ב20 מיליון דולר: 'איסתא' רוכשת שני מלונות בניו-יורק

איסתא נכנסת לניו-יורק: רוכשת חלק שווה בשני מלונות – בעסקה שבמלואה הינה בהיקף כולל של כ-41 מיליון דולר – יחד עם גל סלע • 'איסתא' מחזיקה בפעילות דומה באירופה (עם 'פתאל') ועתה מסמנת החברה את ארה"ב כיעד תיירות אסטרטגי ופלטפורמה לנכסים מניבים מוטי תיירות • מצהירים: "נתרחב למספר דו-ספרתי של בתי מלון בעיר"

גל סלע, מנכ"ל סלע גרופ, ניו יורק | צילום: יח"צ

איסתא ליינס (ת"א: אסתא) דיווחה אתמול לבורסה על עסקה אסטרטגית חדשה במסגרתה תחזיק החברה במחצית משני בתי מלון בניו יורק, יחד עם גל סלע, יזם ישראלי הפועל בעיר מזה 20 שנה. תמורת הרכישה תשלם איסתא כ-20 מיליון דולר ותחזיק במלונות, יחד עם גל סלע, בחלקים שווים. 

עסקה זו, שתושלם להערכת החברה בתוך 30 ימים, מהווה מימוש האסטרטגיה העסקית של איסתא בתחום הנדל"ן ומהווה מנוע צמיחה נוסף לקבוצה. המלון הראשון שנרכש, כולל 76 חדרים, ומצוי בשלבי סיום כשפתיחתו צפויה בתחילת הרבעון השני של 2020. המלון השני שנרכש, הממוקם במרחק קצר מהמלון הראשון, הוא מלון פעיל הכולל 68 חדרים. הקרבה בין המלונות תאפשר רווחיות תפעולית גבוהה יותר. הרכישה תמומן ממקורותיה העצמיים של איסתא.

את שני בתי המלון תנהל חברת ניהול של גל סלע אשר מנהלת נכסים ובתי מלון נוספים בעיר. לקבוצת סלע ניסיון נדל"ני של למעלה מ-20 שנה בעיר ניו יורק. 

ע"פ נתוני NYC & Company, בשנת 2018 ביקרו בניו יורק 65.1 מיליון תיירים, שנת שיא ושנה תשיעית ברציפות עם עליה במספר התיירים. ניו יורק נשארה העיר הגדולה הפופולרית ביותר בארה"ב עם הנתח הגדול ביותר של תיירים המגיעים מחוץ לארה"ב. מספר התיירים הצפוי בשנת 2019 עומד על כ-67.1 מיליון תיירים. בשנת 2018 ביקרו בניו יורק 197 אלף תיירים מישראל ובשנת 2019 צפויים כ- 205 אלף תיירים מישראל.   

הפעילות המלונאית של איסתא כוללת 9 בתי מלון בשיתוף עם קבוצת פתאל ביוון, קפריסין ופורטוגל (חלקם פעילים וחלקם בשלבי הקמה שונים) לצד פעילות בתי מלון בישראל, ביניהם מלון "כרמים", מלון "נפטון" אילת, מלון "פאבליקה" בהרצליה ובתי מלון שהחברה בונה בתל אביב ובאילת. 

לצד הפעילות המלונאית, איסתא בונה ומשכירה מרכזים לוגיסטיים בישראל והקימה בשנים האחרונות פלטפורמה יזמית לניהול שלבי התכנון, השיווק והביצוע בפרויקטים בתחום התעשייה והלוגיסטיקה ובמיזמים משותפים עם מושבים וקיבוצים, יחד עם היזם נדב בלילה. לחברה מרכז לוגיסטי בבית חלקיה הכולל שטח של 20,000 מ"ר שישמש את חברת אוריין ו-13,000 מ"ר שישמש את חברת "לוגיסטיקר". בנוסף לחברה מתחם בשטח של 102 דונם במושב מגן שאול והיא מקדמת שיתופי פעולה עם מושבים וקיבוצים נוספים. 

אגב, בתחום הנדל"ן למגורים בונה איסתא כ-1,500 יח"ד בפרויקטים של "מחיר למשתכן" בגליל ים-הרצליה, ראשון לציון, רמת אפעל וירושלים וכ-10,000 מ"ר מסחר. סך הרווח לפני מס הצפוי מפעילות "מחיר למשתכן" יעמוד על כ-183 מיליון שקל. 

גם בתחום ההתחדשות העירונית לחברה 18 פרויקטים בהם כ-500 יח"ד בפרויקטים של התחדשות עירונית בגוש דן וירושלים יחד עם חברת אוחנה גרופ. 

כמו כן, לאיסתא פורטפוליו נדל"ני מניב. בשנת 2018 תחום הנדל"ן הניב NOI בסך 53 מיליון שקל, והחברה ציינה כי NOI הצפוי בשנת 2023 יעמוד על כ-88 מיליון שקל, לא כולל הפעילות היזמית והלוגיסטיקה. 

שמעון סיבוני, מנכ"ל איסתא נכסים אמר עם השלמת העסקה, כי "האסטרטגיה של איסתא בתחום הנדל"ן כוללת פיתוח פלטפורמות מתמחות, יחד עם שותפים בארץ ובעולם. בשנים האחרונות הקמנו עם קבוצת פתאל, באגן הים התיכון תשתית מלונאית משמעותית ומניבה, בעלת סינרגיה ברורה לפעילות התיירות של איסתא.

"כעת אנו בונים תשתית דומה בעיר ניו יורק, יעד התיירות המוביל של הקהל הישראלי, יחד עם גל סלע, מהיזמים הבולטים והטובים ביותר בעיר ניו יורק. אנו רואים בעסקה מנוע צמיחה חשוב על רקע האיתנות הפיננסית של איסתא, ההתמחות והניסיון בתחום המלונאי, יכולות השיווק שלנו בתחום התיירות וכן על בסיס הידע והניסיון העשיר של קבוצת סלע בעיר ניו יורק. מכיוון שניו יורק מהווה יעד למספר תיירים עצום, מישראל, מהעולם ומארה"ב עצמה אנו משוכנעים כי פעילות זו תוביל ליצירת ערך משמעותי לבעלי המניות שלנו ובעלת פוטנציאל אמיתי להתרחב למספר דו ספרתי של בתי מלון במודל שותפות והפעלה דומה".

גל סלע, בעלי קבוצת סלע, אמר כי "לאחר שנות פעילות אינטנסיבית בעיר ניו יורק, ובחינת הצעות נוספות לשיתוף פעולה דומה, אני מאמין כי שיתוף הפעולה עם איסתא, חברת התיירות הגדולה בישראל יביא למיצוי היכולות, הניסיון וההיכרות של שתי הקבוצות עם עולם המלונאות. הניסיון המצטבר של איסתא ויכולתה המוכחת לנתב את לקוחותיה למלונות הקבוצה, תוך בניית מוצר תיירותי ייחודי ומשתלם ללקוח הקצה – מהווה נכס מהותי לכל מלון ויתרון גדול על פני המתחרים המקומיים, בהגעה ליעדי תפוסה גבוהים מהשוק".

כתיבת תגובה