הבעיה האמיתית בשוק הנדל”ן: מחסור בעובדים זרים

המחסור החמור בכוח אדם הוא כיום הגורם העיקרי המעכב בנייה. לדברי היזמים, הקבלנים “גונבים” כיום פועלים מאחד לשני, ושכרם של הסינים שכבר הגיעו עומד על 20,000 שקל לחודש, נטו ובמזומן.

בעקבות כניסתו הצפויה של כחלון לקואליציה והפקדת נושא הדיור בידי מפלגתו, עולים קולות חדשים מהשטח, מקבלנים ויזמים, שטוענים שכחלון מדבר הרבה על רפורמות ומיזמים אבל מפספס את הבעיה האמיתית: מחסור בכח אדם!
 
“להיות קבלן מבצע זה קשה מאוד. אנחנו בענף 40 שנה, מבצעים לעצמנו, ומשנה לשנה זה רק נהיה יותר קשה ויותר מורכב”, כך סבור עמיר רחלבסקי, הבעלים והמנכ”ל של חברת הנדל”ן גרופית.
 
“בשנות ה-90, המדינה רצתה להגדיל בצורה מאסיבית את הבנייה ואז הביאו הרבה עובדים זרים. זה מה שאיפשר לבצע פרויקטים. היום, כדי לבצע פרויקט אתה נלחם לחפש עובדים, למצוא מהנדסים ומנהלי עבודה. יש מחסור בכל התחומים. נכון להיום, גם אם יממשו את כל התוכניות שמצהירים עליהן – לא יהיה מי שיבנה את הדירות. אם אין כוח ייצור במפעל, שיענה על כל ההזמנות, זה לא יקרה”, אומר רחלבסקי.
 
לפי יזמים מומחים בתחום צריך לחולל מהפכה בתחום העובדים הזרים ורק כך יוכלו לקדם בניה מהירה. להביא לארץ לפחות 20,000 פועלי בניין. המחסור החמור בכוח אדם הוא כיום הגורם העיקרי המעכב בנייה. מגרשים ותוכניות יש די והותר.
 
לדברי היזמים, הקבלנים “גונבים” כיום פועלים מאחד לשני, ושכרם של הסינים שכבר הגיעו עומד על 20,000 שקל לחודש, נטו ובמזומן. זו אגב אחת הסיבות להתייקרות הדירות. כל הנסיונות להביא עובדים ממזרח אירופה נכשלו כמעט לגמרי. המקור האמין והגדול היחיד הוא סין. זה שלוש שנים שהממשלה מדשדשת במו”מ עם ממשלת סין, ואין הסכם. זו אגב אחריותו של נפתלי בנט, עד עתה שר הכלכלה, האחראי על שירות התעסוקה. יש לסיים את המו”מ, להיענות לדרישה זו או אחרת של ממשלת סין, ובלבד שהפועלים יתחילו להגיע לארץ.
 
בנוסף, צריך להגדיל את מספר מנהלי העבודה ב-4,000 לפחות, כי גם בהם מורגש מחסור חמור. אפשר להביא אותם מסין, או לתקן את התקנה הקובעת, שפועל בניין יכול להיות מנהל עבודה לאחר 5 שנות ותק. אשר לקצר את הוותק, נניח, ל-3 שנים. כל הפקידים כבר אישרו את ההצעה, אלא שהשר האחראי אריאל לא חתם עליה.
 
תמונה: פלאש90 גרשון אלינסון

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה