החרדים: הסטודנטים השקופים של המכללות הטכנולוגיות

בדיקת ‘ביזנעס’: למרות שכמות החרדים במכללות הטכנולוגיות מהווה כ-20% מכלל הסטודנטים, הרפורמה המכפילה את תקצוב המכללות, לא כוללת אותם • הסיבה: סעיף ברפורמה הדורש סך מינימום של 800 סטודנטים בכל שלוחה • הממשלה החליטה להשיג תקציב נפרד, אולם עד כה אין מקור תקצוב • המכללות: בינתיים אין היערכות לפתיחת שנה”ל תש”ף • חברי הכנסת החרדים זועמים • סגן שר האוצר איציק כהן אומר ל’ביזנעס’: “אני פועל לפתרון הבעיה”

הפתרון בדרך. סגן השר יצחק כהן וכחלון | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

קסתות דיו ומצבורי שנאה מופנים למגזר החרדי, על ‘אי השתתפותם’ בשוק התעסוקה, עד שזה מגיע לתקצוב מקביל לטובת הכשרתם המתאימה. למרות שמספר הסטודנטים והסטודנטיות במכללות הטכנולוגיות החרדיות, מהווים כעשרים אחוזים מסך כל הסטודנטים, כפול משיעורם באוכלוסייה, נראה שוועד המכללות לא ממש מעוניין לחלוק עימם את העוגה המשמינה.

הרפורמה במכללות הטכנולוגיות, יצאה לדרך ביוזמת מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד, במטרה לשפר את איכות הלימודים ולענות על הביקוש הגבוה להנדסאים וטכנאים בשוק.

250/200

חלק מרכזי מהרפורמה, נבנה בשיתוף פעולה עם פורום המכללות הטכנולוגיות, שם, לפי התרשמות ‘ביזנעס’, לא רצו לחלוק את הקצפת השמנה, בדמות הכפלת תקציב המכללות, עם המגזר החרדי, והציבו דרישות סף דרקוניות, של דרישת מינימום של 800 תלמידים על מנת להיכנס לרפורמה. הסיבה לתחושה זו, שהתקנה נועדה להוציא את החרדים, היא בפירוט, כי לא ניתן לאגם מספר הסטודנטים במספר שלוחות כדי להגיע לכמות המינימום. רק המוסדות החרדיים מחזיקים כמות סטודנטים גבוהה בפיזור גבוה בשלוחות.

זאת למודעי, כי בעוד במגזר החרדי, קיימת התנגדות נחרצת לרכישת השכלה אקדמית, בשל תפיסות זרות ופילוסופיות מנוגדות לאמונה, ההכשרה המקצועית זוכה לתמיכה רחבה באם היא נעשית באווירה כשרה ומוגנת. כך, יש בסמינרים ובמכוני הכשרה ייעודיים למגזר, כתות נפרדות להנדסאיות והנדסאים, הלומדים ברמה ובאיכות הגבוהה ביותר ומשתלבים בשוק התעסוקה, במקצוע מכובד ומכניס.

המכללות החרדיות: המצטיינות ביותר

במדד ההישגים שיצר מה”ט (מכון ההכשרה הטכנולוגי) לדירוג המכללות, זכו בציון המקסימלי (5), 17 מוסדות חרדיים. רובם סמינרים של רשת בית יעקב. אף לא מכללה חילונית מוכרת אחת, זכתה בדירוג זה. גם שאר המוסדות החרדיים, זכו בציון גבוה (מעל 4).

הרפורמה עברה החלטת ממשלה כבר לפני שנה וחצי. בהמשך, בשל חילוקי דעות עם פורום המכללות ובהמשך, פיזור הממשלה, התעכבה עד לפני כחודשיים. אז, בלחץ המכללות הוחלט ליישם את הרפורמה, על מנת שיוכלו להיערך לשנת הלימודים תש”ף.

לאורך כל התקופה, נלחמו,  סגן שר האוצר, איציק כהן וחברי הכנסת של יהדות התורה, מקלב, סגן השר ליצמן, אשר ופינדרוס ועוד, להחריג את המכללות החרדיות מדרישת מינימום זו.

620/130

 

לעומת זאת, בשנת תשע”ג, 2013, ימי לפיד בנט הזכורים לנו היטב, לאו דווקא לטובה, השכילו השניים לציין החרגת מרכזי ההכשרה הטכנולוגיים החרדים, מסך המינימום הנדרש ברפורמה קטנה שיזמו אז, מתוך הבנה, שלא ניתן להשקיע ביד אחת מיליוני שקלים בסיוע להם ליציאה לתעסוקה, וביד האחרת לחסום אותם מרכישת מקצועות מכובדים.

החלטת הממשלה שתאריך היעד שלה חלף | צילום: אתר הממשלה

בממשלת המעבר הקודמת, טרם פיזור הכנסת, חתם שר החינוך לשעבר בנט, על ההסכם עם משרד העבודה להחלת הרפורמה. בהחלטת הממשלה מיום 12.5 (בתמונה) נכתב כי עד לתאריך 15.6 יביא משרד האוצר מקור תקצוב נוסף לטובת המכללות החרדיות, בינתיים פוזרה הכנסת ולטענת המשפטנים של משרד האוצר, לא ניתן לשנות את הרפורמה, בגלל מעמד ממשלת המעבר. כמו כן, הם מעלים חשש, שאם יינתנו החרגות לחרדים, יבואו מיעוטים נוספים או פריפריה, ויידרשו גם הם החרגות אלו.

כתב ‘ביזנעס’ שוחח עם בכירים פוליטיים ועם מנהלי מכללות חרדיות, ושמע תרעומת רבה.

“איך אישרו את הרפורמה עצמה גם בממשלת מעבר? מדוע רק את לחץ המכללות הכלליות שמעו והחליטו לא להחריג אותנו, תוך שנתנו לנו הבטחה בהחלטת ממשלה כי יושג תקציב, ועתה אנו עומדים בפני שוקת שבורה?”.

גורם בכיר עמו שוחחנו, אומר לנו: “כמו שהצליחו, למרות ממשלת המעבר, להעביר את הקמת וועדת החינוך, להעביר תוספות תקציביות לגני ילדים. חייבים למצוא את המקור התקציבי. אין כל סיבה שנעמוד כעניים בפתח, כשאנו בראש החץ של איכות הלימודים”.

אברהם הורן מנכ”ל המרכז החרדי להכשרה מקצועית אומר לנו, כי באם לא יושג תקצוב, הוא “יפסיק לממן את המדינה”. יען, לדבריו, על מנת להקים מעבדות עבור מעל אלפיים סטודנטים הלומדים במכללה בארבע שלוחות, הוא נאלץ לצאת לגיוס כספים מפילנתרופים בחו”ל. “איך ייתכן” שואל אותנו הורן בכאב “שציוני האיכות שלנו כה גבוהים, ולא מוצאים מקור תקצוב על מנת שנוכל להיערך לפתיחת שנת הלימודים?”.

משרד האוצר: בדרך לפתרון

גורמים במשרד האוצר מצדיקים את טענות הח”כים והמכללות ונותנים תחושה כי הם מחויבים לנושא ומנסים לפתור אותו ולהביא את הכסף, אולם עד כה, דיבורים והצטדקויות לרוב, וכסף אין. “עם הבטחות, אני לא יכולה לפתוח מעבדה, או שנת לימודים”, אומרת לנו בכירה באחד המוסדות.

סגן שר האוצר – איציק כהן, שכאמור פועל בנידון ללא לאות, אומר ל’ביזנעס’, שפקידי המשרד באמת מחויבים לנושא, וממש בשבועות הקרובים תוצג תכנית חלופית שהיא למעשה הרפורמה למכללות החרדיות, שתיתן להן מענה מקיף כולל המקור התקציבי.

‘ביזנעס’ כאן עם היד על הדופק ונשמח לדווח שהנושא בא על פתרונו, ואלפי הסטודנטים והסטודנטיות יוכלו להתחיל את שנה”ל הבאה ויתוקצבו בהתאם.

830/125

כתיבת תגובה