"ביטול מס ריבוי דירות עשוי להחזיר את מחירי 2016"

בעקבות העלייה במדד מחירי הדירות, אומר אביתר בן-דוד ממחלקת המחקר של אקסלנס, "כפי שזה נראה כרגע, נתוני החודשיים האחרונים הם כנראה הפרומו למה שצפוי לנו בשוק הדיור במידה ובג"ץ יחליט לבטל את החוק"

פרויקט בבנייה. אילוסטרציה: מרים אלסטר | פלאש 90

"בחודש בו יורדים מחירי חוזי השכירות המתחדשים ב-0.4% (סעיף הדיור 0.3%-) לאחר ירידה של 0.2% בחודש הקודם (בניגוד גמור לעונתיות המאפיינת אותם), ומנגד מחירי הדיור עולים ב-0.5% לאחר עלייה של 0.4% בחודש הקודם, כל מה שנשאר הוא לשאול את עצמנו האם חזרה גם תנועת המספריים של התמתנות בקצב עליית מחירי השכירות מחד (בדומה לזו בה חזינו בשנת 2016) וחזרת ציבור 'היושבים על הגדר' לרכוש דירות מנגד", כך הגיב אביתר בן-דוד, כלכלן מאקרו במחלקת המחקר והאסטרטגיה של 'אקסלנס', בנוגע לפרסום על העליה במדד מחירי הדירות שפורסמה בשבוע שעבר.

לדבריו, "בעבר כבר הזהרנו כי האפשרות לביטול חוק מס דירה שלישית עשויה להחזיר את 'אופנת 2016 במחירי השכירות והמגורים' מהר מהצפוי. עם זאת, גם אנחנו חשבנו שהציבור יחכה לפחות עד להכרעתו הסופית של בג"ץ בנושא לפני שיסתער בחזרה על השוק".

250/200 סייד בר + קובייה

"אם להיות מעט כנים יותר, קשה כרגע לומר האם העליות בחודשיים האחרונים במחירי הדיור מצביעות על התפתחותה של מגמה. הרי רק בחודש שעבר הנתון הראשוני של הלמ"ס דיווח בכלל על ירידה של 0.5% במחירי הדיור, ועודכן כלפי מעלה לבסוף לעלייה של 0.4%. מכאן שהאפשרות לעדכונים לנתוני שלושת החודשים האחרונים כלפי מטה עוד קיימת.

"בנוסף, ברמה השנתית אנו עדים דווקא להתמתנות משמעותית למדי בשיעור עליית המחירים: ב-12 החודשים שהסתיימו במארס עלו מחירי הדיור בישראל ב-4.3%, זאת לעומת עלייה שנתית של 5.7% בסוף שנת 2016 ועלייה שנתית של 7.9% בתקופה המקבילה אשתקד. התמתנות זו תואמת הרבה יותר את הנתונים האחרונים שפרסמו לאחרונה הלמ"ס ומשרד האוצר והצביעו על קיפאון בשוק הדיור המקומי".

להערכתו, "כפי שזה נראה כרגע, נתוני החודשיים האחרונים הם כנראה הפרומו למה שצפוי לנו בשוק הדיור במידה ובבג"ץ יחליטו לבטל את החוק. במצב הנוכחי בו הביקושים לדיור עדיין גבוהים מאוד והיצע הדיור עדיין נמוך מכדי לספק אותם, שבירת הציפיות סביב יכולת הממשלה לטפל במשבר הנוכחי תהווה מכה עבור האוצר במלחמתו ביוקר מחירי הדיור בישראל".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה