אז, מה עושים היום? הנופים המשכרים: לכאן תצאו לטייל

רשות מקרקעי ישראל – הקרן לשטחים פתוחים – מזמינה אתכם לבוא ולטייל בארצנו בפסח, בכמה אתרים יפים, אשר עברו שיקום אקולוגי, פיתוח והנגשה למטיילים למשפחות ולרוכבי אופניים • באתרים בוצעו עבודות שיקום אקולוגי וסביבתי, פיתוח, הסדרת תשתיות לפיתוח אזורי פנאי לציבור תוך חיזוק המתחמים והנגשתם למטיילים באמצעות שבילי הליכה, שבילי אופניים, מסלעות, גשרים, ספסלים ופינות ישיבה לפיקניק ופנאי, מצפורים, נקודות תצפית, חניה ואטרקציות לרבות היבטים סביבתיים ונופיים, אשר רשות מקרקעי ישראל היתה שותפה במימונם • האתרים פתוחים לציבור

פארק נחל ואגם הדר - הוד השרון | צילום: שמואל אנג'ל

הדילמה היומית, לאן נוסעים היום, מה עושים עם הילדים – תוכל להיפתר השנה בעוד מספר אתרים ששודרגו ע”י הקרן לשטחים פתוחים של רמ”י.

הנה כמה מהם:

פארק נחל ואגם ירוחם הם שני פרויקטים, פארק ירוחם משתרע על שטח של כ-4,000 דונם כאשר ממערב שוכן אגם ירוחם וממזרח המכתש הגדול. לאחר שיקום אקולוגי של אגם ירוחם פותחה במקום טיילת וגשר להולכי רגל ומסלול לאופניים משפחתיות ולרכבי סיור חשמליים קטנים סביב האגם, ופרויקט “ירוחם – עיר בלב פארק”. עבודות הפיתוח נועדו ליצור ציר תיירותי המקשר בין האטרקציות הנופיות דרך הנחלים והעיר, במסגרתן בוצעו יצירת גשר להולכי רגל ורוכבי אופניים עם תצפית על האגם, הסכר וקניון נחל רביבים ממערב, הצבת תאורה, ברזיות, ריהוט גן, יצירת טיילת מהסכר לאורך הגדה הדרומית ועד המזרח וחזרה; טיילת צפה מאזור המזח על נחל ירוחם בתוך סבך קנים ועד לגדה הדרומית; עבודות עפר למיתון הגדות, נטיעת עצים וצמחייה ממינים מקומיים; מצפורים לצפיה בציפורים מקומיות ונודדות לאורך כל השנה; האזור הונגש לציבור תוך שמירה על הסביבה, בדרך של קיימות ותוך שמירה על אופיו היחודי של האזור לדורות הבאים.

פארק אגם ירוחם | צילום: רשות מקרקעי ישראל

אגמון חפר – פארק הציפורים – בריכות עין חורש הוא פרויקט המשתרע על שטח של כ-335 דונם, הנמצא במועצה האזורית עמק חפר, בצמוד לנחל אלכסנדר, כק”מ אחד דרומית לקיבוץ עין החורש, מערבית לכביש 6 וכ- 3 ק”מ מזרחית לכביש מס’ 4 הפרויקט כולל פיתוח פארק הציפורים לרווחת הטבע והציבור במרכז הארץ, כחלק מפרויקט שיקום נחל אלכסנדר, תוך שימור המגוון הביולוגי והעשרת בתי הגידול בריכות עין חורש, שילוב מאגר תפיסת מי שיטפונות והבטחת קיומו של ממשק האקולוגי בין השניים

מורד הירדן הוא פרויקט במקטעי נפתול אום ג’וני ובריכות הירדן במסגרת הפרויקט אשר קודם ע”י רשות הניקוז הנחלים כנרת, המשרד להגנת הסביבה ובמימון משותף עם הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל. מטרת הפרויקט היא החזרת אופי הנחל הטבעי אשר הופר בשנות ה-30 במסגרת העבודות ההנדסיות להקמת מפעל החשמל בנהריים לצורך כך בוצעו פעולות שיקום, החזרת הנהר לרשות הציבור והנגשה למטיילים באמצעות מערך שבילי טיול וחניונים תוך שמירה על הסביבה, ויצירת תשתית מתאימה למגוון בעלי חיים, שתאפשר שמירה על אופיו היחודי של האזור לדורות הבאים. מורד הירדן הינו חלק מהשבר הסורי אפריקאי המקשר בין צפון-מערב אסיה ומזרח אירופה לאפריקה, ובכך מהווה מסדרון אקולוגי חשוב ביותר לקיום מגוון המינים האזורי והעולמי. בהיבט הארצי הוא מקשר בין אוכלוסיות הירדן העליון והכנרת, לאלו שבאזור ים המלח והערבה.

פארק נחל הדר – פארק הוד השרון: נחל הדר ממוקם בשטח שמדרום לתחום המבונה של העיר הוד השרון, הפרויקט המשתרע של שטח של כ-115 דונם. הפרויקט עוסק בהקמת פארק מטרופוליני ירקון, כאשר פארק נחל הדר מהווה צעד ראשון בהקמתו. הפרויקט עוסק בנחל הדר אשר עובר התוויה מחודשת ושיקום פיזי כך שיהפך מתעלת ניקוז חפורה, מיושרת ומזוהמת לנחל מתפתל במראה ותפקוד טבעי בו יזרמו מים כל השנה אל הירקון כחלק מ”גאלת הירקון”; עוד עוסק הפרויקט באגם הדר, אגם אקולוגי המתפקד כמקווה מים טבעי בשטח של כ-27 דונם, כולל גדות עם צמחית מים ונחלים מקומית, רציפים עם מסתורים מוצלים לתצפית על ציפורים ובעלי חיים, טיילת היקפית וכדומה. הפרויקט כולל ביצוע מערך שבילים לאורך הנחל בשתי גדותיו, שבילי הליכה ואופניים והנגשת הנחל לכל אורכו לציבור הרחב, מרצפי בטון, נגרות, פיתוח נופי, עבודות סלילה ועפר.

נחל נון – מגדל, הינו פרויקט המשתרע על שטח של כ- 26 דונם לשימור ושיקום אתר מעיין עין נון ונחל נון, פיתוח פארק והנגשתו. מעיין עין נון שוכן בבקעת גינוסר, מזרחית למושבת מגדל. בחלקו המערבי משיק האתר לתוואי של שביל ישראל, שביל הבשורה ושביל אופניים צופה לכנרת. במסגרת הפרויקט פיתוח והנגשה באמצעות הקמת שבילים להולכי רגל ואופניים, נגישות לנכים; יצירה של שטחים לשהיית הקהל כולל שטחי דשא והצללה, שטחי פיקניק ספסלים ושולחנות, אמפיתאטרון מדושא, אזור ללינת לילה, חניות ומבנה שירותים; שיקום קירות הבריכה העתיקה, ניקיון האתר לאורך כל תוואי הנחל מפסולת; הקמת מצפור סמוך למעיין למניעת גישה של מבקרים ושמירה על בית הגידול; שימור של מגוון הביולוגי; נטיעה מחודשת של עצים ועשבוניים אופייניים למקום; הוספת מורכבות מבנית לגדות הנחלים ליצירת נישות אקולוגיות ודחיקה של מינים פולשים והקמת גדרות למניעת כניסה של רכבים ועדרי עיזים.

בפארק נחל באר שבע שני פרויקטים המתרכזים במתחם המזרקה ומתחם הספורטק. הפארק עצמו משתרע על שטח של 5,300 דונם. הפרויקטים עוסקים בשיקום והנגשה, מסלעות, תשתיות חשמל במתחם, גשר מטיילים, ספסלים, עבודות גינון, הנגשה באמצעות שבילי מטיילים וכדומה. טיפול באזורים מזוהמים, ניקוזים, טיפוח נופי, פיתוח וההנגשה לטובת שיקום אזורי, טיפול בבוצה, איטום קרקעית האגם ומערכת תשתיות מים וניקוז, לשימור האתר ולרווחת המטיילים.

פארק נחל באר שבע | צילום: רשות מקרקעי ישראל

אגמון פולג הוא פרויקט המשתרע על שטח של כ-61 דונם, מצוי בצמוד למושב אודים (לב אזור כפרי אך) קרוב לעיר נתניה ובקרבה לכבישים ארציים 2 ו-4 וקודם ע”י מועצה אזורית חוף השרון יחד עם הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל. מטרת הפרויקט היא שיקום אקולוגי של מקווה מים תוך התייחסות לשיפור בתי הגידול השונים, מגוון ותמיכה במגוון החי והצומח שבמרחב הלח. הפרויקט עוסק בעיקרון החינוכי של הנגשת האתר ויצירת מסלול לימודי המשלב ערכי טבע, תרבות ומורשת לרווחת הקהילה, כולל סלילת דרך היקפית מרוחקת ומוסתרת, התקנת שילוט לפי תוכנית לימודית, הקמת כיתות לימוד וגידור בטיחותי לאורך המצוק; העיקרון האקולוגי עוסק בשיקום אקולוגי של מקווה המים הקבוע ושל האחו הלח אשר נמצא בשוליו, המשחזרים את הסביבה הטבעית של האזור ובמסגרת זאת עבודות ניקוי המים וסביבתם, הוצאת צמחיה פולשת, שיקום צמחיה טבעית, הגדלת יכולת גלישת המים לאגמון בזמן שיטפונות והקמת מסתורי תצפית.

אגמון פולג | צילום: יעקב שקולניק

גשר  וילהלם – שפך נחל תנינים – פרויקט שחזור גשר וילהלם ההיסטורי ופיתוח תל תנינים ושפך נחל תנינים עוסק בסביבת שפך נחל תנינים, מאזור הסכר הרומי ועד הים וכולל הסדרה של תנועת מטיילים במרחב ע”י יצירת מערך שבילים להולכי רגל ורוכבי אופניים המקשר בין אתרי הטבע ומוקדי העניין, תוך חסימת אתרים ומוקדים רגילים והגבלת תנועת כלי רכב ובעיקר רכבי שטח. עוד בפרויקט פיתוח טיילת לאורך נחל תנינים, שבילים המחברים את טיילת שמורת נחל תנינים לתל תנינים ולטיילת חוף ג’סר א- זרקא, חידוש גשר וילהלם מעל הנחל המחבר את מערך הטיילות אל מרכז צפרות מצפון לנחל והסדרת פינות צל ומקומות ישיבה לאורך הטיילות; שיקום אקולוגי של בתי הגידול המיוחדים בשפך הנחל ובגבעות הכורכר סביבו, בייחוד בתל תנינים שבו המערכת האקולוגית ניזוקה קשה מתנועת רכבי שטח; שיפור השבילים והדרכים המחברות ביניהם באתר, נותנים מענה למגוון של סוגי טיולים, תחביבים ותחומי עניין, ומסייעים בשמירה ובהגנה על שטח פתוח; ניקיון ופינוי מערומי פסולת בניין שהושלכה באזור, סילוק מינים פולשים, נטיעה וזריעת מיני צמחייה מקומית וחיזוק האוכלוסיה המקומית הטבעית של הצומח והחי (כדוגמת שנית גדולה, מיני סמר, פלגית שיחנית שהינה מין נדיר לאורך החוף) ושל החי (למשל נאווית כחולה שנחל תנינים הוא האחרון בנחלי החוף בו שרדה אוכלוסייה מתפקדת של מין זה), הצבת שילוט הכוונה והסברה.

בריכת חורף ריחאניה – מתחם בריכת החורף הנמצאת בשולי הכפר ריחניה קרוב מאד לבתי הכפר בצד המזרחי משתרע על שטח של כ-6 דונם . הקרן ביצעה שיקום שימור ופיתוח בריכת החורף וביצעה במקום עבודות הנגשה והסדרה, שביל הליכה להנגשת הבריכה לציבור המטיילים והתושבים; בשני צידי השביל הוצבו מצפורים; שיקום הצומח ואזורים מופרים, הצבת שילוט הסבר והכוונה; שיקום אקולוגי ושמירת ערך טבע נדיר, פיתוח גדר סביב הבריכה ותיחומה ויצירת פינות ישיבה מאבן כולל ריצוף באבן טבעית.

ברכת החורף, ריחאניה | צילום: רשות מקרקעי ישראל

יסוד המעלה – לטובת “החייאה” של קו החוף ההיסטורי של אגם החולה, וסיפור סיפורו של האגם, שוקמה תעלת היסוד של מזח חולתה לנחל בעל חזות ומורכבות אקולוגית שהפכו את התעלה לנחל חי ושוקק עם מתחם נביעות. הוחזרו מיני בעלי חיים וצמחים בוצעה הנגשה ונסללו שבילים עם נקודות עניין חדשות לצד ציר המטיילים העובר דרך רחובה הראשי של המושבה יסוד המעלה לכיוון תעלת הירדן ושבילי הטיילת; במקום הוסדרה פעילות קיט ונופש ויש גם מגרש חניה.

יסוד המעלה | צילום: רשות מקרקעי ישראל

פארק אקולוגי חופי – מצודת אשדוד: הינו פרויקט להקמת פארק אקולוגי במרחב החוף מדרום למצודת אשדוד, על שטח של כ-300 דונם. מקום נפלא לפעילות עם ילדים וללימוד על שימור מיני צמחים ואזורי מחיה בטבע. הקרן מימנה את  ניקיון השטח ממינים פולשים, מפסולת ומטרדים סביבתיים; הסדרת מערכת שבילים, מוקדי שהייה ונקודות מים לבעלי החיים ושיקום צומח, תוך שמירה על שטח ליבה ללא שבילי טיול לטובת צבאים ומיני חי וצומח נוספים; פיתוח נופי, שיקום הצומח והמערכת האקולוגית הייחודית במרחב והנגשה לציבור עם משטחי עץ ואזורי ישיבה ומתחמי תצפית, הכולל הוספת צמחייה מקומית ומיני בוסתן להעשרת המגוון הביולוגי אשר תואמים את תנאי הגידול היחודיים של קו החוף. עוד בפרויקט שילוט הסבר והכוונה, גידור הקפי למניעת כניסת רכבים, מערכת השקיה, נטיעות עצי בוסתן לאורך השבילים ובשני מוקדים נוספים ושיקום צומח מקומי, התקנת שוקת שתייה לבעלי החיים.

Inner article

הקרן לשמירה על שטחים פתוחים של רשות מקרקעי ישראל, פועלת מכוח חוק לשמירה על השטחים הירוקים במדינה. הקרן פועלת אל מול משרדי ממשלה, רשויות סטטוטוריות, גופים מוניציפליים, חברות ממשלתיות וגופים נוספים לתמיכה בפרויקטים בשטחים הפתוחים ולשימורם. הקרן מקצה מידי שנה, עשרות מיליוני שקלים לסיוע במימון פרויקטים העוסקים בשמירה, פיתוח סביבתי וטיפוח של השטחים הפתוחים שמחוץ לשטחים העירוניים הבנויים. 

מנהל רשות מקרקעי ישראל ויו”ר הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, יעקב קוינט אומר, “מדובר בפרויקטים לשימור והנגשת אתרי טבע, מורשת וסביבה לציבור ולמטיילים סביבתיים חשובים הממוקמים ברחבי הארץ שנועדו לקדם הן פיתוח, הסדרת תשתיות והנגשה לציבור ליצירת נגישות טובה וטיול בפארק עם אזורי ישיבה, פנאי ומנוחה והן שיקום אזורי אקלוגי. בתכנון הושקעו ראיה עתידית וחשיבה סביבתית מתקדמת לטובת בעלי החיים, הצמחייה והמערכות האקולוגיות הייחודיות וכן לטובת הציבור והדורות הבאים שייהנו מפירות הפרויקטים, מגישה נוחה לצד אזורי מנוחה ומשיקום הסביבה.”  

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה