הדרישות הקואליציוניות של יהדות התורה בתחום הדיור נחשפות

יהדות התורה מייעדת את משרד השיכון לח"כ אורי מקלב, ח"כ יעקב אשר מתעניין דווקא בועדת הפנים • במקביל נחשפות היום במעריב הדרישות הקואליציוניות: רשות מקרקעי ישראל תעבור מתוך היבט מקצועי למשרד השיכון • ח"כ יעקב אשר ליעקב פלבינסקי: בין אם נקבל את המשרד ובין אם חלילה לא נקבל אותו, מדובר בדרישה לגיטימית ומקצועית • המהפך בפתח?!

ח"כ יעקב אשר, יהיה בועדת הפנים? | צילום: באדיבות המצלם

אחרי שהבטיחו כי הקדנציה הקרובה תחולל שינויים דרמטיים במצוקת הדיור החרדית, חברי הכנסת של יהדות התורה מתחילים לתכנן את הדרישות הקואליציוניות בתחום הדיור, שבמרכזן דרישה מקצועית להעברת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ממשרד האוצר למשרד השיכון. כך חושף לראשונה ח"כ יעקב אשר בראיון ליעקב פלבינסקי ב'מעריב'.

"לא הגיוני שענף הדיור יתנהל כתמנון רב-זרועות עם כוח רב", אומר היו"ר החדש של סיעת יהדות התורה חה"כ יעקב אשר. "רשות מקרקעי ישראל לא יודעת לתכנן ערים, ולכן צריכה גב של משרד מסודר שיודע לעשות זאת. המצב שבו ישנם הרבה גופים חזקים שמנהלים את תחום הדיור הוא בלתי סביר".

Box

 כדי להבטיח שהפעם היא תספק הסדרי דיור בעלי צביון חרדי (קומות נמוכות, סוכות, הפרדת כיורים ותשתיות ציבוריות, ח"ר), באה גם הדרישה הקואליציונית לחייב ראשי ערים בהקצאת בנייה לחרדים במסגרת הסכמי גג.

ח"כ יעקב אשר בריאיון | צילום: באדיבות המצלם

"לצד זאת", נכתב, "דורשים ביהדות התורה להעביר את רשות מקרקעי ישראל, חברת דירה להשכיר, והרשות להתחדשות עירונית, לידי משרד השיכון. כאשר הם מציינים כי הדרישה באה על רקע מקצועי שיטיב עם האוכלוסייה כולה".

לדברי ח"כ אשר "המדינה חטאה חטא, ולא הצליחה לייצר פתרונות דיור ראויים לציבור החרדי. בממשלה הנוכחית נדרוש הסכמים ברורים, כדי שהחרדים יהיו חלק מפתרונות הדיור הממשלתיים. אנחנו דורשים היום גם את משרד השיכון, אבל גם במקרה שלא נקבל אותו (ש"ס מתחרה ביהדות התורה על תיק השיכון, ח"ר), יש לנו דרישה לגיטימית ומקצועית להעביר את הרשויות הללו לסמכות משרד השיכון. מבחינתי שכחלון יקבל את המשרד הזה אם חשוב לו, בתמורה למשרד האוצר".

ח"כ אשר, לשעבר ראש העיר בני ברק שעמד בחזית המהפכה שייצבה את תקציב העירייה, נחוש לקדם את ההסכמים הללו יחד עם שותפיו במפלגה החרדית. "אנחנו תמימי דעים בנוגע לדרישות בתחום הדיור, וכעת גם קיבלנו חיזוק נוסף בדמותו של יצחק פינדרוס שנכנס לכנסת עם המנדט השמיני. הוא מכיר את התחום מתפקידיו הקודמים, ואני מאמין שהוא ייכנס בסופו של דבר לכנסת, למרות העתירה שערערה את הצטרפותו. ישבנו ארבעת חברי הכנסת של 'דגל התורה', גם עם נציגי 'אגודת ישראל', וסיכמנו את הדרישות בכל הנושאים. לכל תחום יהיה צוות מו"מ שינהל אותו מול הליכוד".

"לא יהיה הסכם גג בלי חרדים"

בנוסף לדרישות האמורות, אחת הדרישות שיזם ח"כ אשר תבטיח שלא ייחתם הסכם גג בלי נוכחות חרדית. "ראשי ערים מדירים אותנו. ישנם ראשי ערים שזה מגיע מהשקפת עולם של הדרת חרדים קלאסית, אבל ישנם גם כאלה ש'מוותרים' על אוכלוסייה דלת אמצעים שדרושות לה בתי כנסת, מבני ציבור ופינוי אשפה בהיקפים גדולים. בהסכם הקואליציוני הקרוב אנו עומדים לדרוש שיפוי של המדינה כלפי הרשויות בנושא בניית מוסדות ציבור, פינוי אשפה וארנונה כדי שראשי הערים לא ייפגעו מכך".

אבל יחד עם הדרישה הקואליציונית לשיפוי הרשויות, כדי להתמודד גם עם ראשי הערים שמונעים משנאת חרדים, אנו דורשים לעבות את האוכלוסייה החרדית בערים המעורבות באמצעות הקצאה מוקדמת של 15% או מספר מינימלי של יח"ד למגזר החרדי בכל הסכם גג שייחתם. לא נקבל בשום צורה שייבנו ערים שידירו את רגלי החרדים מהן".

Inner

 

הדרישה, לדבריו, מתייחסת גם לערים חרדיות חדשות שיקומו ולערים חרדיות קיימות שיעובו בצורה משמעותית. "כמובן שהדרישה נוגעת גם להרחבה משמעותית של אלעד, בית שמש, רכסים, קרית יערים והר יונה. זה לא הגיוני שכל עתודת הבנייה החרדית נמצאת רק בבית שמש. אנחנו חייבים פתרונות נוספים. יהדות התורה תעמוד על כך שבכל עיר עם בנייה מאסיבית של 6,000 יחידות דיור ומעלה, תהיה הקצאה מוקדמת למגזר החרדי שמימוש הסכם הגג יהיה תלוי בו. אם ראש עיר לא יסכים להקצות בנייה לצביון חרדי – לא יהיה הסכם גג".

בניה מותאמת לחרדים בכל פרויקט ממשלתי

הערים הנוספות עליהן הוא מדבר היא העיר שפיר הסמוכה לקרית גת, שכבר התקבלה עליה הסכמה ממשלתית. "אנחנו מתכוונים לדרוש החלטת ממשלה ששפיר תהיה מיועדת לחרדים. כבר התקבלה הסכמה בעניין, אבל היא תקועה והפכה לשיווק עבור הציבור הכללי. אנחנו נעמוד בתוקף שהיא תהפוך לצביון חרדי". בתוך כך, הוא מציין גם כי ערים מעורבות כמו באר שבע, אשקלון ובאר יעקב, ייעדו בנייה מיוחדת  לחרדים כחלק מהבנייה המאסיבית שמקודמת בהן.

אם שואלים אותו, גם 4,000 יחידות דיור שמתוכננות לאזור צומת גינתון, היו צריכות להיות חלק מהשכונה החרדית אחיסמך, ששתיהן גובלות בכביש 40. "הציבור הכללי קיבל אלפי יחידות דיור בעיר לוד, אבל צומת גינתון שהיה טבעי שתהפוך להמשך השכונה החרדית אחיסמך ניתנה לחברה הממשלתית דירה להשכיר בהחלטה של קבינט הדיור. אני יודע שזה נמצא בהתקדמות ואני מצר על כך. מי שיכול היה לתקוע את זה ולדרוש הקצאה לצביון חרדי היה שר הפנים, אבל משיקולים שלו הוא בחר שלא לעשות זאת. השר דרעי אישר להם בועדת הגבולות ולא היה צריך לעשות את זה, אבל בקדנציה הקרובה השר דרעי מודע לעניין ואף הבטיח לטפל בזה עד כמה שניתן".

ח"כ אשר, בתמיכת גורמים מקצועיים מהמשרדים השונים, משוכנעים כי הדרישות הללו הן לגיטימיות ובאות על רקע מקצועי. "אני מכיר את זה מקרוב עוד מתקופת היותי ראש עיר. הובלתי שם מהלכים של מתחמי תעסוקה, בניית מגדלים שהם העוגן הכלכלי של העיר ויצירת עשרות אלפי מקומות עבודה. ברגע שיהיה מטה אחד גדול וברור, זה יאיץ את כל תכנוני הבנייה לכלל אזרחי ישראל ביעילות הרבה יותר גבוהה".

Inner

3 תגובות ל: "הדרישות הקואליציוניות של יהדות התורה בתחום הדיור נחשפות"

  1. קל לך לקטר על השר דרעי
    זה בעיה שלך שאינכם לוקחים שרים שיוכלו להיות חברים בקבינט הדיור

  2. דורות עילית עוקץ נדל'ן

  3. חשיפה ממש טובה. יעקב אשר הוא אחד האנשים הכי כנים בכנסת, האיש שהרים את הכפפה מנושא הדיור כשזה לא עניין אף אחד. אל תאמינו לאף מילה אחרת על האיש.

כתיבת תגובה