שוק האג”ח הקונצרני – לאן?

מומחה שוק ההון ומייסד ‘שיטת גוגנהיים’ – ד”ר דניאל גוגנהיים – בסקירה מיוחדת לאתר ‘ביזנעס’: שוק האג”ח הקונצרני, הקריסה בסוף 2018, ההתעוררות בינואר וגם: מה התחזית מכאן והלאה?

אג"ח, אילוסטרציה | צילום: alexskopje, שאטרסטוק

מבוא:

לאחר כמה שנים טובות שגרמו למשקיעים בשוק האג”ח בארץ ליהנות מתשואות יפות, שוק האג”ח צנח בעשרות אחוזים בסוף שנת 2018. הריבית שהבנקים העניקו בעבר על פיקדונות התאפסה כמעט, הציבור והמוסדיים נדחפו להשקיע במיוחד בשוק האג”ח בארץ. חברות מסוכנות, כמו חלק מחברות הנדל”ן האמריקאיות (מדד גלובל) הנפיקו אגרות חוב בארץ לאחר שהמשקיעים בבורסה בארצות הברית סירבו לקנות את הסחורה.

חברות הדירוג בארץ – שכנראה גם הסתמכו על השעבודים של הנכסים שהונפקו – העניקו דירוג גבוה, למרות שחלק מהן, כמו חברת ‘ברוקלנד’ הציגו תזרים מזומנים פנוי שלילי גבוה בעת ההנפקה וכושר הפירעון של החוב היה מלכתחילה מונח בספק גדול.

קרנות נאמנות מעורבות (90-10, 80-20) שהיועצים בבנק המליצו לציבור ובמיוחד למשקיעים הסולידיים רכשו בתיק שלהן את אגרות החוב הנ”ל כדי להגדיל את התשואה. מערכת דירוג הקרנות בבנקים המבוססת על מודל שמסתמך על תשואת העבר, סטיית תקן ודמי ניהול ולא על ניתוח תוכן התיק, הציעו לציבור קרנות נאמנות שבאמת היו מסוכנות, וירדו עקב כך ביותר מ-5 אחוז בדצמבר 2018.

יש לציין שגישה זו נתמכת על ידי רשות ניירות ערך שסיווגה קרנות נאמנות לפי סיכון, כשחלק מקרנות שהוגדרו כסולידיות צנחו בחודש דצמבר.

הקריסה בסוף 2018:

הקריסה הגיעה בגלל שבמקביל לצניחת השערים בוול סטריט עקב חששות להעלאת הריבית. חלק מהחברות שהנפיקו אג”ח בארץ הודיעו על כך שהן לא יוכלו להחזיר את החוב. שער אג”ח החברות הבעיתיות המוחזקות בקרנות הנ”ל צנח בעשרות אחוזים. הציבור פדה בפאניקה 14 מיליארד ש”ח מהקרנות הנ”ל, ברגע שהתחילו להפסיד על הנייר.

מבחינה כלכלית, בשנת 2018, ניתוח הד”וחות הכספיים של חברות האג”ח, הצביע על כך שהרווח החשבונאי הרבה יותר גדול מהתזרים הפנוי שירד באופן חד.

תופעה זו מורידה באופן כללי את איתנות החברות הנ”ל, בגלל שיש כאן ייפוי מאזנים. אולם, הפאניקה הייתה מוגזמת ולא הצדיקה עלייה כה חדה בתשואת אגרות החוב שהפך חלק גדול מהשוק ל’אגרות חוב זבל’.

Inner article

התהפכות בינואר 2019:

הנמכת ציפיות לעליות ריבית בעולם ובארץ גרמו להרעת שוק האג”ח בארץ וההפסד של המשקיעים בשוק זה בדצמבר, נמחק בחודש ינואר. אולם רוב הקרנות המעורבות עוד מופסדות על תקופה של שנה והציבור לא חזר לרכוש קרנות. עניין זה גם הקשה על גיוס אגרות חוב בשוק הראשוני בבורסה.

מה הלאה:

כאמור לעיל, מצד אחד, הד”וחות הכספיים לשנת 2018 של חברות שאגרות חוב שלהן נסחרים בבורסה שיתפרסמו בתקופה הקרובה אמורים להיות פחות טובים משנת 2017. אולם, אנחנו לא במצב שיש חשש של התמוטטות של הרבה חברות בשנה זו.

לכן, צפוי, אם אין אירועים דרמטיים, שהשוק יירגע ושערי רוב אגרות החוב יעלו – אם כי בצורה מתונה.

ד”ר דניאל גוגנהיים – מומחה לתחזיות פשיטות רגל עסקיות, מרצה בעבר באונ’ בר אילן; יועץ כלכלי בארגון ‘קלעיטה’ לעולי צרפת ולשעבר כלכלן ומפקח ברשות לניירות ערך. 

הדברים הנכתבים הינם על דעת הכותב ועל אחריותו בלבד. אין לראות בהם משום המלצה להשקעה כלשהי.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה