בלעדי: ה'קומבינה' שמאפשרת לרבנים להגדיל את שכרם

170 רבני קהילות זכו בחמישה מיליון שקלים כ'מימון פעילות' ב-2018 מהמשרד לשירותי דת • בדיקת 'ביזנעס' מגלה: הכספים מועברים לעמותות, שמצידן יכולות להעביר את הכספים לכל מטרה שיבחר הרב לבצע בקהילה, כולל הכנה לבר מצווה

המשרד לשירותי דת. אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האם שכר הרבנים יוגדל באיצטלה של תמיכות? בדיקת 'ביזנעס' חושפת את המסלול לשכר מורחב בקרב הרבנים הפעילים.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

technion-box

יותר מחמישה מיליון שקלים שחולקו ל-170 רבני קהילות שהגישו השנה בקשה לקבלת תמיכות בפעילות מהמשרד לשירותי דת, עושים חשק לרבנים נוספים להגיש בקשות לתקצוב, ובשנה הבאה יוקצו שבעה מיליון שקלים למימון פעילויות תורניות של רבני קהילות.

בדיקת 'ביזנעס' מגלה, על פי נתוני השנה החולפת, ועל פי מקורות רשמיים במשרד לשירותי דת – כי התמיכה לשנה הגעה בשנה החולפת עד לסף מקסימלי של כ-40,000 שקלים לשנה לקהילה/עיר.

למרות שגם במשרד לשירותי הדת לא ממש מרוצים משכרם הנמוך יחסית של הרבנים – עדיין לא נמצאה הדרך להוסיף על שכרם. עם זאת, ראשי קהילות ברחבי הארץ הפועלים להנגשת שירותי הדת, זכאים לקבלת תקציבים עבור הפעילויות שהם מקיימים במסגרת פעילות תורנית-רוחנית ע"י עמותות המייבאות את השירותים הללו ל'צרכנים'. "מדובר בפרויקט ייחודי של המשרד לשירותי דת, שהחל בשנה שעברה בתקציב של כ-3 מיליון שקלים ולנוכח הביקוש הרב עלותו הגיע השנה לכ-5 מיליון שקלים, באמצעותו יכולים הרבנים ליהנות מתקצוב ממשלתי עבור פעילויות שהם מקיימים", מסבירים במשרד שירותי הדת.

מנתונים שהגיעו במענה לבדיקת 'ביזנעס' עולה, כי מדובר בתמיכות שמוקצות לפעילות לא שגרתית של הרב במסגרת הקהילה – אך התקציבים אינם עוברים כלל לכיסו של הרב, אלא לעמותות קהילתיות מקומיות, המשמשות כצינור להעברת הכספים ישירות לפעילות. הפעילויות כוללות נשיאת דרשות תורניות לתועלת הציבור, עריכת אזכרות למשפחות והכנות לבר מצוות. כמו כן, התקצוב הממשלתי מוענק לרבנים על פעילויות רוחניות שונות ודאגה לצרכי הקהילה.

inner

מנתוני המשרד עולה מתוך כ-270 רבנים שהגישו בקשות לקבלת תקצוב מהמשרד לשירותי דת, אושרו כ-170 רבני קהילות שמעתה יזכו בתקציב המשרד. במשרד מציינים כי מדובר בעלייה ניכרת מהשנים הקודמות, שכן בשנת 2017 רק 62 רבני קהילות זכו בקבלת התקציב, לעומת כ-170 בשנת 2018.

מדובר בעליה של 174% ולאור העלייה הדרמטית בשיעור הרבנים שזכו בקבלת התקציבים, במשרד פועלים כבר עתה להגדלת שיעור הזוכים במידה ניכרת והתקציב השנתי לפרויקט לשנה הבאה.

"מדובר ביוזמה ברוכה שנועדה להעצים את פעילות ראשי ומנהיגי הקהילות", אמר עו"ד עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת. "משנה לשנה אנו רואים את העלייה בביקוש ומשתדלים לתת מענה באמצעות הגדלת התקציב לפעילות החשובה. כבר השנה היינו עדים לעלייה הדרמטית בכמות הבקשות שהונחו לפתחנו והעלנו את מספר הזכאים לקבלת התקציב לכ-170 רבני קהילות. אנו רואים בכך חשיבות גדולה המעניקה ערך לפעילות המשרד ומאפשרת לקהילות שונות לקבל את הצרכים הרוחניים שלהן".

עו"ד ארז מלול, רמ"ט מנכ"ל המשרד לשירותי דת שמוביל את הפרויקט, אמר כי "מדובר באחד מהפרויקטים החשובים שהמשרד מוביל אנחנו נותנים דגש רב למתן שירות לאזרח כאשר רב הקהילה מספק את השירות. מבדיקות שהמשרד מקיים אנחנו מקבלים משוב חיובי לפרויקט".

side
inner

7 תגובות ל: "בלעדי: ה'קומבינה' שמאפשרת לרבנים להגדיל את שכרם"

 1. מה הוא באמת שכרם של הרבנים. לפחות הבכירים מקבלים משכורת כמו של אלופי מהל ומנהלי משרדים ממשלתיים. מצד שני תרומתם לכלכת המדינה שולית. ביותר.
  מומלץ שיסתפקו במה שיש להם כי כידוע" נצדיק עיניו ונעייניו בתלמודו ותורתו ולא בכיסו ובכוסו"

 2. לרגע חשבתי שאני קורא אתר שונא חרדים. יפי נפש.

 3. כתבה לא נכונה בעליל.
  אחד מהתנאים לקבלת כסף הוא שאינך עובד מדינה.
  לכן כל ה170 הרבנים הם רבנים שאינם מקבלים שכר מהמדינה והם מתנדבים בעבודתם הרבנית
  מותר להם לעבוד בכל עבודה אחרת למחיתם.
  אך בפירוש זה לא חל על רבנים אשר מקבלים שכרם מהמדינה.

 4. מוחה אני על כבוד התורה

 5. כותרת מכוערת לכתבה מבחילה נוסח אחרוני רודפי הדת.. אתם שם בביזנס אולי תעשו בדק בית זו לא פעם ראשונה וגם באתר השני שלכם מעידות מסוג זה..

 6. שרותי הדת הם חילול הקודש !
  זה אחד המקורות היותר גדולים לכסף שחור בעשרות מילארדי שקלים לשנה.
  כל דבר עולה בין עשרות למאות שקלים, בין ה"רב" למקבל השירות…חתונה, ברית, בר מצווה, אזכרות….ושארדןרשי שלמונים…
  זה חוץ ממשכורת מסודרת שרק גודלת וגודלת…

 7. איזה שטויות, התקציב ניתן לעמותה ולא לרבנים וזה רק כנגד תלושים ששולמו, מנסיון מדובר על שכר שהוא פחות משכר המינימום בשוק והוא מוגבל בשעות, שכר שולי שהרבה רבני קהילות לא היו מקבלים לולא התקציב הזה, כי לעמותות אין דרך לתקצב אותם. סך הכל תקציב מבורך, מתפלא על האתר החרדי שמתהדר בכותרת כזאת

כתיבת תגובה