הבטחות לחוד, מעשים אולי: מה מבטיחות המפלגות?

מצע המפלגות חושף: אין כמעט כלום, כי כנראה לא יהיה כלום • הרבה אוויר נפוח ואפס הבטחות שניתן לממש בפועל • כך למשל, ביש עתיד ממחזרים הבטחות מ-2014, הכוללות בנייה של כ־150 אלף דירות להשכרה לטווח ארוך בעשור הקרוב, רבע מהן במחיר מפוקח • בתקווה חדשה חולמים לבנות כ-75 אלף דירות להשכרה בתוך 10 שנים • ואילו ברשימה המשותפת רוצים כי חברות הדיור הציבורי יעסקו גם בדיור להשכרה, תוך מימון ממשלתי ובפיקוח הדיירים • ומה כוללת הצעתה המפורטת מאוד של יהדות התורה?

מודעות נגד המפלגות החרדיות, ירושלים | צילום אילוסטרציה: ביזנעס

חמישה ימים לבחירות והמפלגות נערכות לקראת הקרב האמיתי – הבאת הבוחרים לקלפי. יום הבחירות הוא יום הבוחן לכל הפרסומים, השכנועים, הוויכוחים וההבטחות של המפלגות השונות על לב הבוחרים. יום הבוחר הוא גם יום בוחן למנגנוני השינוע של הבוחרים, בסופו של דבר אם הבוחר לא יבוא אל הקלפי, חבל על כל התעמולה של השבועות האחרונים.

בעבר, התאפיינה מערכת הבחירות בהבטחות לאזרח הקטן בנושאים החשובים לו. גם הקמפיינים הנגטיביים דיברו על ההבטחות של צד זה או אחר. כיום, כשהתעמולה מתמקדת בעיקר בצד הפרסונלי כן-ביבי לא-ביבי או בני-בפנים ביבי-בחוץ, מן הראוי היה לבדוק מה המפלגות השונות מבטיחות, לעצמן לכל הפחות, כל הדרך אל הקלפי. אתרים שונים בדקו את מצעי המפלגות, נביא את עיקרי הדברים.

250/200 סייד בר + קובייה

ב’ישראל היום’ שואלים כיצד המפלגות השונות מתכוונות לטפל בהשלכות הכלכליות של משבר הקורונה? הנה התשובות מתוך מצעי המפלגות:

 • הליכוד – תוכנית כלכלית הכוללת 15 מיליארד ש’ לאזרחים.
 • יש עתיד – העברת חוק דמי אבטלה לעצמאים ופיצוי לעסקים קטנים. העלאת יחס החוב־תוצר ל־82% כדי להתמודד עם הגירעון.
 • ימינה – הורדת מסים והעלאת הנטו לכל אזרח עובד. אימוץ “תוכנית סינגפור” הכוללת הורדת הביורוקרטיה.
 • תקווה חדשה – מינוי שר אוצר מקצועי, העברת תקציב וחוק הסדרים עם רפורמות עומק, הכרזת מלחמה בביורוקרטיה.
 • הרשימה המשותפת – תוכנית כלכלית חברתית הכוללת מגוון של פתרונות דיור וכלכלה.
 • ש”ס – דרישה להשקעה בתשתיות ובמנועי צמיחה. המפלגה לא תאפשר לגבות את מחיר המשבר מהחלשים.
 • יהדות התורה – דגש על סיוע לשכבות החלשות ולעסקים הקטנים, כולל הסרת רגולציות וחסמים, סיוע כלכלי והקלות במיסוי.
 • ישראל ביתנו – השקעה מוגברת בתשתיות, סיוע לעסקים קטנים באמצעות הלוואות, הקלה בתשלומי ארנונה והרחבת סבסוד המעונות.
 • העבודה – מודל שבו המדינה תסייע לעסקים לקלוט בחזרה עובדים הנמצאים בחל”ת, לצד השקעה בתוכנית הכשרה תעסוקתית.
 • כחול לבן – שילוב בין תמריצים שיעודדו חזרה לעבודה, התייעלות בשירות הציבורי, שמירה על מערכת רווחה סולידרית ועוד.
 • הציונות הדתית – הקלה על קליטת עובדים חדשים, הימנעות מהטלת מסים חדשים על המגזר העסקי, והקלות בפתיחת עסקים חדשים.
 • מרצ – הגדלת החוב הלאומי במקביל למיסוי המיליארדרים על מנת לאפשר השקעה נרחבת ביצירת מקומות עבודה.
 • הכלכלית – המפלגה בטוחה לחלוטין כאילו היא-היא היחידה שרצה לכנסת הנוכחית עם תוכנית רצינית ומקיפה להצלת ישראל מקריסה קולוסאלית, טוטאלית וחמורה. יו”ר המפלגה הוא הוא המתאים ביותר לכהן כשר האוצר. לא פלא שאת אחוז החסימה הם מגרדים בציפורניים מהצד התחתון שלה.

מסתער על הדיור

ואילו באתר ‘כלכליסט’ העלה הכתב אמיתי גזית תחקיר מקיף על הבטחת המפלגות להורדת מחירי הדיור. בדיווח, מקבל ליצמן את הציון ‘מסתער’ על תיק הדיור, לפיד ממחזר רעיונות ישנים ואילו ראש הממשלה הנוכחי מקבל כמובן את הציון ‘נכשל’, למה? כי אם אפשר לתת לנתניהו בעיטה נוספת הם יעשו זאת בחדווה גלויה.

לטענת גזית, למפלגה המחזיקה בהגה השלטון ב-12 השנים האחרונות ומתיימרת לאחוז בו לעוד ארבע שנים לפחות אין בכלל מצע בתחום הדיור. יותר מכך, הליכוד בלטה לרעה בתגובתה לפניית ‘כלכליסט’ ובחרה כלל לא להשיב לשאלה על תוכניותיה בתחום. נאור יחיא דובר הליכוד מסר כי המפלגה, “אינה משתתפת בשאלונים”. גם התוכנית הכלכלית שהציג נתניהו השבוע נעדרה התייחסות למחירי הדיור, זאת למרות שהאמירו ביותר מפי 2 בשנות כהונתו המצטברות.

נתניהו בהכרזה על אישורי הבניה להר חומה ולגבעת המטוס בירושלים, פברואר 2020

יהדות התורה לעומת זאת מקבלת מחמאה בדיווח. “המפלגה היחידה שאומרת בפה מלא כי היא מעוניינת בתיק הדיור היא יהדות התורה” כותב גזית וטוען כי במידה שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה בכוונת יהדות התורה להמשיך ולהחזיק בתיק השיכון. בתרחיש כזה התפקידים הבכירים שנושאים כיום ראשי הפלגה ישמרו – משה גפני יחזור לתפקיד יו”ר ועדת הכספים, ליצמן כאמור ישוב ללשכתו במשרד השיכון וניתן להעריך כי גם צמרת המשרד לא תשתנה ומנכ”ל המשרד, יאיר פינס, יישאר בתפקידו. ביהדות התורה אף הכינו תוכנית, הנחשפת פה לראשונה, אותה גיבש ליצמן על בסיס ניתוח שלו ושל אנשיו לאחר 10 חודשים בתפקיד שר השיכון.

התשתיות בפנים

בהמשך הדיווח מפרט גזית, כי אחד מהסעיפים המעניינים בתוכנית היא נוסחה לפיה 2% מהכנסות רשות מקרקעי ישראל, כ־200 עד 240 מיליון שקל בשנה, יוקצו לטובת קידום פרויקטים של התחדשות עירונית במסגרת הסכמי גג עם הרשויות המקומיות. הנוסחה הזו נולדה במטרה לפתור מחלוקת ארוכת שנים בין משרד האוצר למשרד השיכון והרשות להתחדשות עירונית על סכום הכסף שהצטבר בקרן להתחדשות עירונית שאותה הממשלה אמורה הייתה להקים כבר ב־2014.

התקציב להתחדשות עירונית בתוכנית הוא רק אחד מכמה סעיפים שמתבססים על שינוי באופן שבו ליצמן מבקש להשתמש בהכנסות רשות מקרקעי ישראל. הצעד הדרמטי מכל הוא שינוי בחוק שיאפשר לרשות מקרקעי ישראל (רמ”י) להוציא בשנה מסוימת יותר ממה שהיא מכניסה. ליצמן מבקש לנהל את רמ”י בראייה רב־שנתית, על בסיס העובדה כי שווי הנכסים שהיא מנהלת – אדמות מדינה – מוערך בכ־588 מיליארד שקל ושוויין מאמיר מדי שנה בעקבות תוכניות שהיא מקדמת. אופן השימוש בכספי רמ”י הוא כר למחלוקות בין משרד האוצר, שמבקש להשתמש בכספים אלה במיוחד לטובת פרויקט המטרו, ומשרד הבינוי שמבקש לקדם מטרות אחרות כפי שיפורט כאן.

גדעון סער על רקע העיר העתיקה, ירושלים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נדבך נוסף בתוכניתו של ליצמן הקשור גם הוא לשימוש בהכנסות רמ”י, הוא הכוונה להקצות תקציבים למימון תשתיות הנחוצות לבנייה למגורים – בעיקר מכוני טיהור שפכים, כבישים ומחלפים. פינס גיבש לצורך העניין תוכנית 5 שנתית שתקציבה הכולל הוא 15 מיליארד שקל, חלקם מתקציב מדינה וחלקם מרמ”י. הקמת התשתיות האלה תאפשר שיווק קרקעות לבניית כ־100 אלף דירות.

ליצמן מדבר כמובן גם על הדיור הציבורי וגם על תחום ההתחדשות העירונית אולם על פי הדברים והפרשנויות הנלוות, קל, זה לא הולך להיות. הצמד ליצמן את בבצ’יק יצטרכו לעמול קשה מאוד לראות דברים זזים עוד בקדנציה שלהם, זאת במידה והכנסת לא תקרוס כעבור שנה כפי שקרה כעת. אין חולק כי עצם העובדה שהם מוברגים כבר בפנים המשרד מקלה על מימוש התוכניות.

תכניות עתידיות

ליצמן פונה בתחום הדיור גם אל המגזר פנימה. בפרסום רשמי של המפלגה נרשם תחת הכותרת ‘תוכנית יהדות התורה לפתרון מצוקת הדיור ארבע נקודות העוסקות בנושא. העיר שפיר, שיפור השירות לציבור ברמ”י, מהפכה בדיור הציבורי ובניית אלפי יחידות דיור בהתחדשות עירונית. מדובר בפרסום תקדימי המחייה את שנות העבר. בשנים האחרונות הפרסומים התמקדו יותר בהפחדות ושילהוב הבוחרים ופחות בנקודות מעשיות וספציפיות.

Inner article

בפרסום מבטיחים ליצמן ואגודת ישראל (יהדות התורה) “האצת שיווק אלפי דירות חדשות במסגרת ‘דיור במחיר מופחת’ ו’דיור להשכרה'”. בין היתר מבטיח הפרסום סיוע לחסרי דיור באמצעות מענקים והלוואות מוזלות, החזרת המענקים לרוכשי דירות חדשות בפריפריה, השלמת מהלך מענק 100 אלף שקל לדירות יד שנייה בפריפריה וקידום פרויקטים ל’דיור להשכרה’. אם ליצמן אכן יצליח ברשימה הארוכה, ייתכן ואלפי מחסנים יתרוקנו לטובת דירות נורמליות בערים השונות.

הפרסומים של ליצמן בתוככי המגזר החרדי

תכנית חומש או חברה ממשלתית?

עיון מעמיק במצעי המפלגות מעלה שהאג’נדות חוזרות על עצמן וההבדלים האמיתיים נמצאים בצלופנים העוטפים את המפלגות, באישים המציפים את תחילת הרשימה, אך לא בעיקרי המצע. רוב המפלגות מסכימות ביניהן בדיור ציבורי, במתן סיוע ברכישת דירה ובהגדלת מלאי הדירות באופן כזה או אחר.

גזית כותב כי במפלגות הימין ימינה ותקווה חדשה מעדיפים לצמצם את מעורבות הממשלה, ולהחליף את מקבצי הדיור המנוהלים על ידי המדינה בסיוע בשכר דירה. בתקווה חדשה מבטיחים לשכור דירות עבור אוכלוסיית הזכאים לדיור ציבורי, כאשר המדינה תערוב לשכירות אלו. לעומתן בגוש השמאל – העבודה מציעה תוכנית חומש להגדלת היצע הדיור הציבורי.

במרצ מעוניינים לקדם תוכנית לאומית שתמפה את הצרכים לדיור ציבורי ותקבע יעד הדרגתי של בניית המלאי על פני כמה שנים קדימה. ברשימה המשותפת מעוניינים להקים חברה ממשלתית תפעל להגדלת מלאי הדיור הציבורי בדגש על יישובים ערביים שהופלו עד עתה.

150 אלף דירות להשכרה

בנושא הגדלת מלאי הדירות להשכרה ארוכת טווח, קיים סוג של תמימות דעים. ביש עתיד ממחזרים הבטחות מ-2014, הכוללות בנייה של כ־150 אלף דירות להשכרה לטווח ארוך בעשור הקרוב, רבע מהן במחיר מפוקח. בתקווה חדשה חולמים לבנות כ־75 אלף דירות להשכרה בתוך 10 שנים. ברשימה המשותפת רוצים כי חברות הדיור הציבורי יעסקו גם בדיור להשכרה, תוך מימון ממשלתי ובפיקוח הדיירים.

יאיר לפיד במליאת הכנסת | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ומה לגבי דירות חדשות? גזית ממשיך וסוקר את מצעי המפלגות. רוב המפלגות ענו כי הן בעד תוכניות לסיוע ברכישת דירה ברוח ‘מחיר למשתכן’. ביש עתיד הבטיחו כי לא יבטלו מהלכים שכבר יצאו לדרך במסגרת תוכניות מסוג זה, כולל סבסוד דירות לזוגות צעירים בעלות של עד 1.5 מיליון שקל. בתקווה חדשה מעוניינים לקדם תוכנית לאומית לרכישת דירה ראשונה, בעבודה רוצים להגדיל את היצע התוכנית לדיור בר השגה ברכישה, במרצ מעוניינים בשיווק קרקעות המדינה במכרזים שבהם התחרות היא על מחיר הדירה וברשימה המשותפת מקדמים את רעיון ביטול המע”מ על רכישת דירה ראשונה עבור ציבור השכירים והנכים עד לתקרה של שני מיליון שקל.

אם רק עשרה אחוז מכל התקוות החדשות והמשותפות שנרשמו כאן, יעברו במרץ לעבודה בעתיד הקרוב, נהיה מסודרים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה