ביום האחרון של הכנסת: מחאה על יום השבתון והנזק הכלכלי

כינוס חירום של העצמאים ובעלי העסקים הקטנים בכנסת במחאה על הנזק הכלכלי האדיר של יום השבתון בבחירות למשק • עו"ד רועי כהן נשיא להב: "בחירות נוספות משמעותן שאנו מגיעים כבר ל- 4 ימי שבתון, ונזק מצטבר של 2.6 עד 3 מיליארד ש"ח לעסקים הקטנים בלבד" • 'ביזנעס' חושף: האם אנשי 'מחאת השולמנים' לא הוזמנו?

כינוס ארגון להב בכנסת. בתמונה הקטנה: עו''ד רועי כהן נשיא להב | צילום: דוברות להב, עיבוד: ביזנעס

"כמה שהציבור מתוסכל מההליכה שוב לבחירות אנחנו הח"כים מתוסכלים לא פחות כי הכנסת משותקת בלי עשיה", את הדברים הללו השמיע ח"כ יעקב אשר במפגש החירום של העצמאים ובעלי העסקים הקטנים בכנסת. "להשתתפות שלנו בכנס יש משמעות. מציע לקיים מפגש יסודי עם בעלי העסקים שבו יוכלו לפרוס את הטענות והמצוקות כדי שנוכל לעמוד לימינם בעתיד", אמר.

היה זה אתמול בשעות הצהריים, עת התכנסו ראשי ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים לדיון חירום בכנסת, שיזם עו"ד רועי כהן נשיא להב בשיתוף עם ח"כ קרן ברק (ליכוד). השניים זעקו על יום שבתון נוסף עם הבחירות הקרבות ורפורמות שאמורות היו לסייע להם ותקועות בגלל הכאוס הפוליטי.

ולפני הכל חשוב לזכור גם מי אשם בבחירות. יו"ר ש"ס השר דרעי אמר הבוקר ל'סגל ודקל' ברשת ב' – "חודשים לא יכלו לדבר אחד עם השני, פתאום אתמול הצליחו להגיע פה אחד להסכמות בהכל. כשרוצים להגיע להבנות יכולים. היום אני יכול להגיד בפה מלא: יש שני אנשים שאשמים בהליכה לבחירות: יאיר לפיד ואיווט ליברמן. שנייהם פועלים אך ורק מנקמה אישית בנתניהו".

ח"כ קרן ברק פתחה את הכינוס ואמרה: "למרות היום העמוס בכנסת וזהו ככל הנראה יומה האחרון של הכנסת ה-22, בחרתי לקיים את הדיון כי אי אפשר להתעלם מהמצוקות של העצמאים והיה לי חשוב שקולם של העצמאים ירעיד את הבית".

ח"כים מכל הקשת הפוליטית הגיעו לכינוס ובראשם שר הכלכלה ח"כ אלי כהן שהודיע כי הוא ומשרדו תומכים בביטול יום השבתון והתחייב לפעול שכל התוכניות לסיוע לעצמאים שהוכנו בכנסת ה-20, יידאג שיכנסו לתוקף עם כינונה של הממשלה הבאה.

ח"כ יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת אמר כי "מדובר בשעות טרופות ומשוגעות, במקום שתפקידנו יהיה לדאוג לאזרחי המדינה ישנו חוסר אחריות טוטאלי של חברי הכנסת, אלא אם יקרה נס בשעות הקרובות". הנס, כמובן, לא קרה.

ח"כים נכנסו ויצאו ומשה אור חי שמואלי, נציג ארגון קבלני מיזוג האוויר, צעק לעברם: "יושבים כאן אנשים חסרי אחריות ויכולת, באים, מדברים והולכים, עסוקים בעצמם ואנחנו קורסים".

ח"כ מיקי זוהר, יו"ר הקואליציה זעם וצעק לעברו: "אתה חוצפן. אני מאמין בכם בלב שלם ואני לא אוכל חינם. ביום מטורף שכזה באתי לכבד אתכם לשמוע ולהשמיע." עוד הציע מיקי זוהר לקדם בכנסת הבאה חקיקה לפיה נטל המס יופחת על עסקים קטנים ומי שלא משלם מס יקבל קנס גבוה. זה יכול לשנות את המשוואה לדבריו של ח"כ זוהר.

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות ביקש מהח"כים: "בואו נצא מהיום הזה עם משהו קונקרטי. תשלום של 200% לעובדים ביום הבחירות זה לא חוק אלא נוהג שהתקבע. אנחנו מבקשים שתכניסו סעיף שלא נצטרך לשלם 200% ביום הבחירות."

ח"כ מיקי זוהר ענה לו: "אם הייתי פופוליסט הייתי אומר לך שנבדוק, אבל זה לא יקרה. נפלה החלטה שהבחירות הקרובות יהיו באותה מתכונת כפי שהיו הקודמות."

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי ניסה היום בוועדה המסדרת להכניס סעיף על ביטול יום השבתון ונחסם ועל כך עקץ אותו מיקי זוהר: "אני אשאיר את דיבורי הסרק לך ולמפלגה שלך."

עו"ד רועי כהן נשיא להב, שיזם את הכינוס ביקש להרגיע את הרוחות ולהשמיע את זעקת העצמאים והעסקים הקטנים לחברי הכנסת ואמר: "אנחנו במצב חירום, אין לנו יכולת לספוג עוד יום שבתון. אתם צריכים לשבת עד שיצא עשן לבן. תגלו אחריות ותמצאו דרך להקים ממשלה. נמאס לנו להיות חוטבי העצים ושואבי המים של המאה ה-19, ביום השבתון אנחנו נמשיך לעבוד ונשלם לעובדים שלנו 200%. רפורמות למען העצמאים תקועות, כגון: רישוי עסקים וכן עדיין יוצאים מכרזי ממשלה עם שוטף פלוס 120 כי לא סיימו את התקנותשל חוק מוסר התשלומים."

ח"כ יעקב אשר התחייב כי בנושא העסקים הקטנים, האופוזיציה והקואליציה עובדים בשיתוף פעולה מלא ואף ציין את המהלך שח"כ גפני, חבר סיעתו שמשמש כיו"ר ועדת הכספים הצליח להוביל יחד עם איגוד המסעדות בחודש האחרון, למתן פיצוי למסעדות ואולמות ארועים בעוטף עזה. והוסיף כי מה שניתן לקדם למרות המצב המטורף הזה עושים.

עוד אמר ח"כ יעקב אשר לבעלי העסקים הקטנים: "למרות חילוקי הדעות הפוליטיים, בנושא הזה אין קואליציה ואופוזיציה, יזמנו עשרות דיונים בוועדת הכספים להקל על העצמאים  להורדת  מס שווי הרכב, והפחתות עלות סליקת האשראי ועוד, נעזור לבעלי העסקים ונעמוד לרשותם גם בהמשך"

יוסי אלקובי נשיא איגוד בעלי המלאכה: "אנחנו צריכים לזעוק ברחובות, נותנים כספים לכל החברות הגדולות ולנו לא מוצאים פיתרון, לא סופרים אותנו".

ח"כ מירב מיכאלי (העבודה-גשר): "בשש שנים האחרונות שלי פה, אני לצדכם ולצערי בשנים האלה כל הצעת חוק שמגיעה מהאופוזיציה, לא משנה מה תוכנה, הממשלה דאגה להפיל. אם רבע מסכום תוכנית למשתכן היתה מושקעת בעצמאים והעצמאיות המצב שלכם היה משתפר פלאים ושל הכלכלה הישראלית בהתאם."

עו"ד רועי כהן נשיא להב סיכם את הישיבה ואמר: "במדינה דמוקרטית מתוקנת, מאות אלפי בעלי עסקים קטנים ובינוניים אינם אחראים למצב רעוע במערכת הפוליטית ולטלטלות פוליטיות מסוג זה שאנו עדים לו בשנה האחרונה בישראל. נזק רב כבר נגרם לעסקים הללו שגם בימים כתיקונם כורעים תחת עומס רגולציה ומיסים. יום שבתון נוסף עלול לגרום נזק עצום ולהביא אפילו לסגירתם של עסקים קטנים המצויים בקשיים. אני קורא לראשי המפלגות לקבל החלטה לביטול יום השבתון".

ההזמנה למחאת השולמנים הבאה, 2.1.2020

נציין כי מהכינוס נעדרו אנשי 'מחאת השולמנים'. לשאלת 'ביזנעס' על העובדה, מסר אסף יששכרוף דובר מחאת השולמנים, כי "אנחנו לא השתתפנו כיוון שלא הוזמנו לכנסת. כנראה הניתוק מהעם חזק משחשבנו. בגדול, מה שהיה שם היום לא מייצג שולמנים. הם עושים עבודה מבורכת מתוך כוונה טובה אבל העשייה מנותקת מהמציאות ומהצרכים היום יומיים של שולמן. עד היום היה חסר להם השאלטר. הכוח המניע".

אולם משיחה עם עו"ד רועי כהן, נשיא להב, עולה תמונה שונה לחלוטין. לדבריו, יש שיתוף פעולה ותמיכה מלאה של להב במחאה המוצדקת והנכונה של השולמנים – ולדיון הוזמנו ע"י ח"כ קרן ברק גם נציגי מחאת השולמנים, כאשר אביר קרא היה אמור להגיע לדיון ולשאת דברים. ההיפך הוא הנכון: במהלך הישיבה דיברתי על כך שהתסיסה בשטח מורגשת על ידי מחאת השולמנים ונבחרי הציבור חייבים להבין שהגענו לקו האדום וללא שינוי במדיניות וביחס המדינה מגזר העצמאים והעסקים הקטנים יקרוס".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה