההמלצות בתקופה זו חשיבות יתירה, לשם הגנה על פרטיות הציבור.

ברשות מודעים לכך שהרחפנים, הניתנים לרכישה בקלות ובעלות לא גבוהה יחסית, אינם כפופים למגבלות פיזיות וגיאוגרפיות. הרחפנים מסוגלים לנטר שטחים גדולים ולצלם מתחמים אינטימיים, אשר אינם נגישים למצלמות קרקעיות. ברחפנים מוטמעת מערכת שליטה מרחוק המאפשרת קליטה ושידור של אותות דיגיטליים וחיישנים. אלה מאפשרים לקלוט אינפורמציה מסביבת הרחפן, אותה ניתן לאגור ולשדר למכשיר מרוחק. 

ברחפן אף נעשה שימוש במצלמות המשלבות יכולות עיבוד וידאו מתקדמות, כגון זיהוי אוטומטי של פנים ושל מאפיינים ביומטריים נוספים, זיהוי לוחיות רישוי ועוד, בצירוף האפשרות לבצע ניתוחי ביג דאטה מתוחכמים, ההופכות את הרחפן לסוג חדש של אמצעי מעקב יעיל וחודרני במיוחד, המסוגל לאסוף מידע רגיש לאורך זמן, בכל שעות היממה ותנאי מזג אוויר, ואף מבעד לקירות ומכשולים.

ברשות טוענים כי בשל גודלם הזעיר של הרחפנים והגובה בו הם טסים, הציבור אינו יכול לדעת היכן ומתי הוא מתועד על ידם. לכן, בנסיבות אלה, גדל משמעותית פוטנציאל הפגיעה בזכות לפרטיות ולאנונימיות במרחב הציבורי. 

שאלות קודמות לרחפנים

במטרה להגן על פרטיות הציבור, הרשות להגנת הפרטיות ממליצה להקפיד על כמה נקודות. בין היתר מתבקשים המשתמשים האמצעי זה לבדוק את אופן קבלת ההחלטה. “כתנאי לשימוש ברחפן האוגר נתוני מידע אישי, נדרש אינטרס לגיטימי משמעותי וכבד משקל, אשר התועלת מקידומו תהיה גדולה מספיק כדי לעלות על הסיכון המוגבר לפרטיות ולהצדיק אותו”.

ברשות מבקשים מהמפעיל לענות בעצמו על השאלות: “האם הרחפן מהווה אמצעי מתאים להשגת המטרה המבוקשת? האם אפשר להשיג את המטרה באמצעי שפגיעתו בפרטיות פחותה? האם התועלת מהשגת המטרה עולה על הפגיעה בפרטיות העלולה להיגרם מן השימוש ברחפן?” שאלות אלו אמורות לבוא כתסקיר השפעה על פרטיות. 

בנוסף אומרים ברשות כי אם מדובר ברשות ציבורית “עליה אף לבחון האם מטרת הפעלת הרחפן מצויה בתחום סמכותה, והאם קיימת הוראת חוק מפורשת המסמיכה אותה להפעיל אמצעי מעקב בעל פוטנציאל כה גדול לפגיעה בפרטיות”. 

הודעות ייעודיות למצולמים 

כמו כן מבקשים ברשות להגנת הפרטיות לשמור על מידתיות באופן הפעלת הרחפנים לשם איסוף מידע אישי ועיבודו. לדוגמה: להימנע מהקלטה ושמירה של מידע אם אינן חיוניות; להימנע מאיסוף מידע עודף שאיננו נדרש למטרת ההפעלה. (את המצלמה יש להפעיל רק מעל אזורים ובזמנים הרלבנטיים למטרת האיסוף); לצמצם צילום ואיסוף מידע אישי מעל מתחמי מגורים ואזורים מיושבים; להימנע מצילום מעל מתחמים רגישים בשל סוג האוכלוסייה השוהה בהם או אופי המקום (מוסדות לחינוך קטינים או מתקנים רפואיים) אלא בהתקיים חריגים יוצאי דופן המגובים בהסמכה חוקית מספקת.

במקביל, יש על כל ארגון המפעיל רחפנים, לקבוע נהלים ברורים להפעלתם ולקיים לעובדיו הדרכות על היבטי הפרטיות המיוחדים להם. ברשות טוענים עוד כי כבר בשלב עיצוב הרחפן יש לקחת שיקולי פרטיות כחלק מתכנון הכלי. זאת ועוד, על מפעיל הרחפן חל חובת יידוע הציבור. כך למשל טוענים ברשות כי “שלטי אזהרה קרקעיים מאבדים מהרלבנטיות שלהם, ולכן מפעיל הרחפן נדרש למצוא חלופות הולמות ליידוע הציבור”. למשל, שליחת הודעה אוטומטית לשוהים בטווח הצילום.

עו”ד ניר גרסון, סגן מנהלת מחלקת ייעוץ משפטי ואסדרה אמרה בעקבות מסמך ההמלצות כי “בשנים האחרונות רחפנים הפכו לטכנולוגיה נפוצה בקרב ארגונים, חברות ועסקים, ויש בכך כדי ליצור סיכון חדש ומשמעותי יותר לפגיעה בפרטיות. ללא אסדרה הולמת, עשויה להיפגע קשות הזכות שלנו לפרטיות ולאנונימיות במרחב הציבורי. ההמלצות שפרסמה הרשות נועדו להבטיח כי הזכות לפרטיות תהיה חלק בלתי נפרד ממכלול השיקולים בעת הפעלת רחפנים ותילקח בחשבון גם בעת שימוש ואיסוף של מידע אישי באמצעותם”. גרסון הוסיפה כי גם בעת שימוש אישי וביתי יש לקחת המלצות אלו.

דלף מידע בלמידה מרחוק

ואם בענייני פרטיות עסקינן נוסיף כי הרשות להגנת הפרטיות דואגת גם לפרטיות של התלמידים היושבים ובבית ומתחברים לאתרי למידה מרחוק למיניהם. המגזר החרדי ברובו ממשיך בלמידה מרחוק באמצעים סלולריים ובהאזנה לשיעורים (חברות התקשורת עדיין לא ענו מה בכוונתן לעשות בנושא של חבילות דקות שמסתיימות). אולם במגזר הכללי רווח השימוש בהתחברות מרחוק.

לדעתם של אנשי הרשות להגנת הפרטיות יש למציאות השלכות על פרטיותם של תלמידים וסטודנטים רבים, לרבות מבחינת ההגנה על מידע אישי הנוגע אליהם. “יישומים דיגיטליים ללמידה מרחוק, כמרבית המערכות המקוונות, אינם חסינים מפני חדירה ומפני מצבים של דלף מידע”. כותבים ברשות במסמך המלצות בנושא, “מצב זה עשוי להביא לכך שמידע רגיש רב על אודות תלמידים וסטודנטים עשוי להיחשף, לדלוף ולהגיע לידי גורמים שמידע זה אינו אמור להיות בחזקתם”.

870/135 ליינר ארטקל

כללי השמירה על הפרטיות

ברשות מפרסמים מספר כללים פשוטים ליישום העשויים להביא לחיזוק ההגנה על הפרטיות והמידע האישי במסגרת שימוש ביישומים ללמידה מרחוק:

  • השתמשו בסיסמאות חזקות למחשב וליישומי הלמידה מרחוק בהם אתם משתמשים. הקפידו להחליף את הסיסמה המקורית שקיבלתם לשימוש ביישום והחליפו אותה בסיסמה בת לפחות 8 תווים, הכוללת אותיות (מומלץ בשילוב אותיות בשפות שונות, או גדלים שונים – אותיות קטנות וגדולות), מספרים, ותווים מיוחדים. זכרו להשתמש בסיסמאות שונות לשירותים שונים. כמו כן, מומלץ להחליף את הסיסמה ליישומי הלמידה מרחוק אחת לכמה חודשים.
  • וודאו כי המחשב הביתי (הנייח או הנייד) בו אתם משתמשים בעת תהליך הלמידה מרחוק כולל מערכת הפעלה מעודכנת ותוכנת Anti-Virus פעילה. וודאו גם כי הרשת הביתית בה נעשה שימוש מאובטחת על ידי תוכנת חומת אש(Firewall) ‏ מעודכנת, וכי הרשת האלחוטית Wi-Fi)) בביתכם מוצפנת תחת סיסמה. 
  • בעת שימוש ביישומים דיגיטליים ללמידה מרחוק שאינם דורשים קיומו של שיח ויזואלי, הקפידו לכסות את המצלמה (בין אם מדובר במצלמת רשת או מצלמת המחשב או הטלפון הנייד) בכיסוי/מדבקה שתמנע את צילומכם על-ידי גורמים עבריינים העשויים להשתלט על המצלמה. ככלל, כדאי שמצלמות כאלה תהיינה מכוסות באופן קבוע, למעט כאשר אתם נדרשים להשתמש בהן. 
  • הקפידו לא להעלות ולא לציין פרטים אישיים הנוגעים אליכם במסגרת הרישום ו/או השימוש ביישומי למידה מרחוק (כגון כתובת המגורים או מספר הטלפון שלכם, וכדומה), אלא רק את הפרטים המינימאליים הנדרשים במסגרת הליך הלמידה עצמו.
  • הקפידו לא לענות ולהגיב לגורמים שאינם חלק מתהליך הלמידה, הפונים אליכם באופן אישי במסגרת השימוש ביישומי הלמידה מרחוק. במקרים הנחזים בעייתיים, רצוי לערב הורים ו/או גורמים רשמיים מטעם הגורם במסגרתו נערך תהליך הלמידה.
  • הקפידו לא להיכנס לקישורים שעשויים להישלח אליכם במסגרת השימוש ביישומי הלמידה מרחוק, אלא רק לאחר בדיקה כי קישורים אלו נשלחו אליכם מטעם גורמים מוסמכים וכחלק מתהליך הלמידה.
  • מומלץ להורים לילדים בגילאים צעירים לתווך לילדיהם את הכללים השונים הנוגעים להגנה על פרטיותם, באופן כללי ותוך התייחסות לשימוש ביישומים ללמידה מרחוק, בפרט.

הרשות להגנת הפרטיות הקימה “קו חם” לסיוע במתן פתרונות מעשיים, ישימים ומהירים בתחומי פרטיות, וצוות הרשות זמין בכל עת למתן פתרונות בנושאי פרטיות ועיצוב פתרונות תומכי פרטיות בכל נושא הרלוונטי לפעילות החירום בעת הזו. יודגש כי פתרונות ישימים אלה יינתנו על ידי הרשות בלוחות זמנים קצרים ביותר כמתבקש בנסיבות. 

ניתן לעמוד עם הרשות בקשר דרך עמוד הפייסבוק של הרשות (“הרשות להגנת הפרטיות”) או במייל: [email protected] או באתר האינטרנט של הרשות להגנת הפרטיות: https://www.gov.il/he/departments/the_privacy_protection_authority

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה