אוטואנטישמיות

סונות רבים באו לעם היהודי על ידי יהודים אוטואנטישמיים | כנראה שתופעת האוטואנטישמיות לא תחלוף, כשם שהאנטישמיות עצמה לא תחלוף, ויש להיאבק בה באותה עוצמה שנאבקים באנטישמיות | אולם על דרך המאבק עם האוטואנטישמיות להיות שונה: באמצעות חינוך וקירוב, ורק בהעדר מוצא – באמצעות התנגדות בכוח

בית העלמין בבאר שבע - הלווייתו של אייל חדד הי"ד שנרצח ע"י אנטישמים בצרפת בחודש ספטמבר 2023 | צילום: דודו גרינשפן, פלאש 90

המונח אוטואנטישמיות מציין שנאת יהודים כלפי יהודים, בשל היותם יהודים. הופעתו הראשונה של המונח הייתה בגרמניה של ראשית המאה ה-20. באותה תקופה, עוד בטרם עלו הנאצים לשלטון, היו רבים שראו בעמי המזרח (ה"סלאבים") בני אדם נחותים. יהודים רבים, אזרחי גרמניה ששאפו להתמזג או להתבולל בתוך החברה הגרמנית, התייחסו כך אל היהודים שהיגרו אליה מחמת הפוגרומים במזרח אירופה. יחס זה קיבל ביטוי חריף בדברי הפילוסוף היהודי האוסטרי, אוטו ויינינגר, שבספרו ביקר בחריפות את אופיין של הנשים ושל היהודים. בסופו של דבר הוא התנצר, ולאחר מכן התאבד בגיל 23 – מה שלא מנע את העובדה שספרו יככב בתעמולה האנטישמית של הנאצים.

אולם תופעת האוטואנטישמיות התחילה עוד הרבה לפני שהיא צויינה במונח מיוחד. משיח השקר, יעקב פרנק, הזמין את האינקוויזיציה הספרדית לחקור את דברי הכפירה בנצרות אשר מופיעים בתלמוד, והיו אלה יהודים מומרים שהביאו לשריפת התלמוד בצרפת בימי הביניים. גם לאחר השואה המשיכה תופעת האוטואנטישמיות עד ימינו אלה. ביטוי לכך ניתן למצוא בהשתתפותם הפעילה של יהודים בהפגנות המחאה, בניחוח אנטישמי, המתקיימות בימים אלה ברחבי אירופה וארצות הברית.

יש המנסים לתת הסבר לתופעה זו ברצונם של יהודים מסוימים להשתלב בחברה הכללית שבה הם נמצאים, באמצעות ניעור חוצנם מן היהדות שמיחדת אותם. אחרים מסבירים תופעה זו במונחים של ניכוס מוטיבים אנטישמיים מקובלים, ולבסוף יש שאינם רואים בכך תופעה שונה מכל שנאה עצמית אחרת, הנובעת מרגשי נחיתות או מכל סיבה נפשית אחרת. אכן, ההסבר הפרוידיאני (פסיכואנליזה) לתופעה זו הוא שהשנאה העצמית היא הפנמה של השנאה שמקורה חיצוני (בדומה לילד שאביו מטיח כלפיו שוב ושוב שהוא טיפש, עד שהוא מחשיב את עצמו לטיפש); וכך הופכת האנטישמיות גם לאוטואנטישמיות.

יהא ההסבר לכך אשר יהא, התופעה מסוכנת מאוד, לא רק בגלל שהיא מספקת מעיין "הכשר" לתפיסות אנטישמיות, אלא בכך שהיא באה לשלול את הלגיטימציה להתנגד לתפיסות גזעניות אלה. אסונות רבים באו לעם היהודי על ידי יהודים אוטואנטישמיים, ואפילו ברייך הגרמני שירתו יהודים (או יהודים למחצה) שסייעו למכונת המלחמה הנאצית. כזה היה ארהלד מילך, סגנו של הרמן גרינג, אשר ניהל בפועל את חיל האוויר הגרמני (הלופטוואפה). למעשה, כ-150 אלף יהודים למחצה שירתו בצבא הנאצי.

כנראה שתופעת האוטואנטישמיות לא תחלוף, כשם שהאנטישמיות עצמה לא תחלוף, ויש להיאבק בה באותה עוצמה שנאבקים באנטישמיות. אולם על דרך המאבק עם האוטואנטישמיות להיות שונה; באמצעות חינוך וקירוב, ורק בהעדר מוצא – באמצעות התנגדות בכוח.

אחד ממנהיגיה הבולטים של תנועת העבודה בארץ ישראל, ברל כצנלסון, נשא נאום ביום 1.5.1936, שבו הוא התייחס לתופעת האוטואנטישמיות:

"היש עם בעמים אשר מבניו הגיעו לידי סילוף כזה, שכלי ונפשי, שכל מה שעושה עמם, כל יצירתו וכל ייסוריו הם בזויים ושנואים, וכל מה שעושה אויב עמם, כל שוד וכל רצח… ממלא את לבם רגש הערצה והתמכרות? אכן, ברוסיה ב-1881, בעצם ימי הפרעות, ישבו בנים ובנות לעם ישראל והדפיסו בחשאי, מתוך מסירות נפש, פרוקלמציות הקוראות לפוגרומים, מתוך תקווה שהדם היהודי שיישפך יעזור להתקוממותו של המוז'יק הרוסי. אכן יודעת ההיסטוריה העברית כל מיני רנגרטים ודגנרטים. צורות של שמד. כל עוד אפשרי הדבר שיבוא ילד יהודי לארץ ישראל, ילד שטופח על ידי ייסורי הדורות ומשא הנפש של דורות, וכאן ידבקו בו חיידקים של שנאה לעצמו, של 'עבדות בתוך המהפכה', ויטריפו עליו את דעתו, עד כדי כך שיראה את הגאולה הסוציאלית בנאצים הפלסטינים שהצליחו לרכז כאן בארץ את האנטישמיות הזואולוגית של אירופה עם תאוות הפגיון שבמזרח. אל ידע מצפוננו שקט".

הכותב הוא מנכ"ל "מלאכת מחשבת, יזמות ואסטרטגיה", מחבר הספר "להבקיע מאה שערים", ומחבר שותף של הספר “Striking Kosher Gold”

כתיבת תגובה