גני איילון: המוסדות מוכנים, התלמידים גרים רחוק

התושבים באחיסמך לא יכולים בחלקם הגדול לאכלס את שכונת 'גני איילון' בלוד, משום שטפסי 4 לא נמסרו לדיירים למרות ההבטחות המוקדמות • הפעם, הקולר תלוי בחברות המשכנות או המממנות • חלקן התעכבו במסירת הטפסים, וחלקן מסרבות להעניק טפסי 4 לפני שכלל הדיירים יקבלו הלוואת משכנתה

הכניסה לגני איילון - אחיסמך | צילום: 'ביזנעס'

רגע אחרי שהיה נדמה שהכל מאורגן בשכונת גני איילון בלוד (אחיסמך) לפתיחת שנת הלימודים במועדה, מתברר שלא כל הדיירים יכולים להיכנס לדירתם בשל היעדר טופס 4.

הסיבות לכך, כפי שעלה בידי 'ביזנעס' לברר, הינן מגוונות, אך רובן סובבות סביב היעדר טופס 4.

כזכור, שרת השיכון הבטיחה כי טופס 4 יימסר למשתכנים עד לתחילת ספטמבר כדי לפתוח את שנת הלימודים ללא תקלות, אולם גם אם משרד השיכון, העירייה ואפילו משרד החינוך פעלו כנדרש, מסתבר שלא תמיד הכל תלוי בגורמים הללו.

ל'ביזנעס' נודע, כי מבחינת העירייה הכל היה ערוך ומוכן בזמן, כולל מבני חינוך מפוארים עם ציוד משודרג ועוד. אלא שלפי גורמים עירוניים שעמם שוחח 'ביזנעס', עלה כי "נכון לרגע זה אין טופס 4 בגלל טפסים שחברת הבנייה באחד הפרויקטים המרכזיים לא מסרה לתושבים".

גורם אחר בעיריית לוד שעימו שוחחנו הוסיף, כי "אלו בעיות שליוו שנים את הפרויקט. לעירייה אין יד ורגל בעיכובים האלו, ועל התושבים להתארגן ולעמוד על שלהם מול החברות הבונות והגורמים שליוו את מהלך הבנייה עד כה".

נציג אחר, מאחד מוועדי הדיור בגני איילון מסר ל'ביזנעס': "לנו ב"ה אין את בעיות האכלוס הללו, משום שמלכתחילה התכוננו להתאכלס בעוד מספר חודשים ואנו עמלים על פתרון הבעיות שצצו כבר עתה. אולם ככל שידוע לי, בניינים רבים שלוו ע"י גופי מימון שונים, לא מקבלים טופס 4 משום שלדיירים אין עדיין משכנתאות מסודרות על כל הדירות".

אחד מגבאי הקהילות במקום, אמר ל'ביזנעס' כי חמישה בניינים כבר קיבלו טופס 4, אך הגורמים המממנים מונעים את מסירת המפתחות בפועל, מהסיבה הפשוטה, שהבנקים טרם אישרו לתושבים את המשכנתאות. "יש מסמך כוונות שצריך להתקבל לקראת סוף ספטמבר. על פניו גם אם חלק קטן ייכנסו, רובם יאכלסו את הדירות רק אחרי החגים".

 

כך או כך, הדיירים מתגוררים לעת עתה במקומות אחרים, והח"כים החרדיים קראו בינתיים למנהלי מוסדות חרדיים במקומות המגורים הנוכחיים של הדיירים, לקבל אליהם את הילדים שנותרו ללא מוסדות לימוד מסודרים, והם אף התחייבו לסייע למנהלים בקליטת התלמידים – גם אם לזמן קצר יחסית, עד להסדרת טופס 4 החסר.

כתיבת תגובה