אילן פיבקו: "הצורך במשרדים ילך ויצטמצם, הביקוש – זמני"

ענף האדריכלות מנסה להתאושש מהמכה שחטף במשבר הקורונה • האדריכל אילן פיבקו בפורום DUN'S 100 השנתי של בכירי ענף האדריכלות בישראל: ״בנייה צמודת קרקע בצפיפות העירונית של היום- אינה מוסרית" • עוד אמר: "חזרתם של הביקושים לשטחי משרדים היא זמנית בלבד, הצורך במשרדים עתיד רק להצטמצם" • אפרת שגב, סמנכ"לית דאטה ואנאליזה בדן אנד ברדסטריט: "מעל 70% ממשרדי האדריכלות דיווחו על האטה בכניסת פרויקטים חדשים בשנה החולפת"

חלק מהאדריכלים בפורום | צילום: יעל צור

פורום DUN'S 100 השנתי של בכירי ענף האדריכלות בישראל של דן אנד ברדסטריט, בהנחיית עו״ד דפנה שחר, סיפק גם השנה כותרות מרתקות בענף הנדל"ן. 

ללא ספק, ענף האדריכלות הינו אחד מעמודי התווך של ענפי התכנון, הבניה והנדל"ן בישראל. בכירי הענף מעורבים באופן מלא בתהליכי התכנון והביצוע של פרויקטים רבים ומכל הדיסציפלינות הקיימות, כגון דיור, משרדים, תשתיות וכדומה, ומתמודדים עם אתגרים רבים המחייבים דיון מעמיק ומתן פתרונות ראויים. 

במסגרת הפורום עסקו בכירי הענף באתגרים המגוונים הניצבים בפני מובילי ודנו בנושאים שעל סדר היום המקצועי: השלכות משבר הקורונה על הענף, כניסת הטכנולוגיה לתחום התכנון, תמונת מצב כח אדם בענף – העלייה בביקוש לעבודה, הצעת החוק שעומדת להחמיר את המצב הקיים (תיקון 128), פיזור הסמכויות בין משרדי הממשלה לעיכוב היתרי הבנייה, ונושאים רבים נוספים.

אילן פיבקו, מנכ״ל פיבקו אדריכלים, שטח את משנתו, ואמר כי "המציאות הווירטואלית והזום זה העתיד. הזום מוריד באופן משמעותי את הנסיעות, זיהום האוויר וכך גם הצפיפות. רוב הפגישות עסקיות הן כאלה שיכולות להיעשות בעזרת מציאות וירטואלית. חזרת הביקושים למשרדים היא זמנית בלבד וזה ישתנה בקרוב. היום אתה יכול להופיע באופן וירטואלי בכל מקום ומכל מקום. מעמד האדריכל ירד מאוד משום שהבינה המלאכותית מתגברת ותחליף בהמשך גם את הצורך באדריכלים. כיום בשל הצפיפות לדעתי זה לא מוסרי לבנות צמוד כרקע ומרבית הבנייה העירונית צריכה להיות לגובה".

אפרת שגב, סמנכ"לית דאטה ואנאליזה בדן אנד ברדסטריט, אמרה, כי  "ענף האדריכלות מהווה חלק אינטגרלי בפעילות ענף הנדל"ן בישראל וחווה שיבוש בפעילות בצל משבר הקורונה. בישראל קיימים כ-3,000 משרדי אדריכלים (כולל משרדים קטנים ואדריכלים עצמאיים) ונכון לשנת 2021, קיימים כ-11,500 מחזיקי תעודת אדריכלות, כאשר על פי הערכות, רק כמחציתם פעילים בשוק כאדריכלים. ענף האדריכלות באופן מסורתי מאופיין במחסור בכוח אדם מקצועי, כאשר בשנות שגרה כמחצית ממחזיקי תעודת אדריכלים מעדיפים לעבוד בתחומים אחרים בשל הקושי להתברג במשרדים הגדולים או כתוצאה מתנאי העסקה מתגמלים יותר מחוץ לענף. עם פרוץ משבר הקורונה משרדי אדריכלים רבים נאלצו להוציא חלק ניכר מעובדיהם לחל"ת ונכון לשנת 2021 מרבית המשרדים הגדולים החזירו את עובדיהם וחזרו לעבודה שוטפת.״

ואילו אדריכל משה צור, בעלים משה צור אדריכלים התייחס לטענה על צמצום בהיקף העבודה בענף האדריכלים ושוק המשרדים, ואמר כי לדעתו, "הפרויקטים ב-2020 לא נעצרו ואף קיבלנו יותר פרויקטים מבשנים קודמות. באשר לשוק המשרדים בחווה התאוששות מהירה לאחר משבר הקורונה, אני צופה שהביקוש ילך ויגבר ויהיה משמעותי יותר מההיצע. לאותה כמות אנשים נצטרך יותר משרדים משום שלמדנו בקורונה על הצרכים המשתנים והמרחב הגדול יותר שצריך לאפשר לכל עובד".

גם גיא מילוסלבסקי, שותף במילוסלבסקי אדריכלים טען אחרת: "אנחנו נראה נהירה של אנשים חזרה לסביבות העבודה. אנשים רוצים לקיים שגרת חיים ולצאת לעבודה. לא ראינו האטה במשרד בתחום המשרדים".

עבודה מהמשרד, קרוב לבית

מוטי כסיף, שותף בכיר D-BKL על השפעות העבודה מהבית: ״חלק מהפרויקטים אותם עליהם אנו עמלים כיום כבר מתוכננים עם חללים ציבורים משותפים לדיירים כמו חדרים קומתיים שיכולים לשמש חללי עבודה. עבודה מהבית היא לא פשוטה והיא לא דומה לעבודה מהמשרד. יש כל מני השפעות חיצוניות על עבודה מהבית וזה לא יכול להתאפשר בלי חדר עצמאי סגור שיאפשר סביבת עבודה נוחה. אם יש לך חלל עבודה משותף בסמוך לבניין וללא נסיעות ארוכות, במקצועות מסוימים זה כול לעבוד, לא בארכיטקטורה. באשר לסוגיית המרחבים המוגנים, במיוחד במגורי יוקרה ישנה התלבטות האם לתכנן מרחבן מוגן קומתי או דירתי. כיום יש פרויקטים יוקרתיים שבהם אנחנו מתכננים גם וגם- מרחב מוגן דירתי וקומתי במקביל, לשימוש ונוחיות הדיירים.״

870/135 ליינר ארטקל

גיל שנהב, שותף בכנען שנהב אדריכלים על עתיד של עירוב שימושים בתכנון: ״אנחנו חווים טשטוש גבולות באשר לייעוד התכנון של הפרויקטים עליהם אנו עובדים. כיום  באופן טבעי כבר לא ברור כמו פעם מהו בהכרח חדר, בית  או משרד. אין יותר הפרדה מוחלטת ואנחנו עתידים לראות קרבה רבה יותר וערבוב הולך וגובר בין הדברים, החללים והשימושים השונים. נגמרו הימים של מגרש לכל ייעוד והעתיד הוא תכנון מעורב ומגוון שעונה על מגוון צרכים במתחם אחד".

יואב אומן, שותף טיטו אומן אדריכלים: ״ענף המשרדים חטף מכה קשה והוכחה לכך ניתן לראות בכך שכיום היזמים חושבים קודם כל על ביצוע עירוב שימושים למגורים במגרשים שבבעלותם. אני לא אוהב את תמ״א 38 והיא צרכיה לחלוף מהעולם. מדובר בהתחדשות עירונית בתחפושת שגורמת נזק לערים בצורת בתים קטנים שמתחדשים בתל אביב ומתעצמים ב-2.5 קומות ומעמיסים על רחובות ללא התחשבות במצב התשתיות והתנאים בסביבה. הפתרון צריך להיות בפרויקטים גדולים ורחבים יותר של התחדשות עירונית שמשקללים את סך השיקולים בתוכניות, בהם תשתיות ושטחים ציבוריים, עם היערכות לגידול.״

כתיבת תגובה