איקאה אשתאול: ההיתרים וההסדרים יפקעו בתוך 90 יום

בתוך 90 יום יהיה על איקאה להגיע להסדר מחדש כשכל התכניות החריגות שאושרו לעבירות הבנייה בסניף הענק באשתאול, יבוטלו • המדינה טענה כי היקף עבירות הבנייה הוא של כ-9,500 מ”ר מתוך מבנה העולה על כ-25 אלף מ”ר, כשהדבר נעשה בהליך זוחל אך מכוון מטרה של תכנון ורישוי בשיטת ה”סלאמי” • השופט הביע תקווה כי הצדדים יקיימו דיון בצורה עניינית ומאוזנת בימים שקצב לדיון מחדש בתכניות

איקאה אשתאול | צילום: שלאגר מדיה

בית המשפט המחוזי בירושלים (השופט אלכסנדר רון) קיבל היום את עמדת המדינה והורה על ביטול החלטת ועדת הערר בעניין מתחם “איקאה אשתאול” וקבע כי תוקף התכנית המקומית וההיתרים שהוצאו מכוחה יפקעו.

מדינת ישראל ומתכננת מחוז ירושלים, גב’ שירה תלמי באבאי, שיוצגה באמצעות עוה”ד יואב דור, מורן בראון ונדב ביננבאום, מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) הגישה לביהמ”ש לעניינים מנהליים עתירה נגד החלטת ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, אשר נתנה תוקף לתוכנית המכשירה בדיעבד עבירות בנייה בדרגת חומרה גבוהה ביותר ובהיקפים חסרי תקדים במתחם “איקאה אשתאול”, וכן לביטול היתר הבנייה שניתן מכוח תוכנית זו.

המדינה טענה כי היקף עבירות הבנייה הוא של כ-9,500 מ”ר מתוך מבנה העולה על כ-25 אלף מ”ר, כשהדבר נעשה בהליך זוחל אך מכוון מטרה של תכנון ורישוי בשיטת ה”סלאמי”. בעתירה נאמר, בין היתר, כי זהו מקרה חריג שבו מתכננת המחוז עותרת לביהמ”ש נגד החלטה של ועדת ערר, אשר מקרה דומה לו אירע בעבר אגב בנייה של חנות “איקאה” בראשון לציון ובמקרים בודדים נוספים.

עמדת המדינה גובשה על דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי), עו”ד ארז קמיניץ, המשנה לפרקליט המדינה (עניינים אזרחיים) עו”ד אורית קוטב, ופרקליטת מחוז ירושלים (אזרחי), עו”ד כוכבית נצח דולב, אשר סברו כי לא היה מנוס מהגשת העתירה ונקיטה בהליכים חריגים נגד תוכנית שחוסר החוקיות שלה הוא כה בוטה, וזאת כחלק מהמאבק בבניה בלתי חוקית שהפכה למכת מדינה. לעמדתם, מדובר במקרה קיצוני של עבירות בנייה שביצוען מהווה פגיעה חמורה בשלטון החוק. הקדמת הבנייה לתכנון, תוך הצבת עובדות בשטח, ולאחר מכן פניה לרשויות כדי שיכשירו את הבינוי הלא חוקי באופן פסול ואת המהלכים שקדמו לו, הוא מצב שהמדינה לא תוכל להשלים עמו.

בית המשפט קבע כי “המשיבה… מתייחסת בטענותיה לשיקול שעניינו עצמת הפגיעה בשלטון החוק. אך מעט חבל, שלא נתנה היא בעצמה את דעתה לשיקול זה, כשבנתה את שבנתה, קודם אישור התכנית המקומית, בבחינת, טול קורה מבין עיניך. את העגלה לפני הסוסים אין לרתום, ולא בכדי לא נקרא החוק, למשל, חוק הבנייה והתכנון”.

נציין כי מנגד טענה חברת ‘ליבנה צפוני’, המתפעלת את סניף איקאה באשתאול, יחד עם חברת פארק מסחר ותעשייה אשתאול בע”מ, יזמית המתחם, כי כלל העבירות נידונו בוועדת הערר המחוזית – ואין להלין אלא על ההיתר שזו העניקה למקום.

יתרה מכך, גם הוועדה המקומית פעלה ככל שנדרש ממנה, למרות שבשלב מסויים היא דנה בדברים ללא סמכות.

בנוסף, לפי ניתוח הדברים בלשונו של השופט עולה, כי הייתה חריגה בעצם אישור בניית חנות מסחרית בלב אזור תעשייה. כאשר גם ועדת הערר המחוזית התעלמה מעניין זה שאישרה את התכנית.

“תוכניותיה טעונות הליך חדש, נקי ומוקפד, וגם אם ייתכן שלאחריו תידרשנה התאמות, ואולי גם הריסה חלקית מסוימת, תיוותר לבסוף החנות במקומה, וכך גם פרנסת העובדים. בוודאי מרביתם”, כתב השופט וקצב 90 יום כדי להגיע להסדר בעניין, בצורה “עניינית ומאוזנת”.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "איקאה אשתאול: ההיתרים וההסדרים יפקעו בתוך 90 יום"

  1. מקרה חריג ובדיוק פעמיים נגד איקאה כשכולם יודעים שיש אלפי מקרים כאלו וד”ל

כתיבת תגובה