בשורה או רמיסת זכויות? הרוב הדרוש ל’פינוי בינוי’ נחתך

חוק ההסדרים המוצמד לתקציב המדינה שמגיע בימים אלו לאישור בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת, מעורר סערות רבות | אחד הנושאים מעוררי המחלוקת הוא השינויים באחוז הדיירים הנדרשים על מנת לכפות על הדיירים הסרבנים ביצוע ‘פינוי בינוי’ | בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ מעודדים מהכיוון: “לאור התיישנות והתמוטטות מבנים מסוכנים יש חשיבות עצומה לקיצור ההליכים בהורדת הרוב דרוש ל-51% והחלטה זו לא אושרה בשל אילוצים משפטיים”

פינוי בינוי - התחדשות עירונית | צילום אילוסטרציה: יח"צ בית וגג

ועדת הפנים של הכנסת, בראשות ווליד טאהא, אישרה אתמול (שלישי) את פרק ההתחדשות העירונית בחוק ההסדרים, לקראת העלאתו במליאה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. כשהשינוי העיקרי בחוק, מציע להוריד את אחוז ההסכמה מרוב של 80% מקרב כלל בעלי הדירות ל-66% מבעלי הדירות (שני שלישים). בנוסף לכך, דיירים שביצעו חריגות בנייה ועברו על החוק בכך, לא ייכללו במניין הדיירים הדרוש לרוב שיכול להתנגד לעסקת ‘פינוי בינוי’.

משכך, יכול מספר הדיירים המסכימים לעסקה לעמוד על כ-50% והתהליך יוכל לצאת לפועל בקיצור לוח הזמנים. כך גם הוסכם כי מי שיש לו מספר דירות יקבל זכות הצבעה באופן יחסי לחלקי בעלותו בבניין המשותף.

250/200 סייד בר + קובייה

במקביל, הוחלט עוד, כי לא רק הדיירים יוכלו להגיש תביעה נגד דייר סרבן, אלא גם היזם יוכל לפתוח בהליך שכזה כדי לזרז את ההליך.

בעוד אמש נאם חבר הכנסת יצחק פינדרוס וזעק נגד רמיסת זכויותיהם של הדיירים המסרבים ל’פינוי בינוי, בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ ברכו על ההחלטה, ואמרו: “הקטנת הרוב הדרוש תקצר את זמן מימוש הפרויקטים בשנתיים לפחות ויקרב את ביצוע הבנייה שרוב הדיירים מייחלים לה. לצד הקטנת הרוב תוקנו בחוק סעיפים המייצרים איזונים נכונים לטובת הדיירים המתפנים כמו קיצור הזמן להגשת תוכניות ומהלך שיזם ח”כ בני בגין להורדת הגיל לדיירים ותיקים שיספק להם הטבות נוספות בקבלת התמורה. לאור התיישנות והתמוטטות מבנים מסוכנים יש חשיבות עצומה לקיצור ההליכים בהורדת הרוב דרוש ל-51% והחלטה זו לא אושרה בשל אילוצים משפטיים. יש פוטנציאל לתוספת 20 דירות חדשות בשנה בהתחדשות עירונית שהן תרומה דרמטית לטיפול במשבר הדיור”.

870/135 ליינר ארטקל

הם הוסיפו וברכו את יו”ר הוועדה וואליד טהא ואת חברי הכנסת, “על הדיונים המקצועיים וההחלטות שהתקבלו וכמובן ברכות לשר השיכון זאב אלקין ושרת הפנים איילת שקד על הובלת הרפורמות בחוק שמטרתן הגדלת היצע הדירות וקיצור הבירוקרטיה. נזכיר שזה חוק שקידם אגף תקציבים בהובלת שר האוצר אביגדור ליברמן מוביל שינויים נוספים משמעותיים להוזלת מחירי הדיור. אנחנו לפני מהפיכה בתחום הפינוי בינוי שתשנה לטובה חיים של מיליוני ישראלים בשנים הבאות”.

מומלץ עבורך

4 תגובות ל: "בשורה או רמיסת זכויות? הרוב הדרוש ל’פינוי בינוי’ נחתך"

  1. בשורה משמחת

  2. האם מדובר גם בתמ”א 38/2?

  3. למה פינדרוס התנגד?

  4. תמא 38/2 זה פינוי-בינוי (יש קמת הבדלים הם נוגעים בעיקר לזכויות היזם)

כתיבת תגובה