אושרו ההקלות ל’תכנן ובנה’: כך ישוחררו 640 יח”ד באלעד

במקום 1,000 דירות, מספר יחידות הדיור הנדרש כיום מרשויות מקומיות להשתתפות בפרויקט ‘תכנן ובנה’: יופחת היקף יחידות הדיור הנדרש ל-500 יחידות דיור • השיטה תוכל להיות מיושמת גם בערים קטנות יותר

אילוסטרציה: שר הביטחון בטקס שחרור שטח האש אלעד | צילום: יוסי רוזנבוים, דוברות עיריית אלעד

מועצת רשות מקרקעי ישראל אישרה את הצעת משרד הבינוי והשיכון לתיקון החלטת תיעוש והגדלת פריון העבודה בענף הבניה. על פי התיקון, בשיטת ‘תכנן ובנה’ יופחת היקף יחידות הדיור הנדרש מהאתר מ-1,000 יחידות דיור ל-500, ותיבחן הכדאיות והיעילות של הפרויקט  ע”י הגורמים המקצועיים. במידה ותעלה דרישה למספר נמוך יותר מ-500 במתחם מסוים, הבקשה תיבחן באופן פרטני.

במסגרת בדיקות היתכנות שביצע המשרד לאיתור מתחמים מתאימים, נעשתה פנייה לרשויות המקומיות, אשר הניבה התעניינות של מספר רשויות ברחבי הארץ, דוגמת תל אביב, נתניה ואפרת. במקביל, פועל המשרד לאיתור עצמאי של אתרים באמצעות מחוזותיו. מתוך פוטנציאל המתחמים שעומד בפני המשרד, עולה כי מספר יחידות הדיור הנדרש כיום מהווה חסם לאפשרות להחיל את הפרויקט על אתרים גדולים ומשמעותיים ברחבי הארץ. כך למשל, אותר מתחם בעיר אלעד בהיקף של כ-640 יחידות דיור העומד בכל הקריטריונים, למעט מספר יחידות הדיור.

250/200 סייד בר + קובייה

מבדיקות שנערכו על ידי צוותים מקצועיים ייעודיים שמפעיל המשרד, עולה כי היקף של כמה מאות יחידות דיור באתר גם כן יכול לעמוד בכל התנאים לכדאיות ויעילות של הפרויקט, ויש בו משום תוספת משמעותית של יחידות דיור לרשות מקומית, שתסייע בקידום הפתרון למשבר הדיור. לאור העניין, הוחלט על הסרת היקף יחידות הדיור הנדרש לקידום פרויקט מסוג ‘תכנן ובנה’ ברחבי הארץ במקום 1,000 יחידות דיור הנדרשות כיום.

עד היום, פורסמו שלושה מכרזים לשיווק במתכונת האמורה. הראשון פורסם בעיר חריש, ובניית שכונת “אור המזרח” ביישוב כבר יצאה לדרך עם בניית כ-1,200 יחידות דיור, לצד שטחי ציבור, מוסדות ציבור תשתיות וכד’. שני מכרזים נוספים פורסמו בחודש שעבר בעיר שדרות ובעיר בית שמש, בימים אלה, פועל המשרד לאיתור מתחמים נוספים המתאימים לקידום התכנית ברחבי הארץ, ולפרסום מכרזים נוספים במתכונת ‘תכנן ובנה’.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל’) יואב גלנט: “פיתחנו את שיטת “תכנן ובנה” מתוך הבנה שנדרש לקצר משמעותית את משך זמן הבנייה בישראל, ומתוך תפיסה שלא ייתכן שהתושבים יחיו באתרי בנייה. אחרי שהוכחנו שהשיטה עובדת היטב בפרויקטים כמו השכונה שניבנת בימים אלו בעיר חריש, נוכיח את הצלחתה גם בפרויקטים קטנים ורבים יותר בכל רחבי הארץ״.

שיטת ‘תכנן ובנה’ הינה תכנית מהפכנית לזירוז ולייעול בניה בהיקף משמעותי של יחידות דיור, תוך ביצוע עבודות הבניה והפיתוח על ידי גורם אחד, אשר יקדם ויתכלל את הליכי התכנון והבינוי של חטיבות קרקע גדולות ומשמעותיות. מטרת התוכנית היא לאפשר עבודה מקבילה על פיתוח שכונה, באמצעות יזם אחד, כך שבסופו של תהליך, יקבל התושב את שכונת המגורים, לרבות השטחים הציבוריים ומוסדות הציבור, אשר מוכנים לשימוש מיד עם מסירת הדירה לבעלותו ואכלוסה – שכונה מחכה לתושב.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה