בגלל השליטה בשוק התירוש: 'כרמל' לא תרכוש את 'ארזה'

הממונה על התחרות הודיעה כי 'יקבי כרמל' לא תוכל לרכוש את 'יקבי ארזה' | המיזוג העלה חשש לפגיעה בתחרות בתחום התירוש ויין הקידוש ולכן הודיעה הממונה כי היא מתנגדת למיזוג | בתחילה ביקשה 'כרמל' להפיץ ולשווק את מוצרי 'ארזה' ורק לאחר מכן לרכוש אותה

תירוש | צילום אילוסטרציה: מנדי הכטמן, פלאש 90

הממונה על התחרות, מיכל כהן, הודיעה היום (ד') לאגודת הכורמים הקואופרטיבית של יקבי ראשל"צ וזכרון יעקב בע"מ (יקבי כרמל) וליקבי ארזה ת.ר.ז. בע"מ כי היא מתנגדת למיזוג ביניהן.

יקבי כרמל היא חברה פרטית המתעסקת בייצור, שיווק והפצה של מוצרי יין ואלכוהול, בעיקר תחת המותג 'כרמל מזרחי'. בנוסף, עוסקת כרמל בייצור מותג פרטי בתחום התירוש עבור רשתות שיווק. 

250/200 סייד בר + קובייה

יקבי ארזה היא חברה פרטית המתעסקת בייצור, שיווק והפצה של מוצרי יין, תחת המותגים 'ארזה', 'היוצר' ועוד. בנוסף, עוסקת ארזה בייצור מותג פרטי בתחום התירוש עבור רשתות שיווק. 

במסגרת עסקת המיזוג בקשה כרמל להפיץ תחילה את מוצרי יקבי ארזה ולאחר מכן לרכוש את פעילותה.

בדיקת רשות התחרות העלתה, בין היתר, כי בתחום התירוש נתח השוק הכספי של הפירמה הממוזגת עולה על 50%, כך שלאחר ביצוע המיזוג הפירמה הממוזגת תהיה החברה הגדולה והמשמעותית ביותר בתחום, וכי קיימות אינדיקציות המעידות על כך שיקבי כרמל היא בעלת כוח שוק משמעותי בתחום זה. בתחום יין-הקידוש נמצא כי נתח השוק הכספי של יקבי כרמל עולה על 50% וכי נתח השוק הכספי של הפירמה הממוזגת עולה על 60%.

עוד נמצא בבדיקת המיזוג כי קיימים חסמי כניסה משמעותיים בתחומי התירוש ויין הקידוש. 

נוכח החשש שעלה בתחומי יין הקידוש והתירוש כי המיזוג בין יקבי כרמל ליקבי ארזה עשוי להוביל לפגיעה בתחרות ובצרכן, החליטה הממונה על התחרות להתנגד למיזוג.

בהודעת הממונה נמסר כי נימוקי ההחלטה יפורסמו על ידי הממונה בהמשך.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה