אחרי אחוז האכלוס הנמוך: הגרלת ‘מחיר למשתכן’ בוטלה

אכזבה גדולה לזכאים: הגרלת למעלה מ-3,000 יחידות דיור ב’מחיר למשתכן’ – חלקן באזורי הביקוש – בוטלה • במטה הדיור טוענים: הביטול בעקבות מחסור במגרשים, שנובע מכישלון של חלק ניכר ממכרזי הקבלנים של רמ”י • ההערכות: אחרי מכרז מוצלח ייתכן שחלק מההגרלות יחזרו

בניין בפרוייקט של מחיר למשתכן בעפולה | צילום אילוסטרציה, מתוך אתר חב' בונים בעמק

רוצים דירה מוזלת? לכו לבחור. ההגרלה האחרונה של תוכנית ‘מחיר למשתכן’ שהייתה אמורה לכלול כ-3,500 דירות נדחתה על ידי משרדי האוצר והבינוי והשיכון למועד לא ידוע. מדובר בהגרלה שעל פי התכנון המקורי הייתה אמורה להתקיים בתחילת ספטמבר על אלפי דירות מוזלות, שחלק גדול מהן באזורי ביקוש במרכז הארץ כדוגמת ראשון לציון וירושלים.

במטה הדיור אמרו אתמול ל-TheMarker כי הסיבה לדחייה היא מחסור במגרשים מתוכננים, עקב כישלון של חלק ניכר מהמכרזים שפורסמו באחרונה על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ”י). הבעייה הגדולה היא שגם קרקעות שכבר הוגשו למכרז לא היו מספיק ‘בשלות’ לצאת לבנייה והן סובלות מחסמים ובעיות שונות.

בכתבה המקיפה שפרסמנו בסוף השבוע בנושא ‘מחיר למשתכן’, סקרנו את הבעייתיות שבתוכנית ואת העובדה שעשרות אלפי דירות שהוגרלו בשלוש שנים האחרונות עדיין לא קיבלו היתר בנייה, זאת משום שהקרקע לא עברה תב”ע כנדרש והבעיות בדרך להיתר בנייה מלא, פוגעות בזוכי ההגרלות שבינתיים ממשיכים לשלם שכירות.

ל-TheMarker נמסר עוד כי ביטול ההגרלה אינו סוף פסוק ואם בסוף החודש תהיה הצלחה במכרזי קרקעות שעורכת רמ”י, ייתכן שיחודשו ההגרלות. הצלחת המכרז פירושה שיווק קרקעות לקבלנים שיתחילו לתכנן את המגרשים, אולם כאמור אם הקבלנים יקבלו שטח שאינו מוכן לבנייה, הדרך לדירה תהיה ארוכה מתמיד.

קשה לומר שלא מדובר באכזבה גדולה עבור זכאי תוכנית מחיר למשתכן, מפני שחצאי מילים שיצאו ממשרד השיכון סיפקו פרטים טובים ומעניינים על מיקום הדירות באזורים מבוקשים. אך גם כאן צריך להזכיר לזכאים הממתינים לדירות, כי כפי שחשף ‘ביזנעס’, רק 7% מיח”ד שהוגרלו אוכלסו או יאוכלסו עד סוף שנת 2019 מתוך כלל הדירות ששווקו בתוכנית מחיר למשתכן.

Inner article

 

על פי הנתונים שהגיעו לידי ‘ביזנעס’ מדובר ב-4,666 דירות המוכנות לאכלוס ושדייריהן יקבלו או קבלו כבר מפתחות בחודשים האחרונים מתוך 66,269 דירות שהוגרלו בארבע השנים של התוכנית. כדאי לזכור שגם בקרב הדירות שכבר הוגרלו, רק ל-42% מהן יש היתר בנייה מלא או חלקי. כל היתר עדיין בתהליכי אישורים ולכ-30% טרם הוגשה בקשה כלל.

משמעות הדברים היא שאם אתם משלמים שכירות של 5000 ₪ בחודש והדירה שלכם תהיה מוכנה רק בעוד 4 שנים, תשלמו בתקופת ההמתנה עוד כרבע מיליון ₪ על שכירות (240,000 ₪). זאת תזכורת וקריאת התעוררות לכל הלוטשים עיניים לתוכנית מחיר למשתכן.

נציין כי לדברי משרד השיכון בתשובה לפניית ‘ביזנעס’, עלה כי עד סוף 2020 יאוכלסו כ-12,000 יח”ד. נסיים אפוא בנוסח ‘יש דורשים ויש דורשים’: מול גלי הביקורת כנגד התוכנית וכנגד העומד בראשה שר האוצר משה כחלון, ראוי לזכור כי אם נפרוט את הזמן העובר על זכאי מחיר למשתכן בדרך לדירה מדובר בינתיים – והדגש הוא על בינתיים – על ארבע שנים, כאשר מתוכן, בניית דירה חדשה עומדת על 30-32 חודשים ויתר הזמן חולף על הוצאת ההיתר.

אם ירצה כחלון להיטיב עם התוכנית בממשלה הבאה -במידה ותפקידו ישיק לזה הנוכחי – ראוי שיתמקד בשתי הנקודות הללו. היתר מהיר לדירות באמצעות שחרור קרקעות ‘בשלות’ ועבודת וועדות מהירה, ובמקביל בנייה מהירה באמצעות עובדים זרים רבים. כך זכאי התוכנית יקבלו את מרבית ההנחה על הדירות והיא לא תקוזז בשכירות הרצחנית המשולמת בזמן ההמתנה.

כתיבת תגובה