דו”ח העוני של ‘לתת’: 2.5 מליון עניים בישראל, יותר ממיליון ילדים

כשבוע לאחר דו”ח העוני הממשלתי, ארגון ‘לתת’ מפרסם הבוקר את הדו”ח האלטרנטיבי על מצב העוני בישראל -כ-30% מכלל האוכלוסיה מוגדרים בדו”ח כעניים, 2.5 מליון אזרחים מתוכם, למעלה ממיליון ילדים

עוני בישראל | צילום אילוסטרציה: Iryna Kontush, שאטרסטוק

הבוקר (א’) פרסם ארגון לתת את הדו”ח השנתי הקבוע על מצב העוני בישראל, ד”וח שבדרך כלל פסימי יותר מהדו”ח הממשלתי. אלא שנתחיל דוקא בנתון המעודד עליו מצביעים מחברי הדו”ח והוא, שישנה התייצבות במגמת העוני, וזו בשורה טובה.

נתחיל באחראים למצב, 80% מהציבור הרחב רואים את הממשלה כגורם האחראי לפעול לצמצום העוני יותר מכל גורם אחר, אך כרבע בלבד סבורים שהממשלה היא זו שאכן מטפלת בפועל בבעיה. הציבור מעניק ציון נכשל לראש הממשלה, לשר האוצר ולשר הרווחה על טיפולם הכושל בבעיית העוני. שר הרווחה חיים כץ “זוכה” לציון 3.8(מתוך 10)שר האוצר משה כחלון עם הציון4.7 ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל את הציון הנמוך ביותר- 3.1.

250/200 סייד בר + קובייה

כמחצית מהמשפחות הנתמכות ויתרו על תחליפי חלב עבור ילדיהן בשל העלות הגבוהה, ונאלצו למהול אותם במים או לתת פחות מהכמות המומלצת. ו-70% מנתמכי הסיוע ויתרו על רכישת תרופה או טיפול רפואי נחוץ כי לא יכלו לשלם עבורם.

42% מנתמכי הסיוע אינם יכולים לממן קייטנות עבור ילדיהם, ומעל לשליש נאלצים לוותר על טיולים ומסיבות כיתתיות עבור ילדיהם בשל המצב הכלכלי.

70% ממנהלי עמותות המזון העידו כי חל גידול של כ-20% בממוצע בדרישה של הנתמכים למזון, ירידה בהשוואה לשנה שעברה (78%). כאמור, הדו”ח מטריד מאוד אולם יש בו כמה נקודות אור קטנות שאולי מעידות על תהליך מבורך שעובר על המדינה ביחס לאוכלוסיה הנזקקת.

 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה