החזרים על ביטוח – רק בהעברה בנקאית

בלי צ'קים דחויים ומוגבלים בזמן • מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ומשה אבוטבול (ש"ס): תשלום פיצויי ביטוח רק בהעברה בנקאית • החוק צפוי להיכנס לתוקף ב־1 בדצמבר 2020

ביטוח רכב | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק שתחייב את חברות הביטוח לשלם את תגמולי הביטוח בהעברה בנקאית ולא בדואר. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ומשה אבוטבול (ש"ס). החוק צפוי להיכנס לתוקף ב־1 בדצמבר 2020.

עד לפני כשנה הועברו תגמולי הביטוח באמצעות צ'קים שמגיעים דרך הדואר ומוגבלים להפקדה של בין חודשיים לשלושה חודשים בלבד. עם זאת, בשנה האחרונה החלו כמה שיתופי פעולה בין חברות הביטוח לאפליקציות התשלומים כמו ביט של בנק הפועלים ופיי של בנק לאומי במטרה להקל על הליך העברת הכספים למבוטחים. מאז, למעלה ממחצית מהתשלומים מועברים באמצעות האפליקציות ולא בצ'קים.

על פי הצעת החוק, בכל שנה מאבדים מבוטחים כ־100 מיליון שקל בשל הסרבול של שיטת העברת הכספים בדואר, שמביאה לכך שהרבה מהם פשוט לא מגיעים ליעדם או לא נפדים בזמן.

מציעי החוק הדגישו כי דווקא גביית תשלומי המבוטחים על פרמיות נעשית על ידי כרטיס אשראי או בהוראת קבע – דרכים פשוטות ובטוחות הרבה יותר להעברת כספים. "מכיוון שבידי החברות נמצאים פרטי כרטיסי האשראי או הוראות הקבע של לקוחותיהן יש בפניהן דרכים פשוטות לשלם למבוטחיהן אשר יבטיחו את הגעת הכסף למבוטחים". לפיכך, קובעת הצעת החוק כי חברות הביטוח ישלמו את תגמולי הביטוח באותו אמצעי תשלום בו שולמו דמי הביטוח, אלא אם יבחר המבוטח בדרך העברת תשלום אחרת.

ח"כ מיכאל מלכיאלי: "מדובר בהצעת חוק חברתית ראשונה במעלה, ובבשורה גדולה למבוטחים. ברוך השם אנו מברכים על עוד הישג חשוב לתועלת הציבור. נמשיך בחקיקה מסיבית בשלל תחומים לתועלת הציבור הרחב בכלל ולציבור המוחלש בפרט".

ח"כ מלכיאלי ביקש להודות לשר המשפטים אבי ניסנקורן, יו"ר רשות שוק ההון במשרד האוצר משה ברקת, סגנו אוהד מעודי, יו"ר וועדת חוקה ח"כ יעקב אשר, היועץ המשפטי בוועדה אלעזר שטרן.

כתיבת תגובה