בלעדי: האם אלפי חסידי בעלזא ייצאו להפגין נגד ראש העיר?

ראיס בצרות: הוא אמנם נבחר ברוב אדיר של מעל 82%, אך ראש העיר הנכנס של בני ברק מתחיל ברגל שמאל את הקדנציה שלו • המאבק על בתי הכנסת המיועדים להריסה מתחמם: “אנחנו מוכנים להתאבד על זה”

מאבקי שליטה? זייברט ורובינשטיין בזמנים טובים יותר | צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

עם כניסתו לתפקיד ראש העיר החל ראש עיריית בני ברק, אברהם רובינשטיין, לעבוד במרץ כאשר הנושא הראשון עליו הוא שם דגש הוא נושא בתי הכנסת שנבנו ב’שטחים ירוקים’.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

מדיניות רובינשטיין החדשה קובעת כי “השתלטות על שטחים המיועדים לגינות משחקים היא חציית קו אדום”, וכי “כל הפולשים כולם ללא יוצא מן הכלל, יפונו כחובתה של הרשות, כהכרעת בית המשפט וכהוראת מנהל התכנון ומשרד הפנים”.

הסיבה לכל המהלך הזה הוא בית כנסת של ‘הפלג הירושלמי’ שהוקם לעילוי נשמתו של מרן הגר”ש אוירבך שהסתלק בשנה האחרונה. בית הכנסת החדש היה לצנינים בעיניו של רובינשטיין ומשכך הוא פועל לפינויו של בית הכנסת שעומד כעת ללא אישור.

בנוסף לכך, יש בית כנסת של חסידות בעלזא בשיכון ה’ בעיר שנמצא גם הוא בפני סכנת פינוי עקב חוסר באישור והקצאה רשמית, זאת למרות שחודש לפני הבחירות קיבלו אנשי החסידות אישור בעל פה מראש העיר היוצא ועל דעתו של ראש העיר הנכנס לבניית בית הכנסת במקום על פי חוק.

בשבועות האחרונים מתקיים משא ומתן בין אנשי לשכת ראש העיר הנכנס רובינשטיין לבין אנשי ‘עץ’ ובעלזא, בנוגע לפינוי מרצון והסדרה של בתי הכנסת. אלא של’ביזנעס’ נודע, כי המשא ומתן בין הגורמים בחסידות בעלזא לבין אנשי רובינשטיין מאיים לעלות על שרטון.

לפי גורם לא-רשמי בחסידות, אם ראש העיר רובינשטיין ימשיך להתעקש על פינוי בית הכנסת ייצאו אלפי בחורי ואברכי החסידות להפגין נגד הריסת בית הכנסת. אותו גורם הוסיף ואיים כי במידה וצו ההריסה אכן ימומש, בכוונתם לחשוף מידע על מבני ציבור בעלי מעמד חוקי זהה המשתייכים לקהילתו של ראש העיר. “אנחנו מוכנים להתאבד על זה”, אמר.

Inner article

גורם בכיר בעירייה סיפר ל’ביזנעס’, כי “רובינשטיין קיבל הוראה מאנשי רשב”ם להוריד את בית הכנסת של ‘עץ’. העניין הוא שהוא לא יכול ללכת רק על הראש שלהם אז הוא רוצה להוריד גם את בית הכנסת של בעלזא. יש דיבור שזייברט עדיין שולט בעירייה למרות שהוא כבר לא מכהן, ולכן רובינשטיין עושה את מה שעושה כדי להראות מי בעל הבית”.

מודעה, התנצלות ופשרה

לצד זאת, מכחישים ל’ביזנעס’ גורמים רשמיים בבעלזא את הדיווחים וטוענים כי בעלזא מאז ומעולם העדיפה להגיע להבנות בדרכי שלום והתנגדה למחאות כאלו ואחרות.

הגורמים מצד חסידות בעלזא העוסקים במו”מ מול צוות ראש העיר הכחישו כל קשר למשא ומתן המתקיים מול צוות ראש העיר. ככל הנראה, מחשש כי הסיקור התקשורתי בעניין יפגע במהלכים שהם מובילים.

כעת נותר אלא לתהות, האם בבעלזא אכן מתכוונים להמשיך במשא ומתן מול צוות ראש העיר, או שמא ההכחשה לגבי ההפגנות באה דווקא מהחשש כי פרסום התוכנית יביא לכך שראש העיר ‘יתנקם’ בחסידות ויקיים את תוכניתו להריסת בית הכנסת.

היומונים מצטרפים למאבק

בצד הדברים נרשמה טעות פרוידיאנית, כאשר ביום רביעי האחרון התפרסמה ביומונים החסידיים ‘המודיע’ ו’המבשר’ מודעה של עיריית בני ברק, על כוונת ורצון העירייה לאכוף את נושא המבנים הבלתי חוקיים.

המודעה, שהיתה אמורה להתפרסם בבטאון המפלגתי ‘יתד נאמן’ של המפלגה האחות, פורסמה בטעות ביומונים החסידיים. יום לאחר מכן הופיעה מודעת התנצלות שטענה כי “מודעת עיריית בני ברק לא היתה אמורה להתפרסם ב’המודיע’ ואנו מתנצלים על כך”.

פנינו לבקש את תגובתו של ראש העיר אברהם רובינשטיין אך זו טרם התקבלה. לכשתתקבל – נפרסמה.

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "בלעדי: האם אלפי חסידי בעלזא ייצאו להפגין נגד ראש העיר?"

 1. כתושב קרית הרצוג אני יכול להעיד שלשון הכתבה מוטה (בלשון המעטה)!
  אין שום היתר בעולם לבנות בית כנסת על חשבון כל הציבור שמסביב.
  אמנם בית כנסת חשוב מכל דבר אחר. אבל זה לא שאין להם איפה להתפלל..
  גם אם הם רוצים בית כנסת שמזוהה יותר איתם הם יכולים ללכת לבית הכנסת של הרב טוננפלד או של הרב פרנקל שנמצאים שם בסמוך.
  אין כאן מצוות בנין בית הכנסת אלא מצוות הגיבוש הפוליטי…
  (הדברים אמורים בהקשר של עץ. בבעלז איני מכיר את הפרטים)

 2. הצחקתני ידידי, יש במקום עוד שש בתי כנסת שכולם בנויים אותו דבר כבר לפחות 5 שנים, איזה פגיעה בציבור??
  אולי תגיד לחסידי בעלזא שיתפללו עם חסידי ויז’ניץ’ כי הם קרובים פוליטית…
  יש קהילה = צריך בית כנסת, וחוץ ממצוות השתייכותך הפוליטית שום דבר אחר לא מדבר מגרונך.

כתיבת תגובה