אפשר לקבל אבטלה עם רכב צמוד מהעבודה

בקשה משר האוצר לקצר עוד יותר את תקופת האכשרה לקבלת דמי אבטלה ל-30 יום בלבד, על מנת לאפשר לחלשים יותר – שאך זה עתה מצאו מקום תעסוקה אולם הוצאו לחל”ת בשל המצב – לקבל דמי אבטלה • במקביל, הביטוח הלאומי אישר כי ניתן להשאיר רכב חברה והטבות דומות לעובדים המוצאים לחל”ת ולהתקזז בהמשך לאחר היציאה ממשבר הקורונה וחזרתם לעבודה

ביטוח לאומי | צילום: מיטל כהן, פלאש 90

האיגודים המקצועיים ממשיכים לנסות ולדאוג לעובדים, גם במהלך משבר הקורונה. בפניה ששיגר עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אל שר האוצר משה כחלון, הוא מבקש את קיצור התקופה הקובעת לקבלת דמי אבטלה, ל-30 יום, לאחר שכבר קוצרה מ-12 חודשים מתוך 18 החודשים האחרונים, ל-6 חודשי עבודה בלבד.

לין לא מסתפק בשישה חודשים ובמכתבו לשר האוצר הוא כותב, כי “אין ספק שקיצור התקופה הקובעת לצורך זכאות לדמי אבטלה במקרה של חל”ת, היא החלטה ברוכה וחשובה, אבל בכל אופן אנו משאירים את החלשים ביותר בחברה, במקום של חוסר אונים. יש ציבור גדול של עובדים שהיו מובטלים זמן רב ובתום תקופה ארוכה הצליחו למצוא עבודה. לאחר מציאת מקום עבודה, הם לא מגיעים ל-6 חודשי עבודה. כל אלה, לאחר העברתם לחל”ת לא יוכלו לקבל פיצויים איזשהם. וגם לא יהיו זכאים לדמי אבטלה, על פי הקריטריונים המקובלים”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

סביר להניח שההבדל בין שישה חודשים לחודש אחד, מסתכם רק בכמה אלפי עובדים, אולם עדיין מדובר בהוצאה כבדה. לין לא מתעלם מההכבדה על התקציב ובמכתבו הוא מציין, כי “אמת, קיצור התקופה ל-30 יום מגדיל את נטל ההוצאה, אך המהלך חיוני כדי להגן על החלשים ביותר ושלא נגרום לכך שאלה שהצליחו למצוא עבודה, לאחר תקופה ממושכת, יוותרו ללא זכויות”.

תגובתו של שר האוצר טרם התפרסמה עד כה.

במקרה אחר, נענה מנכ”ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר לבקשתם של יו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד ויו”ר המגזר העסקי בפועל, דובי אמיתי, בדבר רצונם לשמר את העובדים שנאלצו לצאת לחל”ת בשל משבר הקורונה ולשמור להם את זכויותיהם ומעמדם ליום שאחרי המשבר, מבלי לגרוע להם בדמי האבטלה.

870/135 ליינר ארטקל

מדובר בהטבות הכוללות תשלומים שאינם מהווים תשלום שכר ישיר, כמו רכב צמוד, טלפון, מחשב נייד והמשך הפרשת חלקם לקופות הפנסיה והפיצויים.

על פי תשובת מנכ”ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, אין מניעה להפריש גם את חלקו של העובד ובהסכמתו מראש, לקזז ממנו את חלקו בחזרתו לעבודה, כמו גם התחשבנות עמו ביחס לחלקו במיסוי שווי השימוש ברכב הצמוד, שנשאר ברשותו במהלך תקופת החל”ת.

יו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד ויו”ר נשיאות המגזר העסקי בפועל דובי אמיתי: “ברצוננו להודות לעו”ד מאיר שפיגלר מנכ”ל הביטוח הלאומי ולעובדיו בביטוח הלאומי, העושים הכל באשר לאל ידם, למציאת פתרונות להקלת המצב הקשה אליו נקלענו”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה