בשבוע הבא: רוב מעונות היום יחזרו לפעילות

אחרי דיונים אינטנסיביים: תלמידי מרבית מעונות היום המפוקחים יחלו לשוב למסגרות ביום ראשון הקרוב • פתרון לעשרות אלפי הורים שילדיהם בפעוטוני המעונות • הלימודים יתקיימו לפי רוב הכללים שנוסחו לגני הילדים והלימודים יתבצעו בקבוצות של 17 • אין פתרון עדיין לגנים הפרטיים

השר אופיר אקוניס | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

בשורה לעשרות אלפי הורים: משרד האוצר הודיע היום (רביעי), על חזרת המשפחתונים ומעונות היום לפעילות ביום ראשון הקרוב באמצעות חלוקת הילדים והתינוקות לקבוצות, בדומה לגני הילדים. סוכם גם על הפיצוי לאנשי הצוות על התקופה בה לא פעלו.

בהסכם שהושג עם מרבית מעונות היום המפוקחים בין משרדי העבודה והרווחה למשרד האוצר, הוחלט כי אלה ייפתחו כאמור ביום ראשון הקרוב, ה-10/5.

250/200 סייד בר + קובייה

משכך, עשרות אלפי הורים לילדים בגילאים הנמוכים (מ-0 חודשים ועד קרוב לגיל 3) יוכלו ליהנות מהמסגרות שייפתחו לפעוטות במעונות היום תוך השוואת המשפחתונים המפוקחים לתנאי המעונות.

לפי ההסכם שאליו הגיעו במשרד העבודה והרווחה עם משרד האוצר והארגונים המתפעלים את המעונות והמשפחתונים, יישמרו תחת מגבלות הקורונה ולפיצוי כספי עבור התקופה שבה לא פעלו, במשך כמעט חודשיים.

כמו בגני הילדים, הקבוצות יוגבלו ל-17 ילדים בלבד ופתיחת הקבוצות תהיה בהתאם לביקוש בלבד.

"על פי ההסכם הממשלה תישא בעלות הפעלת המעונות במתכונת המיוחדת. אנחנו מביעים סיפוק מכך שנמנעה הטלת עלויות נוספות על ההורים", אמרו בארגוני מעונות היום – ויצ"ו, נעמת, אמונה, נשי חרות, החברה למתנ"סים, נאות מרגלית, בית יעקב, איגוד מעונות יום ועוד ומסרו שמדובר במתווה "ברור וישים, שיאפשר להפעיל את המעונות תוך שמירה על שלומם ובריאותם של הילדים והצוותים".

"לאחר כמעט חודשיים מורטי עצבים אני שמחה על הסיכומים שהושגו אשר מאפשרים סוף סוף להחזיר את הפעוטות למעונות היום, להוריהם לשוב לעבודה ולמשק להתחיל לחזור לשגרה, גם אם היא לא לגמרי מלאה", אמרה יו"ר נעמת, חגית פאר.

במקביל, הדיונים ממשיכים להתקיים על קיום הסכם דומה לפתיחת הגנים הפרטיים. מנהלי הגנים והארגונים המייצגים אותם מבקשים פיצוי על ההפסדים שנגרמו להם בחודשים האחרונים, תשלומי שכ"ד שוטפים וכיוצ"ב.

Inner article

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס אמר כי "בשעה טובה ומוצלחת נכנסו היום לתוקפן עוד הקלות רבות, עבורכם. את המאבק באויב הנסתר, הלא ידוע והמפתיע, נגיף הקורונה, מוביל בהצלחה רבה ראש הממשלה בנימין נתניהו. כידוע לכם, עמדתי בממשלה, ככל שנתוני התחלואה ירדו, הייתה לפתוח ככל האפשר את המשק הישראלי, מקומות העבודה והמסחר בקניונים ובשווקים ולבטל את מגבלות התנועה שלנו. כמו שאמרתי אתמול במסיבת העיתונאים, החלטנו להחזיר גם את מעונות היום ומסגרות לידה עד 3, החל מיום ראשון 10/5 ואנו עושים, בדקות אלה ממש, הכל כדי להסדיר זאת: בריאותית ותקציבית.

ח"כ ינון אזולאי | צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

"הבטחנו – וקיימנו, מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים ייפתחו ביום ראשון, 10/5. הודעתי זאת לציבור, בצורה מסודרת מיד בתום דיון ההערכות בנושא חינוך, בראשות ראש הממשלה Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו, ב-1/5 ואישררנו בישיבת הממשלה שלשום. צוותי המו"מ שלנו, בראשות מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, הגיעו להסכמות הנוגעות לבריאות הילדים והצוותים וגם להסכמות תקציביות. בשעה טובה – ובהצלחה".

חה"כ ינון אזולאי (ש"ס) אמר בתגובה להסכם משרד האוצר מול ארגוני מעונות היום והמשפחתונים: "מברך על ההסכם הנעשה בהובלת משרד הרווחה והארגונים הגדולים, נאות מרגלית, ויצ"ו, אמונה ונעמת.

"אני שמח שהאוצר נענה לדרישתנו כפי שעלתה בוועדת הרווחה והעבודה בכך שמשפחתונים יפוצו כמעונות היום ובנוסף יפוצו כעצמאיים".

כמו"כ חבר הכנסת אזולאי קורא לאוצר לברך על המוגמר ולהיכנס למו"מ קדחתני עם הגנים הפרטיים: "למעלה מ-300 אלף ילדים טרם חזרו לשגרה, כל יום שעובר מהווה פגיעה קשה למשק. על האוצר להגיע להסכמות עם הגנים הפרטיים לטובת הילדים והוריהם ולנוהל חזרה לשגרה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה