האם עיצוב נכון יכול להלחם במסחר המקוון?

קניונים וחברות ענק הופכים ללא רלוונטיים בעידן של המסחר המקוון ויש שיטענו כי זהו בעצם סופו של עידן הקניונים, אולם מעצב הפנים יובל סמואלוב המתמחה בעיצוב חללים מסחריים וחללי עבודה טוען כי בעזרת עיצוב נכון ניתן להפיק חוויה ללקוח שלא תיהיה לה תחליף בקניה באינטרנט

עיצוב של סטודיו סמואלוב. צילום איתי סיקולסקי.

צרכנות אינטרנטית וקניות באינטרנט הופכים פופולריים יותר משנה לשנה והיקפי הסחר האלקטרוני מזנקים בשל היתרונות המשמעותיים שלהם – גישה מכל מקום ובכל זמן ומגוון כמעט אין סופי של אפשרויות המונחות על כף היד – הלכה למעשה. התקדמות הטכנולוגיה וענפים כמו ux ו- ui (ממשק וחווית משתמש) כשהם משולבים בעיצוב חדשני משדרגים מאד את חווית הקנייה ברשת  בהתאמה לערך מרכזי אחד – התזזיתיות של הגולש והצורך לספק מתווה רכישה מהיר ונוח שיתן כמה שפחות הזדמנויות בריחה בטרם הסתיימה הרכישה. 

חשוב לומר, צרכנים רבים עדיין חשים אי נוחות בקניית מוצרים באופן וירטואלי, אך ככל שעובר הזמן ציבור הקונים הולך ומתרגל לרעיון של קניות באינטרנט. עם זאת, לטוב או לרע, צרכנות אינה משרתת צרכים רציונליים בעיקרם ומתבססת במידה רבה על חסכים וצרכים רגשיים, אנחנו מתחדשים בביגוד או נעליים חדשות כדי לספק צורך של התחדשות ורוכשים מוצר של מותג מסויים מתוך הזדהות עם הערכים שהוא מייצג. נשאלת השאלה – האם רכישה ברשת יכולה לספק את המענה ולהוות תחליף לחוויה ולסיפוק הצרכים שאנו עוברים ברכישה פיזית של המוצר בחנות? רבים מאוד בקהילה העסקית סבורים שכן, אולם הכירו את יובל סמואלוב בוגר תואר שני באוניברסיטת סנט מרטינס בלונדון, ובעל תואר בפילוסופיה הטוען מנגד שכנראה שלא.   

250/200 סייד בר + קובייה
חנות נטוצי בעיצוב סטודיו סמואלוב. צילום איתי סיקולסקי.

סמואלוב העומד בראשו של "סטודיו סמואלוב" שמבצע פרויקטים ברחבי הארץ והעולם, תחת הכותרת "עיצוב חווית משתמש" מסביר כי הקמעונאות עוברת מהפכה ועל כך אין חולק. אך קמעונאים מתוחכמים מבינים שכל התפתחות מייצרת לא רק קשיים אלא גם הזדמנות. היכולת לספק חווית קניה מבדלת התואמת את הערכים של המותג, לספק חווית קניה רב חושית הנשענת על אלמנטים כמו צבע, תאורה, ריחות, מאפשרת למנהלי השיווק של המותגים לייצר מפגש עוצמתי עם הלקוח הפוטנציאלי ולמנף בעזרתו את הקשר בין הלקוח למותג ולמוצרים.

סמואלוב שהסטודיו שלו מתמחה בעיצוב חללים מסחריים וחללי עבודה מסביר כי ההבנה הזאת היא הבסיס לתחום שהולך ומתפתח בשנים האחרונות, תחום בעיצוב פנים, הנקרא עיצוב חווית משתמש, אשר נועד לשפר את חווית הקניה של הלקוחות בהתאם לאפיונים מפורטים שלהם ולאפשר למותג לגעת בצרכים הרגשיים שלהם, אלו שיגרמו להם להקשר למותג, לרכוש את המוצרים ולהפוך ללקוחות חוזרים ונאמנים שימשיכו לרכוש את המוצרים בחנויות. הוא עצמו בעבודותיו מאמין בדרך הזו ומשלב בין פילוסופיה לבין עיצוב פנים, עיצוב שמספר את הסיפור של החברה או המותג דרך עיצוב החלל.

חנות ביתילי בעיצוב סטודיו סמואלוב. צילום ניר עצמון.

אהבה לקניות היא חלק מהתכונות (שלא לומר חולשות) של האנושות המודרנית, היא נובעת מהחוויה והריגוש בזמן הקנייה וההנאה המתמשכת שיש לנו מבעלות על בגד, נעליים או פריט ריהוט חדש. קניות הן אמצעי שמאפשר לנו לשדרג את עצמנו וסביבה חוויתית מתוכננת היטב מגבירה את הריגוש ואת תחושת ההנאה והביטחון בהחלטה. עד הביקור הבא…  

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה