אחרי ההתנגדות בסיעתו: ליצמן חוזר למשרד השיכון

אחרי שהשר יצחק כהן מש”ס התפטר במפתיע בשל “רצונו להתמקד במשרד האוצר”, ומתוך אי רצונו “להכביד על התקציב הממשלתי”, אולץ ח”כ יעקב ליצמן לחזור לתפקידו כשר השיכון • לפני כן הוא ניסה למנות לתפקיד גורם חיצוני, אך נתקל בהתנגדות עזה למהלך מחברי סיעת יהדות התורה

ליצמן | צילום: מירי גטניו, באדיבות משרד הבריאות

אחרי שניסה בכה וניסה בכה, ושלל שמות הבכירים שהציע לתפקיד לא ענו על דרישותיו (או של נתניהו) נאלץ ח”כ ליצמן לשוב למשרד השיכון כשר מלא-מלא, אחרי חודשיים מחוץ ללשכה – כשאנשיו, ובראשם ראש לשכתו מרדכי בבצ’יק ועוזרו הוותיק חיים יוסטמן, מאיישים אותה תוך כדי כך.

ליצמן יפסיק אפוא לנהל את משרד הבינוי השיכון בשלט רחוק או דרך יצחק כהן, שכיהן בו כשר עד לפני כשבוע – אך פרש במפתיע מהסידור המוזר שהעניק את כל הסמכויות לח”כ מן השורה (ליצמן) והותיר את השר (כהן) כחותמת גומי בלבד.

מי שלחץ רבות על ליצמן לסגור את הסאגה הזו היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפנה לח”כ יעקב ליצמן ואמר לו כי אם לא ימונה מחדש לשר הבינוי והשיכון, חבריו לסיעה ידרשו את התפקיד לעצמם. בדיון שנערך בלשכת ראש הממשלה הודיע ליצמן כי ישוב לתפקיד אף שהצהיר בעבר בקולו פעמים רבות כי עידן ‘השר ליצמן’, נגמר.

קודם לכן היו אלה הח”כ ישראל אייכלר וסגן השר מאיר פרוש (בסדר הזה דווקא. אייכלר הוא שגייס את פרוש בסבב הטענות הנוכחי) שטענו כי בשל מצוקת הדיור החרדית יש למנות לתפקיד שר השיכון אדם חרדי, שליבו ער למצוקת הדיור של המגזר החרדי.

השניים ניצלו את המצב כדי לקיים דיון בנושא, אך הודעת ליצמן טרפה את הקלפים, והם מסרו אתמול במשותף, כי “אנו מברכים על מינויו של איש אגודת ישראל ח”כ הרב יעקב ליצמן שימונה מחדש לתפקיד שר השיכון. אנו שמחים כי נושא הדיור יקבל את המקום הראוי לנוכח מצוקת הדיור. הצלחה במשרד השיכון היא הצלחת היהדות החרדית”.

Inner article

קודם לכן גם תקפו את ליצמן בנושא חברי הכנסת מטעם דגל התורה, שטענו כי התפקיד מגיע לאיש מטעמם – אם ליצמן אינו חפץ בו. כך או כך, מסכת הלחצים, בין אם הייתה נגד רצונו של ליצמן ובין אם בסתר ליבו שמח בה, מובילה אותו שוב, בהסכמת מורו ורבו כ”ק האדמו”ר מגור, אל המשרד שממנו התפטר לרגל הסגר בחגים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה