אוויר שהופך למים, קלנועית למזוודה ומזמרה עם כנפיים

בכנס סיסטמטיק השנתי הוצגו הטכנולוגיות החדשניות ביותר בתכנון מכני ואלקטרוני, עיצוב, סימולציות, הדפסת תלת-מימד, ייצור וניהול מידע, של מוצרי הדור הבא בכל התחומים – רפואה, היי טק, תחבורה, תעופה, ביטחון, מוצרי צריכה ועוד

קלנועית ההופכת למזוודה - חברת MovingLife | צילום: רוני הרמן

בשבוע שעבר התקיים בתל אביב כמדי שנה כנס סיסטמטיקס, בו נפגשו למעלה מאלף מהנדסים, מתכננים, מעצבי מוצר, סטארטאפיסטים, מנהלי פיתוח והנדסה בתחום התיב"ם (תכנון וייצור בעזרת מחשב) בישראל.

בכנס הוצגו הטכנולוגיות המובילות והמתקדמות ביותר לתכנון, סימולציה ולייצור של מוצרי הדור הבא בכל התחומים – רפואה, היי טק, תחבורה, תעופה, ביטחון, מוצרי צריכה ועוד החל משלב מהרעיון ועד למוצר הסופי.

Box

בין היתר הושקה בכנס הגרסה החדשה לסולידוורקס – מערכת התכנון המכני (3D) הנפוצה ביותר בישראל ובעולם: SOLIDWORKS 2020  של דאסו סיסטמס – הגרסה החדשה מסייעת ליזמים להעביר מוצרים לשלב הייצור במהירות רבה יותר מבעבר באמצעות סביבת תכנון ועיצוב שלמה. גרסת 2020 מתמקדת בשיפור משמעותי של הביצועים עם הרכבות גדולות ושרטוטים מורכבים. הגרסה החדשה מספקת דרכים חדשות לאינטראקציה באמצעות AR ו VR- (מציאות רבודה ומציאות מדומה) המשפרות את תרגומם של עיצובים מהעולם הווירטואלי למציאות.

עוד הוצג בכנס, מערכת CATIA 3DEXPERIENCE של DASSAULT SYSTEMES המובילה בהכנת המודל לייצור ולהדפסה תלת-ממדית – מערכת התכנון המובילה בתעשיות הרכב והתעופה, הכוללת יכולות System Engineering המספקות הנדסת אנוש, ארגונומיה וממשק אדם מכונה, יכולות Reverse Engineering ותכנון של חומרים מרוכבים.

פתרון ALTIUM DESIGNER לפיתוח, תכנון ועריכה של כרטיסים אלקטרונים PCB –  אלטיום מתמקדת בפרודוקטיביות של המתכנן והעורך ומאפשרת במהירות לפתח כרטיסים מורכבים הכוללים Rigid/Flex ו- Embedded Components. השנה נחשפו החידושים ב- ALTIUM DESIGNER 20 וניתן דגש לחשיבות ניהול רכיבי הספרייה.

מערכת ENOVIA PLM של DASSAULT SYSTEMES לניהול חיי מוצר בענן! הפלטפורמה המתקדמת ביותר לניהול ושיתוף מידע ותהליכים (Collaboration) בתוך הארגון ומחוצה לו, הכוללת פתרונות לניהול תוצרי מערכות CAD מכני ואלקטרוני המובילות בשוק, עצי מוצר ושינויים, ניהול פרויקטים בפיתוח, קונפיגורטור, ניתוח מידע (BI), ניהול תהליכי איכות ועמידה בתקינות בינלאומיות, ניהול הייצור ועוד. 

תחום ההדפסה התלת מימדית ההולך וצובר תאוצה בקרב המהנדסים והמתכננים תפס נתח גדול מהכנס ולמתכנסים הוצגו חידושים בתחום ההדפסה התלת מימדית וה- Additive Manufacturing – מדפסת תלת-מימד Form 3 מבית Formlabs – מדפסת בטכנולוגיית LFS – Low Force Stereolithography ברמות גימור ודיוק גבוהות מאוד ועם תומכות שניתן לנתק בקלות.

כמו כן הוצגה מדפסת התלת מימד HP JF580 המאפשרת להדפיס חלקים פונקציונליים בצבע מלא וברמת פרטים גבוהה. המדפסת החדשה פותחת דלת ליישומים חדשים בהדפסה בתלת-מימד ובשילוב צבע מלא.

הדור הבא של מכונות הגיזום – חברת אפרון | צילום: רוני הרמן

לצד המליאה המרכזית והמסלולים המקצועיים, הוצגה במתחם האירוע תצוגת מוצרים שפותחו בישראל באמצעות תוכנת SOLIDWORKS. מוצרים אלו מתפרשים על פני תעשיות שונות ומגוונות: תעשיית המדיקל, הרכב והתעופה, תעשייה ביטחונית, מוצרי צריכה וכן מוצרים פרויקטים מהאקדמיה. בין המיצגים שהוצגו במתחם: 

המכונה שהופכת אוויר למים של חברת WaterGen: המכונה שהמציאו הישראלים מראשון לציון מוציאה את המים מהאוויר, ומייצרת מים שהם לא סתם מסוננים כמו בבית, אלא עשירים ברוב המינרלים. ובעוד שהמתחרים שלהם עושים את זה ביוקר, ווטר-ג'ן מייצרת מים בעלות של 15 אגורות לליטר בלבד. 

היה זה כלל לא מפתיע שהמכונה הזו זכתה במקום הראשון בתחרות הפרויקטים של מוצרים שתוכננו ועוצבו בתוכנת SOLIDWORKS.

 

Inner

 

חן נחמיה, מהנדס בחברת WaterGen אמר בכנס: "היום בראייה לאחור, היינו צריכים לעבור לתכנן ב- SOLIDWORKS כבר קודם. את ההחלטה לעבור ל- SOLIDWORKS קיבלנו בעקבות ההבנה שכל יום שאנחנו לא מנהלים את המידע ההנדסי שלנו, אנחנו מכניסים עוד ועוד בלגן למערכות שלנו שמביא לטעויות, עבודה על גרסאות לא מעודכנות, זמני חיפוש ארוכים, עבודה כפולה וחוסר יכולת לעבוד בשיתוף מידע בין כלל מחלקות החברה". נציין כי היום WaterGen מנהלים את המידע ההנדסי שלהם באמצעות מערכת PRO SOLIDWORKS PDM.

המוצר שזכה במקום הראשון בקטגוריית תכנון מוצר היה הדור הבא של מכונות הגיזום של חברת AFRON. גם חברת AFRON מנהלים את המידע ההנדסי שלהם במערכת SOLIDWORKS PDM PRO וכמו שסיכם זאת מנכ"ל אפרון: "כמנכ"ל, אני יכול לומר בלב שלם שהטמעת המערכת מאפשרת לנו תכנון וייצור רציף והביאה להתייעלות של כל תהליך הפיתוח עד להשלמת בניית המכונות".

במקום הראשון בקטגוריית עיצוב מוצר זכתה הקולנועית המתקפלת של חברת MovingLife. החברה ששמה לה למטרה להביא לתחום הניידות מוצרים חדשניים משני חיים, פיתחה, מייצרת ומוכרת קולנועית מתקפלת חדשנית.

חברת MovingLife הוקמה ע"י נינו רנסנברג, נפגע פוליו בילדותו, שכיזם היה מרבה לטוס ולחוות תסכולים מהמוגבלות שבניידות עם מוצרים קיימים, ומתוך סבלו האישי נבט בו הרעיון של כלי שלא נראה כמו הקולנועיות האחרות, ושהתפעול שלו הוא קל ושניתן להגיע איתו לכל מקום ובקלות, בנסיעות לחו"ל, ברכב, בתחבורה ציבורית וביום-יום.

המוצר המדהים הינו כלי ניידות שמתקפל לגודל של מזוודת טרולי, עבור אנשים שמתקשים בהליכה ורוצים כלי שקל להתנייד איתו לכל מקום. התכנון המוקפד וההנדסה של המוצר מאפשרים פתיחה בתוך 10 שניות, הפרדה מהירה לשני חלקים ושליפת משענות ידיים מובנות בתוך הכלי. אחד היתרונות הבולטים של הכלי הוא העיצוב החדשני שלו שמאפשר למשתמשים עליו להרגיש נורמליים ולא סיעודיים.

יד תותבת רובוטית לילדים שתוכננה בטכניון | צילום: רוני הרמן

הפרויקט הזוכה במקום הראשון בקטגוריית 'אקדמיה', היה יד תותבת רובוטית לילדים קטועי יד שתוכננה ע"י קבוצת סטודנטים MyFive מהטכניון בשיתוף עמותת E-Nable והודפסה במדפסות תלת-מימד.

אחד הרגעים המרגשים בכנס היה כאשר חבורת תיכוניסטים מרעננה שקוראים לעצמם STEAMPUNK 1577 הציגו מוצר מהפכני שהם פיתחו, מנוע לכסא גלגלים סטנדרטי. הנערים הנרגשים עלו לבמה והציגו בגאווה את המוצר. מדובר בחבורה שזכתה בשנים האחרונות בתחרויות רובוטיקה של FIRST בארה"ב והביאה גאווה גדולה למדינת ישראל.

Inner

כתיבת תגובה