אכיפה וגבייה: שלמו שלושה תשלומים, קבלו הנחה

בשורה חדשה מבית היוצר של רשות האכיפה והגבייה במטרה לעודד חייבים לעמוד באופן רציף בתשלומי חובותיהם • שילמתם באופן רציף שלושה תשלומים בתיק הוצאה לפועל? קיבלתם הנחה בריבית

מקום המשפט בלשכת רשות האכיפה והגבייה |צילום: דוברות הלשכה

"שילמתם באופן רציף שלושה תשלומים בתיק הוצאה לפועל? אתם זכאים להפחתה בריבית!" זאת הבשורה האחרונה שיוצאת מבית מדרשה של רשות האכיפה והגבייה. מדובר בחייבים ששילמו באופן רציף שלושה תשלומים בהתאם להסדר שנקבע עבורם. לאחר שלושה תשלומים רצופים, יזכו החייבים להטבות בכפוף לתנאים הקבועים בחוק ובהם: הריבית שנצברה על החוב בתיק תופחת עד 25%. 

כדי לזכות בהנחה המדוברת יש להגיש בקשה להכרה כ"חייב משלם" בהוצאה לפועל. בקשה זו מאפשרת לחייבים (בעלי חוב) להכיר בהם כחייבים המשלמים את חובם. כאשר תאושר הבקשה, תופחת ריבית הפיגורים בתיק בשיעור של עד 25% ויעוכבו או יבוטלו הליכים מסוימים. 

250/200 סייד בר + קובייה

ברשות האכיפה והגבייה בראשות היו"ר תומר מוסקוביץ מנסים כל העת לעשות טוב יותר עם החייבים ולסגור תיקים במהירות רבה. הם מציינים כי מדובר בחייב ששילם תשלום אחד לפי כללי "טבלת המינהל" והמשיך לשלם עד למתן ההחלטה. טבלת המינהל היא פריסת התשלומים המופיעה באזהרה (הודעה על פתיחת תיק בהוצאה לפועל) בחובות עד 20,000 שקלים.

ברשות מוסיפים כי תשלום חייב ייכלל – גם אם לא בוצע תשלום על ידי החייב, אך הסכום החודשי התקבל כתוצאה מנקיטת הליכים בתיק זה, או כתוצאה מנקיטת הליכים בתיק אחר המתנהל נגד החייב. גם במקרה כזה ייכלל התשלום כ"תשלום חייב/חייבת".

ההטבה ל'חייב משלם' לא מסתיימים בהפחתה ריבית הפיגורים הנצברת על יתרת החוב בשיעור של עד 25%. אלא כולל הטבות שונות ועיכוב/ביטול של חלק מהליכי גבייה אלו בתיק, לפי החלטת רשם: כגון הליך עיקול משכורת, עיקול חשבון עובר ושב, עיקול מיטלטלין, מימוש עיקול רכב (תפיסת רכב) והגבלת רישיון נהיגה.

כדי להגיש את הבקשה יש להדפיס ולמלא את טופס 351 – בקשה להכרה כ"חייב משלם". כאשר בטופס הבקשה יש לציין את מספר התיק בו מבוקשת ההכרה, פרטי יצירת קשר, לסמן את סיבת הבקשה ולנמק את הבקשה. את הבקשה ניתן להגיש את הבקשה באחת מלשכות ההוצאה לפועל או באמצעות שליחה בדואר ללשכה שבה מתנהל התיק.

חוק "חייב משלם" אינו חל כאמור על תיקי מזונות, אולם ניתן לפרוס את החוב בתיק מזונות באמצעות מילוי טופס בקשה למתן צו חיוב בתשלומים / שינוי הסדר תשלומים. שימו לב, בטופס יש לסמן "פריסת חוב מזונות עבר". 'ביזנעס' מאחל לגולשיו שלעולם לא יצטרכו להשתמש במידע זה.

Inner 620/130

כתיבת תגובה