בוחנים רכב • מסע לעולם הפרמיום? – יונדאי סונטה

יונדאי רואה עצמה מועמדת ראויה מול מותגי פרמיום ותיקים • הסונטה והסנטה פה שהושקו בשנה האחרונה, הם ללא ספק מתמודדים ראויים • אך השאלה היא, האם הם עומדים ברף? • לקחנו את הסונטה ליומיים כדי למצוא מענה

יונדאי סונטה | צילומים: יצרן

נתחיל בעיצוב החיצוני, שאפשר לכתוב עליו כל סופרלטיב אפשרי. קשה לי להצביע על השקה לרכב בשנים האחרונות שעוררה כל כך הרבה סקרנות ברחוב.

מלפנים – הסבכה הגדולה, שמשני צדדיה תאורת לד מרשימה שמטפסת למכסה המנוע. בהמשך חובר העיצוב לקו כרום שזורם ומתחבר סביב חלונות הנוסעים. מאחור, תאורת LED אופקית רחבה המחוברת לאורות הבלם ומשתרעת על פני מרכז תא המטען ונמתחת עד לשולי המכונית. בכלל, זו מכונית ארוכה ומרשימה שנמתחת לאורך של 4.90 מטר מעוצבים בסגנון ארבע דלתות קופה.

250/200 סייד בר + קובייה

תא הנוסעים: מהמם, עם משטחי עור נדיבים מלא העין ובכל מקום אפשרי. המושבים מפנקים והאבזור נדיב. לוח המחוונים בתצוגה בגודל 12.3 אינץ’ (בדגם ה- Limited) הניתנת להתאמה אישית למצבי הנהיגה.

והנה משפט למי שאוהב מאד מוזיקה: היה קצת מבאס לקחת רכב כזה בתשעת הימים ולפספס את מערכת הסאונד האדירה של BOSE. היא כוללת 12 רמקולים! בקיצור חייבים לתאם שוב נסיעת מבחן…

אל תחפשו תיבת בורר הילוכים קלאסית, היא נעלמה לאחרונה לטובת מתגים – כמו שראינו בפאלסייד.

מושב אחורי – מפואר ומאובזר, יש פתחי מיזוג ווילונות אבל אין שליטה על בקרת האקלים. והכי חשוב, הוא מרווח, כיאה לרכב מנהלים.

רשימת אבזור (חלקית)  חישוקי סגסוגת 17 אינץ’, גישה ל- Apple CarPlay ו Android Auto על גבי מסך מגע בגודל 8 אינץ’ (אופס, קצת קטן…) הכולל מצלמה אחורית, תצוגה עילית על גבי השמשה, כניסה והתנעה ללא מפתח, AUTO HOLD, בלם יד חשמלי, בקרת אקלים מפוצלת, כיוונון מושב נהג בהפעלה חשמלית, טעינה אלחוטית לנייד, חיישן גשם, חיישן אורות, חיישני רברס מקוריים, חימום מושבים קדמי ואחורי, חימום הגה ותאורת אווירה בפנים הרכב.

גרסת ה- Limited כוללת גם כיוונון מושב נוסע קדמי בהפעלה חשמלית כולל לגובה, זיכרונות למושב הנהג, מושבים קדמיים מאווררים, (שצריך להפעיל בכל תחילת נסיעה מחדש…)  גג פנורמי ומערכת מצלמות היקפיות.

תא המטען, משלם את מחיר העיצוב, אמנם נפחו עומד על 510 ליטר, אך פרקטית הוא לא מתקרב למתחרהו הסופרב, גם מה שעד עתה לא מצאנו מתג לפתיחתו (יש בשלט ויש ליד הנהג) ואין פתיחה  חשמלית, השם ישמור…

בטיחות: בפרק נפרד וארוך בסוף הסקירה.

אם נהיה קטנוניים, אז… מתוך ארבעה, רק שני חלונות אוטומטיים; הכיסים בדלתות קטנים מידי; התא בין המושבים מצוין, אך לא מתכוונן ובעיקר חסרה אופציית ‘עברית’, בהפעלת הרכב ובמערכת המולטימדיה.

המנוע: הסונטה מצוידת במנוע 2 ליטר ותיבת הילוכים אוטומטית בעלת 6 הילוכים. מנוע הבנזין מפיק 152 כוחות סוס והמנוע החשמלי מספק עוצמה של 38 קילוואט (51 כ”ס). שילוב המנועים מספק 192 כ”ס. התאוצה מ- 0 ל–100 קמ”ש ב- 9.2 שניות.

צריכת דלק: אומרים שהסונטה יכולה לנסוע 1000 ק”מ בתדלוק אחד. כלומר, 5 ליטר דלק לכל 100 ק”מ. הצלחנו להגיע לנתון קרוב ומצוין כשלעצמו של 5.5 ליטר ל- 100 ק”מ. נציין שיתרונו המובהק של רכב היברידי הוא דווקא בפקקים של הוא נוסע על כח הבלימה (כן, גז-ברקס, גז-ברקס…) וגם אם תשבו שעה בפקק באיילון, לא תראו תזוזה קלה במד הדלק. טוב לזיהום האוויר, וטוב לכיס.

מחיר: הבעיה של הסונטה היא, שגם המחיר הפך לפרמיום. בהיעדר הטבת מס כבעבר לרכבים היברידיים, הסונטה עולה כבר יותר מ-200.000 ₪.

שורת סיכום: אז, האם יונדאי היא פרמיום? התשובה היא כן, הסונטה יכולה לשחק במגרשם של רכבים שעולים גם 300,000 ₪ היא מהודרת ומפנקת וחסכונית עם עיצוב חיצוני שלא רואים בכל יום.

870/135 ליינר ארטקל

בטיחות // את החלק החשוב השארנו לסוף

רוב המכוניות כיום מתהדרות ברשימות אביזרי בטיחות ארוכות. בהודעה לעיתונות שקיבלנו מיד אחרי ההשקה הישראלית של הסונטה, הקדישו בכלמוביל חלק נכבד וארוך לתאר את מערכת הבטיחות החדשניות של הסונטה.

זה ארוך, אבל שווה לקרוא עד הסוף, חשוב להבין את היצרן הקוראני וכמה הוא משקיע  כדי לשמור עלינו. באופן חריג, העתקנו חלק מהרשימה הארוכה והמרשימה לטובת הגולשים עם קטעי עריכה הכרחיים.

סטייה מנתיב: פועלת באמצעות זיהוי סימני הכביש ומסייעת במניעת סטייה מהנתיב על ידי ומתקנת היגוי והזזה אוטונומית של הגה הרכב כאשר מהירות הרכב היא מעל 60 קמ”ש. אלו מילים יפות, בשטח גילינו הגה כמעט אוטונומי שיכול לנווט לבד את הרכב מבלי לגעת בו, הקטע החינני הוא, שבסיבובים, המערכת מבקשת ע”י צפצוף עדין שנחזיר את הידיים להגה…

בלימה אוטונומית במצבי חירום: כוללת מערכת להתראה טרום התנגשות חזיתית. מדובר במערכת בטיחות פעילה מתקדמת על בסיס רדאר קדמי ומצלמה הנותנת התראה אקטיבית לנהגים במצבי סיכון ואף מבצעת בלימה אוטונומית במצבי חירום וזיהוי הולכי רגל. לראשונה כוללת המערכת גם זיהוי, התראה ובלימה במקרה חירום בו מתגלה תנועה חוצה בצומת.

מערכת התראת קשב לנהג: אשר מזהה ספקטרום רחב של מאפייני נהיגה כגון תגובות היגוי חדות, בלימות פתאומיות וסטיות נתיב תכופות, אשר מעידות על עייפות הנהג וחוסר ריכוז. המערכת מדליקה נורית התרעה בלוח המחוונים הכוללת הצעה להפסקת הנהיגה והתרעננות.

מערכת אקטיבית למניעת התנגשות בעת מעבר נתיב. המערכת עושה שימוש במערכת ה- BSD המספקת התרעה על רכב ב”שטח מת”, ובנוסף במערכת ה- LKA אשר מזהה את סימון נתיב הנסיעה ומסייעת בשמירה אקטיבית של הנתיב. ייחוד המערכת הינו בכך שמדובר במערכת אקטיבית אשר תמנע מעבר נתיב במקרה של סכנת התנגשות ממשית. כאשר ימצא רכב ב”שטח מת” אשר קרוב בצורה מסוכנת, תפעיל המערכת התרעה ויזואלית והתרעה קולית עם הפעלת איתות הפניה, ואף תבצע בלימה דיפרנציאלית של הגלגל הפנימי הנגדי במידת הצורך, כדי למנוע את מעבר הנתיב.

מערכת אקטיבית למניעת תאונה בנסיעה לאחור: המיועד ליציאה מאוזרים צרים עם ראות מוגבלת, אשר באמצעות חיישני המכ”ם לזיהוי רכב ב “שטח מת”, מזהירה המערכת את הנהג אודות כלי רכב חוצה המתקרב עם אפשרות להתנגשות מאחור ואף תפעיל בלימה רלוונטית אוטונומית בעת הצורך בכדי למנוע תאונה.

מערכת סיוע ליציאה בטוחה מהרכב. תכונה זו מונעת באופן רגעי את פתיחת דלתות המושב האחורי כאשר המערכת מזהה רכב חוצה המתקרב מאחור ותבצע  נעילה אקטיבית של הדלתות בעת הצורך!  כאשר המערכת מגלה אובייקט מתקרב מאחור, תישמע אזהרה עבור הנוסעים, הודעה תוצג על גבי המסך והדלתות יישארו נעולות עד אשר הרכב החוצה יחלוף.

בקרת שיוט אדפטיבית חכמה. המערכת יודעת לעבוד במקביל לפעולה מערכת ה- stop&go (מנגנון זחילה בפקקים) ויחד עם מערכת LVDA המתריעה על התחלת הנסיעה של הרכב מלפנים, מספקת מערכת עזר משלימה ויעילה.

מערכת המספקת חיווי עבור תזכורת למניעת שכחה במושב האחורי. המערכת מזהה פתיחה של הדלתות האחוריות בטרם התחילה הנסיעה, או במהלכה, ובהתאם מספקת חיווי על גבי לוח השעונים אשר מזכיר לבדוק את המושב האחורי בטרם עזיבת הרכב.

בגרסת ה- Limited שבחנו, קיבלנו בנוסף: מערכת אקטיבית להתראה ומניעת התנגשות בעת כניסה ויציאה מחניה. מערך מצלמות היקפיות. והחידוש הגדול (תופים בבקשה) הצגת צילום חי של “שטח מת” על גבי לוח השעונים הדיגיטלי בעת הפעלת איתות לצורך מעבר נתיב. נעשה בעזרת המצלמה שמותקנת במראה החיצונית המציעה לנהג שדה ראייה רחב יותר. מערכת זו עוזרת לסרוק כניסה של רכבים לשטח המת של הנהג. אם אותר רכב ב”שטח המת”, תהיה התרעה קולית וויזואלית.

כל מערך הבטיחות מנוהל ע”י 3 חיישני מכ”ם, 12 חיישני קול ו -5 מצלמות.

מומלץ עבורך

3 תגובות ל: "בוחנים רכב • מסע לעולם הפרמיום? – יונדאי סונטה"

  1. הפתיחה של התא מטען היא גם על ידי לחיצה על הסמל (בחלקו העליון של האות H) .

  2. לגבי פתיחת הבגאז’ הכפתור נמצא בתוך הסמל יונדאי
    מי שלא מכיר את הרכב באמת חושב שאין כפתור לפתיחת תא המטען

  3. יש בפאנל הקדמי מצד שמאל כםתור לפתיחת תא המטען ויש מתג חיצוני מוחמן בתוך הסמל. אני עושה מעל 20 קמ לליטר בנסיעה רגועה. הרכב עוד יןתר חסכוני בנסיעה בינעירונית

כתיבת תגובה