שריפת המיליונים בתחבורה הציבורית נמשכת • פרק ההמשך

קווי רפאים עולים הון למדינה, כפי שחשף ‘ביזנעס’ • מאידך, האם הייתם רוצים להתגורר ביישוב מרוחק ללא רכב פרטי כשאוטובוס יחלוף קרוב אליו רק פעם אחת ביום? • הדילמה האדירה של משרד התחבורה, המיליונים הציבוריים והשירות לאזרח הקטן – לצד הרצון לעודד שימוש בתחבורה ציבורית • ומה התכניות לשיפור? • ‘ביזנעס’ חושף את המהלכים הצפויים, בסקירה מקיפה נוספת

תחבורה ציבורית בירושלים | צילום אילוסטרציה: 'ביזנעס'

בסגר הנוכחי (יצאנו ממנו? בקושי שמנו לב) שהחל לפני כחודש וחצי, שוב נשרפו עשרות מיליוני שקלים בתחבורה הציבורית. זאת, בעקבות המשך פעילותם של קווי הרפאים. מדובר בקווים המשרתים בעיקר את המרחב הכפרי בצפון ובדרום, הנוסעים קילומטרים רבים ללא נוסעים או עם נוסעים מועטים ביותר. מיליוני השקלים יכלו לתגבר את הקווים העמוסים – קווי הסרדינים, אך משרד התחבורה ממשיך להתעקש לתת שירות נסיעות למאות יישובים ברחבי הארץ שאינם נתמכים כלל בתחבורה הציבורית.

במכתב ששלח יהודה פואה יו”ר ‘בצלמו’ לשרת התחבורה מירי רגב עם תחילת הסגר, הוא מפנה את תשומת ליבה של השרה לנושא: “הצורך בהשקעה בפריפריה מובן לחלוטין. אך השקעה כספית של 2 מיליון שקל ביום בשירות שאף אחד לא צורך, היא בזבוז כספי ציבור משווע”. פואה לא קיבל תשובה מספקת ממשרד התחבורה אולם ‘ביזנעס’ שוחח עם גורמים במשרד שמציגים את הנושא באור חיובי ועל כך בהמשך.

250/200 סייד בר + קובייה

לאחרונה שוחח ‘ביזנעס’ עם פואה שקבל על העובדה שכשש מאות מיליוני שקלים נשרפים מדי שנה על תחבורה הציבורית עם מיעוט משתמשים. הדברים נאמרו לאחר תחקיר שערכנו, מתוך נתונים שמשרד התחבורה חשף, בעקבות הבקשות החוזרות ונשנות של יו”ר בצלמו.

תגבור קווי הסרדינים

בתחילת הסגר כתב פואה למשרד התחבורה מכתב בנושא “התאמת התחבורה הציבורית לסגר”. וכך הוא כותב: “היום התחיל סגר לשבועיים ימים. במהלך הסגר יש צמצום משמעותי של כמות הנוסעים, אך פורסם כי התחבורה הציבורית לא תצומצם אלא תתוגבר”.

לדבריו, “הדברים עולים בקנה אחד עם תשובתכם אלינו בסגר הקודם כי קווי הסרדינים יתוגברו על מנת למנוע מדגרות קורונה”. אולם מאידך, כתב פואה לשרה רגב כי “בשונה מקווי הסרדינים שחשוב וטוב שהחלטת לתגבר בזמן הסגר, אבקש את התערבותך המיידית בכך שלפחות בסגר זה תופסק הפעלת קווי הרפאים.

“המדובר במעל 600 קווי אוטובוס שמסיעים פחות מ-5 נוסעים בממוצע לנסיעה בזמנים רגילים. מובן שבזמן הסגר ממוצע הנוסעים לנסיעה יורד אל מתחת לנוסע אחד, בממוצע. חישוב שביצענו באמצעות נתוני המשרד מעלה, כי מדובר בכ-2 מיליון שקל שמשרד התחבורה משליך לפח זיהום האוויר בכל יום. מובן כי בזמן הסגר קווים שבזמנים רגילים נוסעים ריקים מנוסעים, יהיו ריקים לחלוטין”.

בהמשך, ביקש יו”ר בצלמו בהיגיון רב, מהשרה רגב וממשרד התחבורה לדאוג לכך, “שהאוטובוסים והנהגים שיחסכו מביטול קווי הרפאים, יופנו לטובת הקווים העמוסים כך שאפשרויות ההדבקה יצומצמו”.

בשולי המכתב הוא מציין כי “רק לפני עשרה ימים בתשובה רשמית שקיבלנו מגורמי המקצוע במשרד נכתב, כי אין למשרד קריטריונים לביטול קו ולביטול תחנה. כלומר שהמדיניות כיום היא שגם תחנה בה לא עלו או ירדו נוסעים במשך שנה תמימה, תמשיך לקבל שירות מהמשרד ולגזול מיליוני שקלים שיושקעו בנתינת שירות, כאשר אין מי שצורך את השירות הניתן”.

לנער את הריקבון

חודש חלף, ולפני כשבוע, לאחר שלושים ימי סגר נזכרו במשרד התחבורה להגיב לדברים. על המכתב חתומה נעה אבירם, מנהלת אגף בכיר תחבורה ציבורית. “בהתאם להחלטות הממשלה והכנסת, נקבעים, מחד, היקפי פעילות המשק ומאידך המגבלות החלות על שירותי התחבורה הציבורית. השילוב בין אלה יוצר ומשפיע על היקפי הביקוש לתחבורה ציבורית ועל היכולת להיענות להם ולפיכך משרד התחבורה מתגבר את הקווים בהם יש צורך”. התשובה עד כאן עונה על השירות בזמן הסגר.

על הטענות ולפיהן משרד התחבורה מעניק שירות בהיקף של 2 מיליון שקל ביום, למספר אפסי של אזרחים, עונה משרד התחבורה כך: “במקביל וללא כל קשר, נעשית בדיקה מתמדת של איכות וייעול רשת השירות”.

מארגון בצלמו נמסר: “מצער לראות כי בתשובה זו משרד התחבורה חושב שהוא פותר עצמו מטיפול בבזבוז המשווע של 2 מיליון ש”ח ביום המושקעים בקווי רפאים.

“ארגון בצלמו קורא לשרה מירי רגב לנער את הריקבון ולהפוך את התחבורה הציבורית לאפקטיבית ויעילה”.

יותר בעיות מפתרונות

גורמים במשרד התחבורה ששוחחו עם ‘ביזנעס’ השבוע, עשו מעט סדר בדברים. ראשית, טענו, אכן יש מדיניות סדורה לא לנתק יישובים מרשת התחבורה הציבורית. המדיניות היא לתת שירות גם ליישובים עם רמה סוציואקונומית גבוהה בהם יש רכב ויותר לכל משפחה, בגלל צעירים וקשישים שאינם נוהגים וכן נהגים בפסילה שצריכים להגיע לעבודתם.

הרעיון שהציע פואה בכתבה שפורסמה ב’ביזנעס’ לאפשר לאזרחים המתגוררים ביישובים קטנים לקחת נסיעות בתשלום, בעייתית להפעלה בשלב הזה. “נערכים הרבה דיונים במשרד ועל השולחן עולים הרבה פתרונות, אבל כל פתרון מביא עמו בעיות אחרות”, כך שלעיתים פתרנו בעיה אחת, אולם קיבלנו עשר בעיות אחרות.

תחנת אוטובוס בבני ברק | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

יו”ר בצלמו הציע, כי ביישובים בהם מתגוררים פחות מ-2,000 תושבים, דהיינו מרבית היישובים הקטנים במרחב הכפרי וביו”ש, יוכלו הנהגים לקחת נוסעים בתשלום ובכך יתייתר הצורך להעניק שירות ליישובים אלה במיליוני שקלים. הכסף שישתחרר יופנה לחיזוק קווים עמוסים ופעילים. מעבר לכך שרעיון כזה מצריך חקיקה שאינה ישימה ללא כנסת פעילה, הפתרון אמור לענות על בעיות ביטחוניות (ע”ע שלושת הנערים הי”ד), בטיחותיות, הפליה, חופש העיסוק, הפקעת מחירים, כבוד האדם ועוד, אין להחיל אף פתרון בלי תשובות לכל הבעיות.

מה ניתן לעשות?

גורמים במשרד התחבורה אומרים השבוע ל’ביזנעס’, כי בתקופה האחרונה מופעל במשרד ‘פרויקט הסטות’. במסגרת הפרויקט, מוסטים קווים עם פעילות נמוכה מפה לשם באופן כזה שהיישוב הקטן במרחב הכפרי אינו מנותק לגמרי מרשת התחבורה הציבורית, אולם הוא מקבל שירות ממוקד יותר שעונה על צרכיו.

ניקח לדוגמה את היישוב ‘אלון הגליל’ שבעמק יזרעאל המונה 1,200 תושבים (רק לשם הדוגמה. יש כמותו עוד מאות יישובים. ד”ש). אם אלון הגליל היה מחובר עד כה גם לכרמיאל וגם לחיפה, הרי שבתוכנית ההסטות, היישוב יחובר למטרופולין החשוב יותר עבור התושבים. ייתכן כי כחלק מהמהלך היישוב יקבל פחות כניסות או לחילופין יבוטל אחד מהקווים הנכנסים אליו, אך ייתנו חלופות מתאימות מהצומת הקרוב ליישוב.

מדובר על מתודולוגיה שאמורה להיכנס לעבודה סדירה במשרד התחבורה, במהלכה ייבחן כל קו אחת לתקופה, בשילוב דיאלוג פורה עם הרשויות והתושבים. המטרה: ייעול הרשת וניהול המשאבים באופן המיטבי ביותר. במשרד התחבורה וברשות לתחבורה ציבורית, השתמשו בשנה האחרונה במשבר הקורונה כהזדמנות לשינוי. שאלת הבסיס עליה התבסס הפרויקט החדש עסקה בשאלה הבאה: איזה קווים לא חוזרים אחרי הקורונה?

Inner article

האחראים בכל מחוז התבקשו לרכז את הקווים בהם השירות שואף לאפס ולנתח אותם. אם למשל אחד הקווים שעוברים דרך תחנת הרכבת האזורית עובד על 5.5 נוסעים בממוצע ליום, לאחר הניתוח התברר שמדובר על שנים עשר נוסעים ליום, אולם כאלה שמרוכזים בשתי נסיעות בלבד – נוסעים בבוקר לעבודה וחוזרים בערב, כאשר ביתרת היום, הקו ריק לגמרי. כך טופלו עשרות קווים כאשר חלקם בוטלו, חלקם שונו וחלקם אף התבטלו.

שירות גמיש

רעיון אחר שהולך וצובר תאוצה במשרד התחבורה הוא שירות גמיש. אחד מהגורמים ששוחח עם ‘ביזנעס’ מספר על מהלך רחב בעמק חפר שכותרתו ‘החלפת קווי רפאים בשירות גמיש’. השירות החדש מתנהל ברכבים קטנים יותר בדומה לשירות ‘באבל’ ודומיו, כאשר הוא מתבצע באחת משתי האפשרויות. ‘גמיש חלקית’ – נכנס ליישוב רק אם יש ביקוש. ‘גמיש מלא’ – יוצא לדרך רק אם יש ביקוש.

אוטובוס אגד. אילוסטרציה. צילום: נתי שוחט | פלאש 90

שירות גמיש מאפשר לתושבים המשתמשים בתחבורה הציבורית להזמין נסיעה באפליקציה ייעודית בהתאם לשעות קבועות. באפשרות הראשונה הנהג יוצא לסיבוב בין היישובים הקטנים אך הוא לא ייכנס ליישוב שלא בוצעה בו הזמנה לנסיעה להעלאה או להורדה. באפשרות השנייה הנהג ימתין על מקומו וכלל לא ייצא בשעה היעודה, אם לא הוזמנה נסיעה לאותה השעה.

השירות מופעל בהתאם לרמת הביקושים ובהתאם לצרכים היישוביים בתיאום עם המועצה והתושבים. באופן כזה, ניתן לצמצם קילומטרים רבים של שירות מחד ולתת שירות ליותר יישובים מאידך. “אם עד היום אוטובוס נכנס רק לארבעה יישובים, בשירות גמיש האוטובוס יכול לתת שירות לשמונה יישובים”.

עשירית מהקווים טופלו

לשאלת ‘ביזנעס’ האם אותם שני מיליוני שקלים עליהם מדבר פואה – מתכווצים בעקבות המהלכים הללו, לא התקבלה תשובה ברורה לחלוטין. ברור שמשרד התחבורה משלם על פחות קילומטרים, אולם עדיין יש צורך לשלם על רכב – וההפרש בין רכב קטן לגדול הוא לא משמעותי, על נהג שיעמוד הכן לנסיעות הגמישות וכן הוצאות על אפליקציות ותחזוקן.

לאחר שלחצנו שוב, נאמר לנו, כי עד כה נגעו במשרד, רק בכ-10% מהקווים. במשרד התחבורה מביעים תקווה כי בטווח הארוך, כאשר עוד ועוד יישובים ייכנסו לפתרונות כאלה ואחרים, קווי הרפאים יפנו את מקומם לקווים גמישים ויעילים, כך שיהיה קל יותר להסית משאבים לטובת קווים עמוסים במטרופולינים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "שריפת המיליונים בתחבורה הציבורית נמשכת • פרק ההמשך"

  1. באזור נתניה חדרה נוסעים קוים ריקים לחלוטין לא צפון לדרום ולא פריפריה

  2. ” קווי הרפאים ” האלה פועלים בתדירות נמוכה מאוד. קווים שיוצאים מטבריה לקצרין דרך כביש 87 יוצאים שלוש פעמים ביממה. קוו 52 יוצא פעמיים בבוקר מטבריה לקצרין דרך כביש 87. קוו 142 יוצא מפוריה לקצרין פעם אחת ביממה בשעה 12:30. אי אפשר להוריד עוד מהתדירות הזאת. בנוגע לעלויות זאת בדיוק המשמעות של תחבורה ציבורית מסובסדת.

כתיבת תגובה