תקציב טוב? כך יודרו החרדים מנקודות הזכאות למשכנתא

עוד גזירה: לחרדים יהיה קשה עוד יותר מהיום להוציא משכנתא | הפגיעה הראשונה: מיצוי כושר ההשתכרות שמוחק את ההקלה למשפחות ברוכות | הפגיעה השניה: הגבלת הלוואות הדיור לזכאים, לדירות עד שני מיליון שקלים | המשמעות: הדירות של החרדים יהיו קטנות יותר, או שהם יחפשו דירות בפריפריה בלבד

משכנתא | צילום אילוסטרציה: STUDIO GRAND OUEST, שאטרסטוק

תקציב המדינה שהעבר בתחילת השבוע גרר אחריו ביקורת רבה מצד היושבים בספסלי האופוזיציה כי מדובר בתקציב הפוגע בשכבות החלשות, אל מול גאווה של חברי הקואליציה כי לאחר שלוש שנים סוף סוף יש למדינת ישראל תקציב מדינה. אמנם מדובר רק באישור ממשלה שעוד זקוק לעבור אישור בכנסת אך מבחינתם הדרך לתקציב סלולה, כך הם לפחות מקווים.

בצל הטענות כי מדובר בתקציב שפוגע בשכבות החלשות לצד גזירות המעונות והחד פעמי, פרסם דוד טברסקי אמש (רביעי) ב'דבר' כי התקציב מתוכנן כך שלחרדים יהיה קשה עוד יותר מהיום להוציא משכנתא.

לדבריו, לאחר קיצוץ של משרד השיכון ב-200 מיליון שקלים על ידי הקשחת התנאים לקבלת זכאות, הוסיפו באוצר סעיף נוסף שיעניק יתרון למבקשי זכאות למשכנתא שכושר השתכרותם מנוצל, ובמקביל אנשים שכושר השתכרותם אינם מנוצל, מקדם 'אי מיצוי' יוריד את סכום הנקודות הכולל שלהם, כשעל פי הטיוטה האחרונה של חוק ההסדרים, מקדם הכפלה של לפחות 1.1 יכפיל את סך הנקודות למבקשים לזכאות העומדים במיצוי כושר השתכרות, בעוד מקדם שלילי יכפיל את אלו שלא במיצוי ויקטין את סכום הנקודות הכולל.

הזכאות המדוברת מזכה במחיר קבוע של 270 שקלים לשמאי, לעומת כ-1,000 שקלים בשוק. לצד פטור מקנס שמאפשר פירעון ההלוואה במסלול בכל זמן נתון והוזלות דמי פירעון מוקדם במסלולים אחרים שמרכיבים את המשכנתא. ובנוסף נכנסת כשחקן בהלוואה, ההלוואה עצמה הופכת למעין "תעודת ביטוח חינמית", במיוחד למשפחות שנתקלות במשבר פיננסי לאורך תקופת תשלומי המשכנתא. כשבעקבות ערבות המדינה להלוואה, אם יש קושי בהחזרת התשלומים, היכולת של המשפחות להגיע להסדר מול הנושים שלה גבוה יותר.

שיטת הזכאות לקבלת משכנתאות עם ריבית מסובסדת, צמודה לשיטת ניקוד, בדומה לשירותים חברתיים אחרים בישראל, ודורשת לא להחזיק בדירה (בעת נטילת ההלוואה) ורף מינימלי של נקודות שעומד כיום על 599. מי שמחזיק ב-600 נקודות זיכוי, תעמוד זכאותו על 50 אלף שקלים, וככל שהניקוד יעלה, הזכאים יכולים לקבל משכנתא מסובסדת עד לרבע מיליון שקלים. הלוואת אלו ניתנות במסלול קבוע צמוד בתנאים עדיפים וניתנת בריבית של 3% או 0.5% מתחת לריבית המינימלית  במשק.

בחוק ההסדרים שאושר השבוע נקבע כי הרף המינימלי לזכאות למשכנתא יוכפל פי 3.5 מ-599 ל-2,000, כך שמבקשי קבלת משכנתא יידרשו לקריטריונים קשים עוד יותר מהיום. למרות שבקריטריונים יש הקלה למשפחות ברוכות ילדים בזכאות לנקודות זכות למשכנתא, הסעיף החדש הופך אותו ללא רלוונטי.

בנוסף משרד האוצר מבקש גם לקבוע את המחיר המקסימלי של דירה לרכישה בהלוואה, ל-2 מיליון שקלים. מכיוון שמנגנון הזכאות מכוון בעיקר למשפחות ברוכות ילדים – "הקשחת התנאים תשאיר אותם בדירה קטנה יותר, במיוחד באזורי הביקוש שבהם לא יוכלו להשיג במחיר זה דירות גדולות מ-4-3 חדרים ובכך הופכת את ההלוואה לפחות אטרקטיבית", מסכם טברסקי.

כתיבת תגובה