רכב ותחבורה 2018: עשרת הסיפורים שעשו את השנה

‘ביזנעס’ מגיש סיכום מרתק של השנה עם עשרת סיפורי הרכב והתחבורה של 2018 • מנדי ריזל בוחן את האאוטלנדר, המרצדס, הפז’ו, והסאנגיונג • אופניים חשמליים, תחבורה ציבורית, כבישי אגרה ומצלמות הדוחות החדשות • אלה סיפורי הרכב והתחבורה של 2018

הכותרות שעשו את השנה במדורי הרכב והתחבורה | עיבוד תמונה: חיים קרליץ

לקראת סיומה של שנת הכספים 2018, מגיש ‘ביזנעס’ פרויקט מיוחד לסיכום שנת הכספים 2018, המספק הצצה לסיפורים הגדולים של השנה, שאולי גם מחכימים קצת לקראת השנה הבאה. והפעם: עשרת הסיפורים המדוברים ביותר בשנת 2018 בתחום הרכב והתחבורה.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

הנתונים נמדדו על ידי טכנולוגיית ניתוח כמות ומעורבות הקהל באתר ‘ביזנעס’ בשנת 2018, והם משקפים את עמדת הגולשים.

האתר החרדי היחיד שמחזיק מדור רכב פעיל ומקצועי, הוא אתר ‘ביזנעס’. מנדי ריזל שלנו נוהג מפעם לפעם לקחת רכב לנסיעת מבחן, בדרך כלל יהיה זה רכב המתאים למשפחה חרדית (מיני וואן) אך לעיתים הוא מתפשר על נסיעת מבחן בדגם החדש ביותר של מרצדס.

נתחיל באחד הרכבים היעילים ביותר אותם דגם ריזל. מדובר בדגם החדש של מיצובישי אאוטלנדר, המאובזר במיטב החידושים הטכנולוגיים, מצוייד במושבים מרווחים, בעל צריכת דלק חסכונית של ליטר אחד ל-13 ק”מ. כאשר החסרון היחיד ברכב למעשה הוא תא המטען הקטן יחסית, לסקירה המלאה היכנסו.

נעבור לידיעה מרתקת במיוחד מתחום הרכב, למעשה הידיעה על הרכב הטוב בעולם. עם חוזק של טנק, אטימות של צוללת, ציוד של בית חולים, והכל באריזת קאדילאק משובחת ואיכותית. מדובר כמובן על רכבו של נשיא ארצות הברית החדש דונלד טראמפ אשר נכנס לשימוש רק בשנה האחרונה. עלות כל רכב נעה סביב ה-35 מיליון דולר כאשר בממוצע בכל שנתיים נרכשים שתי לימוזינות חדשות שכאלה, המנסות להתמודד עם אתגרי הדור. ‘ביזנעס’ תוהה לאן הולכות כל הלימוזינות הישנות והאם מנדי ריזל יוכל לדגום אחת מהן.

מהלימוזינה של טראמפ בארה”ב, לרוכבי האופניים בהרי יהודה ובחוצות ירושלים. מעט אחרי פסח האחרון, השיק ראש עיריית ירושלים היוצא ניר ברקת, מנהרה המיועדת לרוכבי האופניים ומחברת בין עין כרם לעין לבן. למעשה, המנהרה הוקמה כבר בשנות ה-90, אך הייתה בשימוש חברת ‘הגיחון’ עד השנה האחרונה. כעת, המנהרה הוסבה לטובת רוכבי האופניים, ‘ביזנעס’ מקווה שחברת הגיחון תישאר על מכונה ולא תיפגע בעקבות המנהרה המסתורית שנלקחה מהם לאחר 30 שנה. לסיקור המלא.

מאופניים רגילות לאופניים חשמליים. בחודשים האחרונים פורסם כי החל מינואר 2019 יתוקנו תקנות חדשות לרוכבי אופניים חשמליים, כולל קורס רישוי ייעודי, העלאת הקנסות והחרפת הצעדים נגד עברייני התנועה, וכללים נוספים שאמורים להסדיר את תחום הבטיחות באופניים החשמליות. הרשימה המלאה של התקנות בכתבה המלאה שפורסמה ב’ביזנעס’.

ונחזור לתחום הרכב: בתחילת 2018, מנדי ריזל שלנו לקח את הפז’ו 5008 לנסיעת מבחן, או יותר נכון – הפז’ו לקחה את מענדי שלנו. זאת, כיוון שבשונה מרוב המקרים, כאן סוכן הרכבים התעקש לנהוג בעצמו בשביל ההנהגה המסורה לו מדור לדור, כאשר מנדי ריזל שלנו יושב במושב האחורי ובודק את הנוף מהחלון הימני. (כי אם יש משהו אחד שמנדי שלנו לא מוכן לעשות, זה להביט לשמאל).

לאחר שסבל במושב האחורי של הפז’ו, הגיע הזמן של מנדי להתפנק. תכירו את המרצדס GLC. עם צריכת דלק נמוכה של 16 ק”מ לליטר, וכאשר מדברים על האבזור, הנוחות, הבטיחות והיופי: הכל מושלם עד הפרטים הקטנים ביותר. כי יש סקודה, ב.מ.וו, לקסוס או אאודי, אבל מרצדס יש רק אחת. וגם מנדי ריזל יש רק אחד. (אם כי יש לו אח תאום שמאוד מזכיר אותו, שלמה ריזל, שדרן ברדיו ‘קול-חי’).

ללא ספק מדובר בשנתו היוקרתית במיוחד של מנדי, שמגלה חולשה בלתי מוסברת לרכבי שרד עם לוחית בעלת 8 ספרות.

נעבור רגע לתחבורה ציבורית, שאם רק הייתה עובדת כראוי בארץ, אנשים היו מפסיקים לקנות רכבים ועוברים לנסיעות בתח”צ, אבל מה לעשות שישראל כץ לא בקטע. בכל מקרה בשוק האוטובוסים מתפתחת מגמה של אוטובוסי על, כאלה היכולים להסיע מעל מאה נוסעים בבת אחת, מתוך רצון לחסוך כמה שניתן בזיהום אוויר ובעומסים בכבישים.

לפני כחודשיים פרסמנו ב’ביזנעס’ על האוטובוסים החדשים של חברת ‘דן’ באזור המרכז, כאשר היא אמורה לקבל בשנה הקרובה 56 אוטובוסים חדשים, שכל אחד מהם בעל חמש דלתות ומפרק אמצע (“אקורדיון”) שאמורים לתת מענה לכמויות הנוסעים האדירות בתחבורה הציבורית במרכז הארץ.

וכעת, נחזור לנסיעות הרכב של מנדי ריזל. שהפעם לקח את כל המשפחה מדרומה של ארץ ישראל, לשבת גיבוש משפחתית במרכז, משפחת ריזל העמיסו את הסירים והמזוודות ונסעו עם הסאנגיונג החדשה, שבשונה מהדגמים הקודמים של היצרנית, כאן מדובר ברכב רחב, טוב, וחסכוני. היכנסו לסקירה המלאה של הסאנגיונג.

הדרך מדרום הארץ למרכזה עוברת בין היתר בכביש 6, הקרוי גם “חוצה ישראל” או “דרך יצחק רבין”, (יש האומרים כי גם השם “חוצה ישראל” הוא על שמו של רבין ז”ל ודו”ק). בחודש האחרון התבשרנו על פתיחת מחלפי תנועה חדשים בכביש, הפעם באיזור הצפון, אך אליה וקוץ בה, מתברר כי האגרה על השימוש בכביש, גבוהה מהרגיל.

בשאילתה שהגיש חה”כ ישראל אייכלר למשרד התחבורה, נאמר לו כי דעתו של שר התחבורה הייתה כי המחיר בגין נסיעה במקטע החדש של הכביש יהיה דומה לנסיעה בשאר המקטעים, אך משרד האוצר התנגד לכך. כך כאמור טוענים אנשי משרד התחבורה. במשרד האוצר לא ענו לשאלתו של אייכלר, כך שבסופו של דבר נשארנו עם כביש חדש, ויקר. לידיעה המלאה.

ונחתום בעיר התורה והחסידות, בני ברק, שם רישת ראש העיר היוצא חנוך זייברט את רחוב השומר במצלמות תנועה, על מנת שחוץ מראש העיר, אף אחד לא יחנה במקום אסור. האכיפה במקום קפדנית במיוחד, ולפי גרסת התושבים לא יעילה ולא מסייעת למצב התחבורה הרעוע בעיר. השלכה אחת מיני רבות למצלמות שהציב זייברט, הייתה סגירת כמה חנויות שאיבדו חלק נכבד מאוד מפרנסתן, בעקבות מדיניות המצלמות של זייברט.

במהלך כהונתו של זייברט, הוא תועד עשרות (אם לא מאות) פעמים חונה בחניה אסורה, כאשר על פי רוב הרכב חנה בחניית נכים למרות חוסר בתו מתאים, ופעמים רבות הטויוטה של ראש העיר פשוט עמדה על המדרכה ללא יכולת של איש למנוע זאת.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה