שינויים מהפכניים יזרזו את הרישום של דירות בטאבו

המלצות דו"ח חדש יקלו משמעותית על ציבור בעלי הדירות, הקבלנים והרוכשים בשוק הדיור ההולך ומתפתח • שורה של פתרונות מציעה לפשט את הליכי הרישום לבניה קיימת או חדשה כדי לייעל את הרישום בזכויות בפנקסי המקרקעין • המטרה: יצירת הרמוניה של ממש בין עולם התכנון לעולם הרישום, כבר בשלבי התכנון הראשוניים

רישום מקרקעין, טאבו | צילום אילוסטרציה: shutterstock

מי מכיר את סעיף 125 לחוק התכנון והבניה? כיום, יו"ר הוועדה המקומית הוא זה שמאשר התאמתם של התשריטים המעגנים את גבולות החלקות (תת"ג ותצ"ר), זמן רב אחרי אישור התוכנית. המשמעות: המתנה מיותרת לדיירים לרישום מלא בטאבו של הנכס שבבעלותם. הצעה חדשה של הצוות להאצת הליכי רישום זכויות במקרקעין קובעת, כי אלה יאושרו תוך כדי ההליך התכנוני ע"י מוסד התכנון המאשר את התוכנית ולא זמן רב אחרי אישור התוכנית ע"י יו"ר הוועדה המקומית, כפי המצב כיום.

אם זה נשמע לכם טכני בלבד, אתם טועים. מדובר בהסדר שצפוי להיות בעל השלכה מהותית על הסיכוי לרישומם של הזכויות בטאבו בלוחות זמנים יעילים.

קבלו דוגמא נוספת. כיום קיימים שני מסמכים דומים- היתר הבניה שניתן לבית המשותף ותשריט הבית המשותף, שמוגש לטאבו. הכפילות במסמכים אלה כפי שקיימת כיום אינה הכרחית והיא מייצרת בירוקרטיה עודפת ופתח לקשיים משפטיים. איחוד של שניהם יכול לעשות רק טוב, ולקצר עוד את זמני ההמתנה לרישום מלא.

ואלה רק שתי דוגמאות מייצגות מתוך המלצות דו"ח הצוות להאצת הליכי רישום זכויות במקרקעין המבקש להקל על הליך רישום הזכויות לאחר גמר התכנון, לתמרץ ולהבטיח כי הזכויות הדיירים יזכו להגנה הקניינית המרבית.

ההסדרים הפרטניים המוצעים בדו"ח שמטרתם להוציא לפועל את השינויים הנדרשים הם רבים, ולא פלא כי בקרב רבים נרשמה קורת רוח כשהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, הגיש היום לשר המשפטים את דו"ח הצוות הבין-משרדי להאצת הליכי רישום זכויות במקרקעין. הצוות פעל בהתאם להחלטת הממשלה, במטרה לאתר חסמים ולהציע פתרונות, למציאות שבה זכויות דיירים במאות אלפי דירות בישראל לא נרשמות בפנקסי המקרקעין (טאבו). משמעות מצב זה היא, שבעלי הדירות מחזיקים בזכות חלשה יותר מזו שהייתה להם לו הדירה שלהם הייתה רשומה על שמם בטאבו, והדבר דורש תיקון.

בצוות הבין-משרדי השתתפו ראש הרשות לרישום והסדר זכויות במקרקעין ונציגי מינהל התכנון, מרכז למיפוי ישראל, רשות המסים, רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון. דו"ח מעמיק זה מתפרסם לאחר קיומה של עבודת מטה משמעותית, שכללה הליכי שיתוף ציבור והתייעצויות עם גופים מהמגזר הפרטי והציבורי, להם תפקיד משמעותי בשוק הדיור.

Inner article

הדו"ח מאתר שלל חסמים, ומציע פתרונות יוצאי דופן ומשמעותיים, אשר את חלקם ניתן ליישם כבר בטווח הזמן הקצר, וחלקם טעון הליכי הסדרה, באמצעות חקיקה ראשית ותקנות. הדו"ח כולל המלצות רבות ומגוונות. ראשית, הצוות מצא כי לשם מתן פתרונות ישמים יש לבצע שינוי תפיסתי, כך שהליך התכנון והליך הרישום יסונכרנו לכדי הליך אחוד – מ"תכנית לרישום". לכן לשם ייעול רישום בזכויות בפנקסי המקרקעין, נדרש לייצר הרמוניה של ממש בין עולם התכנון לעולם הרישום, וזאת כבר בשלבי התכנון הראשוניים, כך שיקדמו גם את צרכי הרישום העתידיים.

הדו"ח כולל המלצות, אשר נועדו להקל ולשפר את אופן עשיית העסקים בישראל ("Doing business"), תוך מחויבות ודאגה לשיפור מצבם של ציבור בעלי הדירות, הקבלנים והרוכשים בשוק הדיור ההולך ומתפתח. פתרונות אלו כוללים הצעות לפישוט הליכי הרישום גם ביחס לבניה קיימת שהוקמה לפני שנים רבות, וגם ביחס לבניה חדשה, או כזאת הקורמת עור וגידים בימים אלו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה