תכנית השיכון של ‘ימינה’: כל תכניות שקד לשוק הדיור

הסבת משרדים למגורים, משרד השיכון יאוחד עם משרד הפנים, רמ”י תעבור לחברות פרטיות שינהלו את רישום קרקעות המדינה, בעוד שמשרד הפנים ישמור על התכנון והשיווק ברשותו • עם זאת, עבודות התכנון המפורט, הפיתוח והבנייה לדירות ולמוסדות ציבור – יעברו לידי גוף אחד לאחר הפרטה, בתקווה שהקצב יהיה משביע רצון • ויש עוד: החזרת תמ”א 38 בתנאים מסויימים וסיוע בשכר דירה • כל תכניות שקד לשוק הדיור הישראלי

נפתלי בנט עם צעירים חרדים באלעד | צילום: פלאש 90

אין לה פתרונות קסם, אבל השרה איילת שקד – שרת המשפטים לשעבר – מעוניינת לייעל את מצב שוק הדיור בישראל. הייעול הזה, יבוא, לדעתה, ע”י שורת מהלכים דרמטיים, שימנעו את הבירוקרטיה הנהוגה כיום באלף גופים וזרועות, משרדים ואגפים, ובעיקר, הפרטה, ביטול רשויות מיותרות, איחוד משרדים ממשלתיים והעברת הליכים שונים לידיים פרטיות שיימדדו לפי ביצועים.

אם זה נשמע חלום רחוק, זה לא סתם נשמע כך. אבל זו תכניתה של השרה שקד. התכנית שאותה חשף דני זקן ב’גלובס’ סבורה כי יש לבטל את משרד השיכון ורמ”י, ולייצר הקלות בדרישות התכנון. לצד זאת, הסבת משרדים למגורים ללא הגבלה וכן הלאה. לפי ‘גלובס’ את עיקר התכנית הכין הד”ר לכלכלה אמציה סמקאי, בעלים ומנכ”ל של חברת הייעוץ ‘סמקאי אסטרטגיה’, מי שהיה מעורב בעבר בייעוץ לתהליכי הפרטה ומהלכים אסטרטגיים אחרים של האוצר.

250/200 סייד בר + קובייה

“תוכנית שקד לדיור”, לפי הפרסום, נועדה לטפל במשבר הדיור לפני שיצמח לממדים מפלצתיים ומביאה שורה של רפורמות מבניות מהרמה הממשלתית ועד לרמת הרשות המקומית, ובהן שינוי תפקוד של גופים קיימים, ולעתים ביטולם. הרוח הכללית, מציין זקן, גורסת הפרטה של חלקים נרחבים מניהול הקרקעות ושיווקן, וקיצוץ גדול בבירוקרטיה.

לפי הדיווח ב’גלובס’, משרד השיכון יבוטל ויוכפף למשרד הפנים, כשהמטרה שצוטטה בכתבה הינה: “לייצר סינרגיה בין רשויות התכנון, מקטעי שיווק וניהול הקרקעות, והאחריות על פיתוח וניהול הרשויות המקומיות”. בנוסף, מציעה שקד את פירוק רמ”י, משום שזהו גוף, שלטענת שקד, כשל בניהול קרקעות המדינה ושיווקן, ומהווה את המחסום העיקרי בניהול קרקעות המדינה. כיוון שהוא “גוף ריכוזי במיוחד הסובל מחוסר יעילות קיצונית”, יש, לפי הדיווח, להוציא את מערך ניהול הקרקעות מידיו ולהעבירו במיקור חוץ לחברות פרטיות שייבחנו ויתוגמלו בהתאם למדדי ביצוע ושביעות רצון.

עוד כותב זקן, כי משרד השיכון, שכאמור יעבור תחת משרד הפנים, יהיה אחראי על מינוי ופיקוח החברות הפרטיות המנהלות ומשווקות את הקרקעות. ד”ר סמקאי אומר כי מדובר באלמנטים כמו רישום קרקעות, שהממשלה יכולה לוותר עליו, אבל תשאיר אצלה את התכנון והשיווק. עם זאת, התכנון הפרטני אמור לעבור ליזמים פרטיים, שאמורים לתכנן את מבני הציבור, התחבורה וכו’.

‘גלובס’ דיווח עוד כי “המענה לסוגיית התכנון ארוך השנים הוא שוב, הפרטת התהליך. לפי שקד, בשל אינטרסים סותרים הרשויות המקומיות ומשרדי הממשלה פועלים בחוסר יעילות, ולכן יש לאחד את כל עבודות התכנון המפורט, הפיתוח והבנייה של דירות המגורים ואת מוסדות הציבור השונים – לזוכה אחד במכרז שיתחייב להשלים את הבנייה והפיתוח בזמן קצוב.

“הוועדות המחוזיות אמורות לקבל חיזוק ולהפוך למקום היחידי שאליו מגיע היזם, ושם הוא אמור לקבל מענה מכל משרדי הממשלה. מנגד, בסעיף אחר מדובר בפירוקן של הוועדות המחוזיות והפיכתן לוועדות אזוריות המסונפות לאשכולות של רשויות, בעלות מאפיינים דומים. הכוונה לחזק את סמכויות השלטון המקומי, ולאפשר לו בין השאר קביעת שיטת מיסוי משלו, מתוך מטרה לצמצם את פערי הארנונה בין מגורים לעסקים.

“התוכנית מציעה הקלות בדרישות התכנון ובהגבלות על השימושים ובהן, תיקון חוק התכנון והבנייה על ידי צמצום דרסטי של הדרישה לקבל היתר בנייה והיתר לשימוש חורג. במקום אישורים בירוקרטיים יקבעו כללים ברורים ורזים לתכנון מבנים.

“התוכנית קובעת גם תיקון תוכניות בניין עיר (תב”ע) שיותאמו למגמות העולמיות של שוק התעסוקה העתידי ועירוב שימושים, כלומר מתחמים בהם יש מגורים, משרדים, תעשייה נקייה, מסחר, חינוך ותרבות במרחקי הליכה. בד בבד…יצומצמו המגבלות על שימושים כך שבשטחי היישובים ניתן יהיה לקיים פעילות של מגורים, מסחר ועסקים”.

Inner article

סעיף אחר בדיווח של דני זקן, מציע לאפשר ליזמים להסב משרדים למגורים ללא הגבלה. עוד פתרון לדיור הוא הקמתה של עוד עיר ממזרח לראש העין, קרי על או מעבר לקו הירוק.

לפי ‘גלובס’, שקד מבקשת להחיות את תמ”א 38 התוכנית ממשלתית לחידוש מרכזי הערים ובעיקר בפריפריה, כאשר יינתנו כלים כלכליים מספקים ליזמים שיהפכו את מרבית הפרויקטים לכלכליים. “התוכנית לפיה תאפשר את השלמת כל התוכניות לחידוש ושיקום מרכזי הערים וביצוע פרויקטי תמ”א 38 ופינוי בינוי בכל ערי הפריפריה בתוך 3 שנים, באמצעות הקצאת קרקע משלימה וניוד זכויות באזורי ביקוש להשלמת הפער הכלכלי עבור היזמים”, דווח.

הפתרון לדיור הציבורי, לפי שקד, הוא סיוע בשכר דירה. לדבריה, יש לעשות שינוי הדרגתי במדיניות הבנייה של הדיור הציבורי והחלפתו בסיוע לשכר דירה לטווח בינוני-ארוך למעט מקרים מיוחדים.

האם זה אפשרי? תלוי את מי שואלים: “כן, אפשר!”, הגיב היום נפתלי בנט לידיעה, וכתב: “זוג צעיר שעובד יוכל לרכוש דירה בישראל. איך? להזניק היצע דירות. התכנית: נפרק את מונופול הקרקעות ההזוי של ממשלת ישראל על 93%(!) מקרקעות ישראל, נאפשר המרת שטחי משרד למגורים, נסיר בירוקרטיה מטופשת. אפשר, אפשר, אפשר!”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה