בדקה ה-90: הדיון שיימנע כניסת ישראל לרשימה השחורה

הכלכלן הראשי באוצר ציין כי אם תיכנס ישראל לרשימה השחורה כמדינה שאין חלים בה דיני השקיפות בחוקי המס – היא תיכנס לרשימה השחורה, שתבריח ממנה עוד יותר את המשקיעים | יו"ר ועדת הכספים גפני תהה מדוע המתינו עד עתה, וראש רשות המסים השיב כי הוא נוטל אחריות מכאן ואילך, ואף כי אכן אי עמידה בכללי השקיפות תכניס את מדינת ישראל ל"רשימה שחורה" – אך אם התיקון יועבר עד סוף מושב החורף יומלץ להותיר את ישראל מחוץ לרשימה השחורה

משקיעים בדולרים | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, החלה לדון היום (ג') בהצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס' 270) (תיקונים להגברת השקיפות בדיני המס ולעמידה בדרישות בין לאומיות בעניין חילופי מידע), התשפ"ד-2024.

מטרת הצעת החוק הינה יישום הסטנדרט הבין־לאומי שנקבע על ידי Forum Global – הפורום העולמי לשקיפות וחילופי מידע למטרות מס והגברת השקיפות במערכת המס הישראלית שפועל תחת ה-OECD, זאת באמצעות הוספת חובות דיווח לרשות המסים.

במסגרת דברי ההסבר להצעה, צוין כי אם לא יתוקנו הסעיפים הנוגעים לעניין, ישראל צפויה להימצא בעלת ליקויים במסגרת דוח שנערך בימים אלה. זאת בהמשך לליקויים שנמצאו בחקיקה הישראלית בדוח של הארגון.

הליקויים העיקריים שנמצאו הם בדבר נגישות רשויות המדינה למידע על אודות "בעל שליטה סופי" בישויות והסדרים משפטיים הנמצאים במדינה, העדר מידע בקשר לנאמנויות מסוימות הפועלות בישראל והעדר מידע בדבר עולים חדשים ותושבים חוזרים ותיקים.

בפתח הדיון בהצעת החוק התריע הכלכלן הראשי במשרד האוצר, שמואל אברמזון, כי יש צורך לאשר את התקנות בהקדם: "אנו נמצאים במצב שבו משקיעים חוששים להשקיע בישראל בגלל המלחמה ולאור המוניטין שנלווה אליה. הדינמיקה המדינית הבינלאומית לא תורמת לזה, מסתכלים עלינו בעין ביקורתית. אם נכנסת לרשימה השחורה – אתה שחקן שלא רוצים לשחק איתו. המוניטין של מדינת ישראל הוא דבר שאי אפשר לשחק איתו. יש השפעות עקיפות על השקעות זרות כמו גם הימנעות מהשקעות, סך כל הדברים מגיע למיליארדי שקלים, קשה לכמת את ההשפעה. אני מפציר בכם את כל הנדרש על מנת להעביר את החקיקה בהקדם האפשרי".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "אנחנו קובלים על כך ולא בפעם הראשונה, אם הסכנה היא כניסה לרשימה השחורה למה חיכיתם עד עכשיו? היה צריך לדון לפני חודשיים."

שי אהרונוביץ, מנהל רשות המיסים השיב לדבריו של יו"ר הוועדה: "זו טעות. היה אמור להתקדם מספר פעמים ולא התקדם. כיום, כמי שעומד בראש רשות המיסים אני לוקח את זה על עצמי. אי עמידה בכללי השקיפות יכניסו את מדינת ישראל ל"רשימה שחורה" ולמעשה אנו נמצאים בדקה ה- 90. קיבלנו חבל – אם זה יועבר עד סוף המושב אז ההמלצה תהייה לא להכניס אותנו לרשימה השחורה".

מטרת הצעת החוק הינה יישום הסטנדרט הבין-לאומי שנקבע על ידי Forum Global – הפורום העולמי לשקיפות וחילופי מידע למטרות מס והגברת השקיפות במערכת המס הישראלית שפועל תחת ה-OECD, זאת באמצעות הוספת חובות דיווח לרשות המיסים.

כתיבת תגובה