רפורמת הטסטים: משרד התחבורה מול מכוני הרישוי הזועמים

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ דוד ביטן: "יש פה ענין לניגוד עניינים חמור. לא כל דבר ראוי לרפורמה" | נציגי משרד התחבורה דחו את הטענות, וראש מנהל תשתיות ותכנון אבנר פלור אמר: "המטרה ברפורמת המוסכים לייצר תחרות ולהנגיש שירות לאזרח, המכונים הקיימים לא יפגעו" | יו"ר ועדת הכלכלה תקף גם את איגוד מכוני הרישוי: "אתם לא יכולים להשתלט על כל המדינה, לא יתכן שיהיה רק 67 מכונים בישראל, אתם עושים הכל שלא יהיו עוד, משיקולים עסקיים. לא אתן יד לזה"

מבחן רכב | צילום: מיטל כהן, פלאש 90

באחרונה הודיע משרד התחבורה על יוזמה חדשה שתאפשר ביצוע מבחני רישוי שנתיים במוסכים מורשים ולא רק ב-67 מכוני הרישוי הקיימים. ועדת הכלכלה דנה היום בנושא כשהיו"ר ח"כ דוד ביטן הצביע על ניגוד עניינים חמור שעלול להיווצר במצב בו הגורם הבודק את הרכב, הוא זה שגם מתקן אותו.

במשרד התחבורה הסבירו כי המטרה היא שיפור השירות לאזרח וטענו כי עד כה ניסו לפרסם מכרזים להקמת מכוני רישוי חדשים, אולם בשל התנגדויות של ראשי ערים וכן עתירות של איגוד מכוני הרישוי – המכרזים תקועים.

בדיון בוועדת הכלכלה השתתפו חברי כנסת וגורמי מקצוע. את עמדת משרד התחבורה ייצג מר אבנר פלור ראש מנהל תשתיות במשרד התחבורה שהביא את עמדת השרה רגב והדרגים המקצועיים בפני המשתתפים בועדה.

פלור אמר בוועדה כי משרד התחבורה בוחן מעת לעת את דרישותיו וכחלק מהמדיניות שיפור השרות לאזרח של השרה רגב, הונחו הדרגים המקצועיים במשרד לבחון בצורה יסודית – על מנת ליישם מהלך שקיים במדינות רבות ברחבי אירופה ובארה"ב – במטרה להביא לשיפור ולהנגשת השירות והמקצועיות. ״יצוין כי במדינות מסוימות אין צורך כלל בהליך רישוי״ אמר פלור.

בוועדה הוצג הנתון כי כיום במדינת ישראל קיימים כ-70 מכונים מורשים עבור הציבור הרחב, האמורים לספק שירות לכארבעה מיליון רכבים.

במצב הקיים, חלק גדול מהרכבים מגיעים למוסך להכנה לפני הטסט כאשר המטרה שבה-בעת יוכל בעל הרכב לבצע במקום גם את הטסט. משרד התחבורה נערך בימים אלה, לקביעת קריטריונים ברורים ותנאי סף למוסך, על מנת שיוכל לקיים טסטים שנתיים.

במענה לשאלת חברי הכנסת, במטרה למנוע ניגודי עניינים, במתווה שיוצג, ציין פלור כי ההליך עצמו יהיה ברובו ממוחשב, ויספק ציון כמעט אוטומטי על פי הקריטריונים הבטיחותיים שיקבעו גורמי המקצוע המוסמכים במשרד התחבורה. מה גם, שבמצב הקיים כיום ברכבים החדשים, המערכת ברכב מדווחת על כל פגם, תקלה או בלאי.

פלור הוסיף כי במדינת ישראל ישנם כבר כיום חמישה מוסכים שמוסמכים לבצע גם את הליך הטסט לרכב ועד היום לא הגיעה כנגדם שום תלונה על הכשלה מכוונת, מה גם שבעידן הרשתות החברתיות, במידה ויתרחש כזה מקרה, הוא ייחשף ויתפשט במהירות מה שיסב נזק לבעל המוסך.

כמו כן אמרו נציגי משרד התחבורה כי המשרד יפעיל חדרי בקרה ופיקוח שיוכלו לעקוב בזמן אמת אחר ההליך שיתבצע במוסכים המורשים. בנוסף, תתוקן החקיקה כך שתוטל ענישה חמורה כגון שלילת רשיון ועיצומים כספיים על בעלי מוסכים שיפעלו שלא כדין.

פלור הוסיף כי לכשההליך יצא לפועל, הוא ילווה בקמפיין הסברה מסיבי, שיסביר לאזרחים כי התיקון יכול להתבצע בכל מוסך בו יבחרו, וכי הרפורמה עשויה להביא לתוספת של מאות מוסכים חדשים.

יו"ר ועדת הכלכלה תקף בדיון את איגוד מכוני הרישוי ואמר: "אתם לא יכולים להשתלט על כל המדינה, לא יתכן שיהיה רק 67 מכונים בישראל, אתם עושים הכל שלא יהיו עוד מכונים משיקולים עסקיים. לא אתן יד לכך שהמצב הזה ימשך".

במשרד התחבורה העריכו בדיון כי חסרים עוד 20 מכוני רישוי. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ דוד ביטן אמר לנציגי מכוני הרישוי: "אם לא תאפשרו להקים את אותם 20 מכונים באופן מהיר – אני אלך למשרד התחבורה ונעביר את הרישוי למוסכים. משרד התחבורה יקבע איפה צריך עוד תוספת". עוד אמר, כי "אם יש פתרונות אחרים – לא נלך עם משרד התחבורה למתווה המוצע."

כתיבת תגובה