בראש רשימת הדרכים המסוכנות בישראל: פוניבז’ ות”תים חרדיים

מהן הדרכים המסוכנות למוסדות הלימוד בישראל? • מחקר של הסדנא לידע ציבורי ממפה את כל מוסדות החינוך בישראל ומדרג אותם על פי מספר תאונות הדרכים שהתרחשו בקרבתם • המיזם מאפשר להורים ללמוד על הסכנות האורבות לילדיהם בסביבת בית הספר 

ישיבת פוניבז', בני ברק | צילום אילוסטרציה: רוני שוצר, פלאש 90

מחקר חדש של פרויקט ANYWAY מבית ‘הסדנא לידע ציבורי’ הצליב את מיקומי מוסדות החינוך ברחבי הארץ עם נתוני תאונות הדרכים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ודירג את בתי הספר לפי כמות תאונות הדרכים סביבם.

במסגרת המחקר נספרו סביב כל מוסד לימודים תאונות הדרכים בין השנים 2014-2018 בהן נפגעו הולכי רגל עד גיל 19. סביבת מוסד הלימודים הוגדרה כריבוע שכל צלע שלו קילומטר ובמרכזו מוסד הלימודים. באתר שהוקם במיוחד עבור הדו”ח מוזמנים גולשים למצוא ברשימה את ביה”ס שבו לומדים ילדיהם ולחקור את סביבתו.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

באתר ANYWAY המלא, המוצג כמפה אינטראקטיבית, ניתן לקבל מידע מורחב ואף לחקור שנים נוספות, לצפות במיקום המדויק של כל תאונה וללמוד אלו סכנות אורבות בכבישים בכל הארץ. 

טבלת הסדנא לידע ציבורי

‘ביזנעס’ מציין כי כפי שניתן לראות בבירור מהטבלה, לא מדובר בכלל בתי הספר בישראל, אלא בתי הספר שהגיעו לראש הדירוג בכל עיר. למען ההגינות נוסיף, כי כיוון שישיבת פוניבז’ אינה המוסד הלימודי היחיד ברדיוס שנבחן – ייתכן ובאותה מידה ניתן היה לנקוט בשמו של מוסד אחר.

מטרת המחקר היא לברר מהן הדרכים המסוכנות בדרך למוסדות החינוך בישראל, להזהיר את הציבור מהסכנה בדרכים ולהביא ליצירת לחץ ציבורי כלפי הרשויות על מנת שינקטו באמצעים לשיפור התשתיות. כדי להגשים חזון זה אימצו בפרויקט את ‘חזון אפס הרוגים’, והדו”ח המלא מציג גם פתרונות תשתיתיים לתיקון ליקויים, ותמונות המראות בפועל כיצד הולכי רגל נאלצים להסתכן בשל תשתיות לקויות. 

“המטרה שלנו היא לא להצביע על בית הספר ולהגיד שהוא יותר מסוכן מהשני, אלא להגיד: פה התרחשו הרבה תאונות, אם היו מיישמים את הצעדים של חזון אפס, רובן או כולן היו יכולות להימנע”, אומרת עתליה אלון, מנהלת המחקר והפיתוח בפרויקט ANYWAY.

גל רייך, מייסד הפרויקט, אמר כי אף אחד מהצעדים של חזון אפס לא דורש תקציבים שלא קיימים ברשויות. “כבר היום ישנו תת־ניצול משמעותי של תקציבים המיועדים לשיפור הבטיחות בדרכים. תחום שגם בו אנחנו מתכוונים לטפל על ידי סיוע לרשויות במיצוי המענקים המגיעים להן”.

Inner article

 

על יצירת הדו”ח עמלו: דרור רשף, אגם רפאלי-פרהדיאן, דן פולק, אבי קליימן, בניה פרץ, גל רייך ועתליה אלון. לדו”ח המלא

הסדנא לידע ציבורי היא ארגון ללא מטרות רווח, מבוסס מתנדבים, הפועל לקידום שקיפות שלטונית ומעורבות אזרחית באמצעות בניית כלים טכנולוגיים בקוד פתוח – אתרים ואפליקציות – לפתיחה והנגשה של מידע המצוי ברשותם של מוסדות ציבוריים. בסדנא מתנהלים כ-15 פרויקטים שונים שעוסקים במידע בעל עניין ציבורי אודות פעילות הכנסת, תקציב המדינה ותקציבי הרשויות המקומיות, תאונות דרכים, תחבורה ציבורית, מידע תכנוני, מדיניות השקעות של קרנות פנסיה ועוד.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה