גורמים בענף הנדל”ן: אין ירידת מחירים

נתוני הלמ”ס על ירידת מחירים מגלמות בתוכן את מחיר למשתכן. פיגלין: הפער המהותי שבין ביקוש להיצע רק יוסיף ויגדל – ובעקבותיו גם המחירים יאמירו

משה פייגלין. צילום יונתן זונדל פלאש 90

בשוק בנדל”ן קבלו אתמול בהסתייגות את הנותנים על ירדה שנתית בשוק הדיור. לטענתם לא מדובר בירידה אמיתית אלא בהטיה של הנתונים לאור העובדה שמחירי הדירות של מחיר למשתכן כלולים בנתונים והם מטים את הנתונים כלפי מטה.

שמאי מקרקעין ומשפטן  ארז כהן אומר בתגובה לנתוני מדד הדיור :”כחלון והאוצר עושים צחוק מכולם. מפרסמים מדד שלילי שישי ברציפות, אבל מסיבות מסתוריות אינם מדווחים נאמנה מה בדיוק קורה בשוק הדיור. כמה דירות נמכרו? כמה מתוכן בשוק החופשי וכמה מחיר למשתכן? כמה התחלות בנייה בפועל היו בשנה האחרונה וברבעון האחרון? כמה קבלנים ויזמים בחרו לא להתחיל פרוייקטים? כמה משקיעים נותרו לפליטה בשוק? באילו ערים ומקומות בדיוק נעצר שוק הדיור? כמה בדיוק דירות נמכרו במסגרת הסכמי הגג שעולים מיליארדים למשלם המיסים? שאלות אלה ונוספות, חשובות לא פחות מהאריתמטיקה היבשה של ירידות של כך כך עשיריות אחוז בירושלים, באר שבע או חדרה. ובינינו: האם ירידות אלה אכן מוסמכות ואינן מגלמות בתוכן את מחיר למשתכן באופן זה או אחר? והאם, אם אכן הן נכונות, הן מבשרות על מגמה חיובית או מיתת נשיקה לשוק הדיור? לכחלון פתרונים..”

250/200 סייד בר + קובייה

משה פייגלין, יו״ר מפלגת זהות: ״מדובר בלהטוטנות כזב של כחלון וצוות משרדו, שמזכירה את המצגות הסובייטיות לעיתונות הזרה. מה שכחלון הצליח לעשות בכל תקופת כהונתו כשר אוצר, הוא להוציא לשוק הבניה את הצבע מהלחיים.

המשקיעים הבינו שלא רוצים אותם ופנו לשווקים אחרים. התחלות הבניה פחתו, הפער המהותי שבין ביקוש להיצע רק יוסיף ויגדל – ובעקבותיו גם המחירים יאמירו. כל עוד 93% מן הקרקעות לבניה יוחזקו בידי המנהל ולא בידי הציבור, כל עוד ידרשו 10 שנים בכדי לקבל אישור בניה,המחירים יוסיפו לעלות.

כדי לפתור את הבעיה צריך להפריט את הקרקעות לציבור הרחב ולפשט בצורה דרסטית את הליכי אישור הבניה. כחלון יודע, צוות משרדו יודע, וגם הציבור לא מטומטם – ירידת מחירי הדיור הנוכחית היא אקמול לחולה סרטן. שוק הדיור במצב חירום ויש צורך לשקם אותו באופן דרסטי ומיידי״.

 

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "גורמים בענף הנדל”ן: אין ירידת מחירים"

  1. חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
    תירוצים כמו מים אז מה חשבתם שהגורמים בענף הנדל”ן יגידו???
    מה שבאמת קרה שהריבית הפסיקה לרדת וככה נגמרה חגיגת הנדל”ן באופן סופי!

כתיבת תגובה