תביעות מיליונים הדדיות: התחייבו לספק מסכות ולא עמדו בתקן

על רקע התפרצות מגיפת הקורונה הנפיקה המדינה מכרז למסכות בעלות תקן N95 בהיקף של למעלה מ-26 מיליון שקלים | אלא שהמסכות שסופקו התגלו ככאלה שלא עומדות בתקן | משרד הביטחון נתבע על ידי החברות שזכו במכרז, על אי תשלום על המסכות, והוצאות נוספות | עתה, הגיש המשרד תביעה נגדית והחברות נתבעות להחזיר את המקדמה, שעומדת על יותר מ-5.2 מיליון ש"ח, וקנס בגובה 20% מהיקף העסקה: כ-4.5 מיליון ש"ח

רה"מ לשעבר נפתלי בנט בביה"ח שיבא, ינואר 2022 | צילום אילוסטרציה: אוהד צוויגנברג

משרד הביטחון, באמצעות פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) בשיתוף היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה, הגיש לאחרונה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב הגנה ותביעה שכנגד בגין עסקה להספקת מסכות מגן שלא סופקו כנדרש. במסגרת התביעה שכנגד נתבעה חברת אם. ג'י.אם וחברת ת.א.ר לתשלום בסך 9,765,000 ₪ בגין מסכות הגנה, שבמהלך מגפת הקורונה, לא סיפקו כנדרש ובהתאם לתנאי המכרז.

מכתב התביעה שכנגד שהוגשו על ידי עו"ד סימה אזולאי מהיחידה לאכיפה אזרחית, אביאב הולנדר ואריאל אררט מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) האירועים מושא הסכסוך הכספי התרחשו על רקע התפרצות והתפשטות נגיף הקורונה (covid 19). במסגרת התביעה נטען כי הנתבעות הפרו את הסכם ההתקשרות שנחתם בין משרד הביטחון ובין חברת MGM (מיטל) יבוא ושיווק בע"מ, לאחר שלא סופקו מסכות מיגון בהתאם לתקן ולמאפיינים אליהם התחייבה ובגין העברת מלוא זכויות ההסכם לקבלן ביצוע חיצוני ללא ידיעת התובעת ובניגוד להסכם ההתקשרות.

בבדיקות שנערכו למסכות שסופקו נמצא כי המסכות לא עומדות בתקן הנדרש, לא מסננות ברמה הנדרש, לא תואמות לתווי פנים של אדם ולא אוטמות את הפנים כנדרש, ולפיכך לא ניתן לספקן לצוותים רפואיים במחלקות הקורונה בבתי החולים. יותר מכך שימוש במסכות אלו, היה עלול לסכן את הצוותים. חברת MGM החליטה על דעת עצמה ומבלי שקיבלה את הסכמת המדינה, לספק מסכות מדגם שונה ומתוצרת שונה מאלו שהוסכם עליהן. בנוסף, לאחר שחברת MGM זכתה במכרז להספקת מסכות מגן N95, בניגוד לתנאי המכרז היא הסבה את מלוא ההתחייבויות שלה לחברת ת.א.ר אידיאל קונספטס בע"מ.

במסגרת התביעה שכנגד התבקש בית המשפט לחייב את הנתבעות להשיב למשרד הביטחון את סכום המקדמה הכולל בסך 5,265,000 ₪ (כולל מע"מ), וכן לחייב את חברת MGM לשלם את הפיצוי המוסכם בגובה 4,500,000 ₪, המהווים 20% מסכום העסקאות כולן, בסך 26,325,000 ש"ח לאחר שלא עמדה בחובותיה והפרה את ההסכם, הכול תוך צירוף הפרשי ריבית והצמדה כדין.

Inner article

לתביעה שכנגד קדמה תביעה שהגישו בחודש מאי האחרון חברת MGM וחברת ת.א.ר לבית המשפט המחוזי בת"א כנגד משרד הבטחון בדרישה לתשלום בסך 22,317,194 ₪ בגין תמורה שלטענתן לא קיבלו עבור סחורה שהוזמנו על ידי המשרד. בנוסף, ביקשו מבית המשפט לחייב את המדינה בתשלום בגין עלויות אחסון המסכות בישראל, הובלתן למחסנים בתוך ישראל והשמדת המסכות. עניינה של תביעה זו היא כאמור יתרת חוב שנותרה למשרד הביטחון לשלם לתובעות בגין הזמנות של מסכות נשימה מסוג 95N, שהוזמנו ע"י בחודש מרץ 2020 בשיאו של "הגל הראשון" במשבר מגפת הקורונה, וכן הוצאות נוספות שנגרמו לתובעת כתוצאה מאי תשלום יתרת החוב בגין ההזמנות.

בספטמבר האחרון הגיש משרד הביטחון באמצעות פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) כתב הגנה במסגרתו דחה את הטענות כלפיו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה