בגלל הפחם: מחיר החשמל עלול להתייקר שוב בינואר

לפי הערכות שונות המתבססות על חישוב עליית מחירי הפחם בעולם, תעריפי החשמל צפויים לעלות בכ-14% כבר בינואר הקרוב | הדיונים ברשות החשמל על הנושא טרם החלו, אך הצפי הוא כי העיכוב בסגירת התחנות הפחמיות בחדרה יוביל לתוצאה בלתי נמנעת | ומדוע צוברת חברת החשמל חובות של לקוחות כה רבים?

חברת החשמל | צילום: מנחם לדרמן, פלאש 90

תעריף החשמל עלול להתייקר בינואר 2023 ואולי אף קודם לכן, בשל הזינוק המתמשך במחירי הפחם בעולם. לכך, נוספים עליות שערי המטבע ומדד המחירים. הצפי לינואר הוא משום שהדיונים ברשות החשמל סובבים סביב תאריך היעד השנתי הקבוע לעדכון מחירי החשמל אם יש צורך בכך. אך במקרים של תנודות שוק חריגות, הרשות מתכנסת גם בעיצומה של השנה.

כבר באוגוסט השנה עלה מחיר החשמל ב-8.6% לאחר שהיה אמור להתייקר בכ-20% ורק בשל ביקורת חריפה נפרסה ההתייקרות המלאה למספר פעימות. עלייה במחיר החשמל עלולה לצבור תגובת שרשרת מיתר ענפי המשק. עם זאת, בישראל – שמחירי החשמל עלו בכ-12% מתחילת 2022 – ספגו הלקוחות את העלייה הקטנה ביותר ביחס למדינות אירופה.

חן הרצוג, הכלכלן הראשי של פירמת הייעוץ BDO, אמר כי "תעריפי החשמל צפויים לעלות בכ-14%, עקב עליית מחירי הפחם בעולם והעיכוב המתמשך בסגירת התחנות הפחמיות בחדרה. לאור עליית מחירי הפחם בעולם נדרש לגבש תוכניות פעולה מיידית להאצת הפסקת היצור בפחם. לקראת ועידת האקלים בשארם, ולאור הכשלון בעמידה ביעדי אנרגיות מתחדשות ויעדי הפחתת פחם, על הממשלה לקבוע באופן מידי תוכנית פעולה להאצת הפסקת השימוש בפחם. עלות היצור בפחם גבוהה פי 3 מעלות היצור באנרגיות מתחדשות ובגז טבעי. על פי אומדני BDO, האצת קצב הסבת התחנות הפחמיות לשימוש בגז יכול לחסוך למשק כ-4 מיליארד שקלים, המהווים כ-15% מעלות יצור החשמל. כלומר, אם הממשלה תגבש תוכנית מיידית להאצת הפסקת השימוש בפחם, ניתן יהיה להמנע מעליית מחירי החשמל".

גם אם בזמן שנותר עד סוף השנה תהיה צניחה של מחיר הפחם, צפויה בכל מקרה, להערכת הרצוג, התייקרות של תעריף החשמל. הוא הסביר כי עד כה "נצבר חוב בגין 10 החודשים שבהם מחירי הפחם כבר היו גבוהים, וחברת החשמל קיבלה פיצוי חלקי. אם תהיה צניחה במחירי הפחם, יכול להיות שהעלייה תתמתן. יחד עם זאת, נכנסים עכשיו לחודשי החורף שבהם באירופה הביקושים לאנרגיה גדלים, ולכן על פי רוב יש בחורף עליה עונתית במחירי הגז והפחם".

עוד לדבריו, "עליית המחירים הצפויה נובעת בסופו של דבר מכך שבסופו של דבר 23% מייצור החשמל בישראל הוא מפחם, שהמחיר שלו בעולם זינק. כשמוסיפים לזה את העובדה שיש עיכוב בהקמת שתי תחנות כוח חדשות בחדרה המוסקות בגז טבעי, ועיכוב בהסבת תחנת הכוח הפחמית באשקלון לגז, מקבלים את הזינוק הצפוי במחירים".

המגזר העסקי מסר בתגובה להתייקרות במחירי החשמל כי "הגיע העת שהדרג המקצועי במשרדי הממשלה ייפגש עם המגזר העסקי ויגבש תוכנית סדורה עם כלים ברורים שיתנו מענה לעליות מחירים ויספקו ודאות עסקית לכלל העסקים". דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי אמר כי "על הממשלה להבין כי הסיכונים המשקיים הכרוכים בעליית מחירי החשמל, יחד עם לחצי התייקרות נוספים על העסקים כמו עליית הריבית הם משמעותיים מאוד. ההתייקרות הצפויה במחירי החשמל עלולה להוביל לעלייה במחירים לצרכן הסופי ונכון לרגע זה אין מדיניות ברורה ביחס להמשכיות צעדי ריסון ההתייקרויות בחודשים הבאים.

לדבריו, "המצב הנוכחי יכול להביא לפגיעה בעסקים ואני מודאג מעתידם של הענפים בהם החשמל הוא רכיב מהותי בתשומות הייצור, שיכול להוביל לתמותה עסקית בשל ירידה בכדאיות הפעילות העסקית ובמקרים מסוימים – אף סיכון לנטישת ענפים בשל חוסר כדאיות כלכלית. הגיע העת שהדרג המקצועי במשרדי הממשלה ייפגש עם המגזר העסקי ויגבש תוכנית סדורה עם כלים ברורים שיתנו מענה לעליות מחירים ויספקו ודאות עסקית לכלל העסקים".

סוחבת חובות

אתמול הודיעה חברת החשמל כי תפתח במבצע גבייה מקיף, בשל עלייה של מאות מיליוני שקלים בסך החובות של משקי בית בישראל לחברה. המבצע יכלול פטור מריבית על חובות שנצברו מתחילת 2020, ותשלום חובות בתשלומים (עד שלושה תשלומים). לקוחות שישלמו את חובם בארבעה או חמישה תשלומים יחויבו ב-30% מסכום הריביות שנוספו לחובותיהם. סך החובות לחברה גדל בעיקר מתחילת מגיפת הקורונה ובחודשים האחרונים החברה נתקלת בסרבני תשלום. היות ולחברה אסור (משפטית) לנתק לקוחות מאוכלוסיות חלשות, או קשישים, חולים וכדומה, גם האפשרות לבצע פעולות אכיפה נמנעת ממנה.

"מאז התפשטות מגפת הקורונה, ומתוך הבנה והזדהות עם מצוקתם הכלכלית של חלק מלקוחותיה, אִפשרה החברה הקלות רבות ללקוחות, כגון הסדרים נוחים לפריסת תשלומים, מבצעי שמיטת ריביות ועמלות ועוד. אף על פי כן, חלה עלייה דרמטית בהיקף חובות הלקוחות בגין צריכת החשמל. כדי להימנע ככל שניתן מניתוק אספקת החשמל ללקוחות חייבים יוצאת החברה במבצע נוסף לאכיפת הגבייה. לקוח שישלם את חובו יימנע מניתוק", נכתב בהודעת החברה.

אורן הלמן, סמנכ"ל שירות בחברת החשמל, הוסיף, כי בימים הקרובים תחל החברה בשליחת מסרונים לכל בעלי החוב, בפניה לתשלום חובם. לנוחות הלקוחות יצורף להודעה קישור לתשלום. מבצע האכיפה יכלול בעיקר לקוחות עסקיים, ובכל מקרה לקוחות שאינם נמנים עם אוכלוסייה מוחלשת, שלהם החברה מציעה סל של פתרונות".

לצד המבצע, מיהרה חברת החשמל להזהיר את הציבור מפני ניסיונות הונאה בגביית חשבונות חשמל באמצעות הודעות טקסט או מייל המפנות לאתרי דמה. רק לקוחות חייבים יקבלו הודעות, מדגישים בחברה, והמסרונים כוללים את מספר החוזה וכתובת בעל החוזה לצד קישור ישיר לאתר החברה. שימו לב!

בלי כל קשר ישיר לכאורה לעליית המחיר ולצבירת החובות, אך באופן שעלול לגרום להתערערות נוספת בשוק החשמל, ארגון העובדים בחברת החשמל הודיע היום (ג') על מהלכים אקטיביים לעצירת הרפורמה במשק החשמל שתאפשר ללקוחות לרכוש חשמל בהתחרות בין הספקים השונים. "השקרים וההתנהלות של אגף התקציבים הם אשר הביאו לקריסת הרפורמה ולגרימת נזק במיליארדי שקלים למשק הישראלי. ארגון העובדים איננו מתכוון לשבת בחיבוק ידיים וינקוט בכל הצעדים העומדים לרשותו".

כתיבת תגובה