בצל הזינוק ברכישות, לאן ינותבו המזגנים הישנים?

חברת אלקטרה רושמת זינוק של 400% במכירות המזגנים מימי קיץ רגילים, ומידי יום מתקבלים בקשות לרכישת 8,000 מזגנים | בתדיראן דיווחו על 7,000 מכירות של מזגנים מידי יום | כ-70% מהפסולת הרעילה בישראל מקורה במוצרי חשמל, והמזגנים הרבים שאנו רוכשים וייצאו מכלל שימוש -עומדים לעבור תהליך מחזור | מפעל בשדרות יעמוד ביעד מחזור של כ-100 אלף מכשירים מדי שנה, להפקת מוצרים יעילים יותר וחומרי גלם למוצרים חדשים

מזגן | צילום: שאטרסטוק

משנה לשנה הולך הקיץ והופך להיות חם יותר ויותר בכל רחבי העולם, שיאי החום נשברים שוב ושוב, ובניסיון להילחם במועקת החום רוכשים בני האדם עוד ועוד מזגנים. בשבוע שעבר דווח כי חברת אלקטרה רושמת זינוק של 400% במכירות המזגנים מימי קיץ רגילים, ומידי יום מתקבלים בקשות לרכישת 8,000 מזגנים.

משה ארדר, מנכ”ל אלקטרה מיזוג, צוטט ב’דה מרקר’: “גל השרב הקיצוני שפקד אותנו יצר ביקוש גבוה מאוד לרכישת מזגנים בבתים ובמשרדים. הקיץ הישראלי, שהופך לחם יותר, מביא אותנו לשיא חדש ברכישת מזגנים”. ב’חדשות 12 הוא צוטט: “ביום אחד נמכרו מזגנים שבדרך כלל נמכרים בשבוע. בכוונתנו להגביר את יכולות הייצור של מפעל המזגנים בראשון לציון שכבר כעת עובד מסביב לשעון בשלוש משמרות עם כ- 400 עובדים”.

אלקטרה לא היו היחידים, בתדיראן דיווחו על רכישות יומיות של 7,000 מזגנים. נופר ממרוד סמנכ”לית השיווק של תדיראן צוטטה אף היא: “הביקושים למזגנים בימים האלה הם משהו שלא ידענו כמותו. ישנה התגייסות כללית של כל החטיבות כדי לתת את השירות והתמיכה הטובה ביותר”. מנהל מחסני חשמל ארז וסנר, סיכם ואמר: “למעשה על פי נתוני המכירות שנרשמו אתמול בכל 10 דקות נמכר מזגן ברשת והם מהווים כ-20 אחוז מסך מכירות הרשת”.

במקביל לעליה הגדולה בביקוש למזגנים בישראל, המחירים רק עולים ועולים, בשבוע שעבר דווח ב’כלכליסט’ כי 3 חברות מובילות בתחום המיזוג – אלקטרה תדיראן וטורנדו מעלים את מחירי המזגנים בכ-5%. לדבריהם, העלייה מקורה בהתייקרות הוצאות השינוע הימי וחומרי הגלם.

זו לא העלייה הראשונה בענף המיזוג, רק אשתקד במהלך הסגרים וההגבלות של הקורונה במספר פעימות שונות עלו מחירי המיזוג של החברות השונות. אלקטרה העלתה את כלל מוצרי החשמל שלה בין 4% ל-6%, טורנדו העלתה בין 5% ל-8%, תדיראן העלתה בכ-5%, וכך גם בחברות החשמל השונות. בסוף שנת 2020 עם העלייה הגדולה של מחירי השינוע זינקו המחירים בכ-20%.

לאן הולכים המזגנים הישנים?

ב’מעריב’ דווח כי לאחרונה הושק בישראל המפעל הראשון למחזור מזגנים ומקררים בסמיכות לעיר הדרומית שדרות, בשותפות עם חברת אלקטרה, קבוצת אולטרייד ותאגיד מ.א.י למחזור פסולת אלקטרונית, הפועל מטעם המשרד להגנת הסביבה.

Inner article

על פי ההערכות, כ-70% מהפסולת הרעילה בישראל מקורה במוצרי חשמל, והמזגנים הרבים שאנו רוכשים הולכים לעבור תהליך מחזור על מנת להילחם בפסולת הרבה של המזגנים שיצאו מכלל שימוש. המפעל בשדרות יעמוד ביעד מחזור של כ־100 אלף מכשירים מדי שנה להפקת מוצרים יעילים יותר וחומרי גלם למוצרים חדשים. וישראל תהפוך למובילה עולמית במחזור מקררים ומזגנים, עם תרומה משמעותית למאבק בהתחממות הגלובלית ולצמצום הפליטות של גזי חממה.

אמנון שחרור, מנכל משותף בתאגיד מ.א.י, אמר עם פרסום דבר השקת המפעל: “תרבות הצריכה של מוצרי חשמל הגיעה לממדים מפלצתיים, מה שמוביל לנזקים סביבתיים בלתי הפיכים. מחויבותנו היא לדאוג למחזור המוצר הישן, לפני שאנו רוכשים מוצר חדש”. עוד נאמר כי המפעל צפוי להפחית כמיליון טון של CO2 בשנה, היקף השווה לחמישית מפליטות גזי החממה מפסולת בישראל, וכמחצית מהגידול השנתי בפליטות CO2 הכוללות בישראל.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה