החרדים לא רוצים? החלו הדיונים להעברת כסיף לבדואים

ל'ביזנעס' נודע כי השר עמיר פרץ העלה רעיון שהופץ בקרב חברי ועדת השרים לתכנון להעביר את שטח היישוב העתידי כסיף שבתכנונו הושקעו מעל 25 מיליון שקלים בשנים האחרונות – לתושבי הנגב הבדואים מחוסרי הדיור הזכאים לו מטעם המדינה – מהיישוב כסיפה • מה חושבים דרעי וליצמן ומה הסבירות שהדבר יקרה? • ראש מועצת כסיפה במכתב המתפרסם ב'ביזנעס' לראשונה: "אם כסיף לא לחרדים, למה לא לבדואים?"

ראש עיריית כסייפה בשנת 2013, סאלם אבו רביע, מצביע על מפת העיר כסיף | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

חלמתם על דירה בכסיף, מתישהו – אחרי שהיישוב שפיר יקום, אחרי שהפוליטיקאים יואילו בטובם לאפשר לנו מגורים בארץ הקודש? אז חלמתם. ל'ביזנעס' נודע כי שר הכלכלה עמיר פרץ, העלה הצעה לייעד את שטח העיר כסיף שתוכננה באופן מלא למגזר החרדי, עד לרמת השכונות, הבתים, שטחי הציבור, הנגישות, התעסוקה והמסחר הפנים עירוניים-קהילתיים ועוד – לתושבים הבדואים מהיישוב כסיפה.

ל'ביזנעס' נודע, כי קבינט התכנון וקבינט הדיור – בראשות השרים דרעי וליצמן בהתאמה, טרם גיבשו את עמדתם, זאת לצרות שהשר ליצמן כבר הודיע שאינו מעוניין בכסיף כפתרון של קבע לעיר חרדית חדשה, וכי הוא מעדיף לקדם את עיר בשטחי המועצה האזורית שפיר. אשר לפריפריה יש לו תכניות רבות ומגוונות, והן אינן כלולות בכסיף אלא בעיבוי הערים הקיימות. עם זאת כלל לא בטוח שליצמן – וכמוהו גם דרעי וכלל קובעי המדיניות בישראל – ישושו לתת לבדואים את היישוב כסיף וליצור רצף התיישבות בדואי בין באר שבע לערד.

על העגלה קפץ כצפוי ראש מועצת כסיף שמיהר להתבטא בנידון מול הגורמים הרשמיים. "היישוב כסיפה הוקם בשנת 1982 ומורכב רובו ככולו ממפוני שדה התעופה נבטים", פותח עו"ד עבד אלעזיז נסאסרה, ראש מועצת כסיפה את מכתבו לשר השיכון – המתפרסם בזאת ב'ביזנעס' לראשונה – שהעתק ממנו נשלח לראש הממשלה, לשר הפנים ולשר הכלכלה כמו גם ליו"ר השלטון המקומי חיים ביבס ולמנכ"ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין. "היישוב מונה למעלה מכ-20,000 נפשות כאשר מעל 60% מהתושבים הם מעל גיל 20. נכון להיום", מציין ראש המועצה, "קיימים ביישוב יותר מכ-3,000 זכאים לדיור שנותרו ללא מענה.

"אותם תושבים", מציין נסאסרה, "אינם מחזיקי קרקע וכמובן יש רבים בסביבה – והם ממתינים שנים לפתרון מגורים ראוי וחוקי להסדרת המצוקה הקיימת בנושא". עד כאן טוב ויפה, אולם מסתבר כי יש מי שמבקש לקחת את כבשת הרש האחרונה ואולי היחידה – מהחרדים.

"לאור החלטתך לגנוז את התוכנית להקמת היישוב כסיף (שהיה מיועד לאוכלוסיית המגזר החרדי)", כותב ראש המועצה לשר ליצמן, "אני פונה אליך בבקשה לדון בסוגיית צירוף שטח "היישוב" כסיף ליישוב בסיפה".

נסאסרה מציין כי החיבור בין יישובו לבין אדמות המדינה שאינן עם בעיות תביעות בעלות וכדו', לצד חיבורי הדרך הקיימים, מאפשרים את צירוף היישובים בקלות, ועל כן, הוא רואה בכך "הזדמנות פז".

הנה המכתב בחשיפה ראשונה ובלעדית:

מכתבו של ראש מועצת כסיפה לשר השיכון

שטח האדמה המיועד לעיר העתידית כסיף שוכן כ-10 ק"מ מערבית לערד והחיבור בינה לכסיפה דרך כביש 31 הוא מדרומה.

נציין כי כבר ב-2016, שלש שנים לאחר שהממשלה הורתה למשרד השיכון לתכנן את כסיף (לאחר שתאושר הקמתה בפועל, דבר שלא קרה, והתכנון בוצע בפועל, כפי שחשף לא מכבר 'כלכליסט') פרסם משרד השיכון תכנית אסטרטגית לדיור לאוכלוסיה החרדית בה נכתב כי "קיים ספק רב באשר להתאמת היישוב לאוכלוסייה החרדית", וזאת עקב הריחוק מיישובים עירוניים ומרכזי תעסוקה אחרים. את העיר קידמו בעיקר השר לשעבר במשרד השיכון יואב גלנט, וד"ר משה ליבוביץ.

ח"כ מוזס ומשה לייבוביץ בסיור בכסיף | צילום ארכיון): רשתות חברתיות

יהיה מעניין לעקוב אחרי הדברים. לעת עתה, העיר שפיר לא מקודמת, למרות פרסומים שונים על משאבים להקמתה, בשל הרצון (או האילוץ, תלוי את מי שואלים, גורמים במשרד השיכון או גורמים במשרד הפנים) לקדם את חיבור כ-10 אלפי יחידות הדיור שתכננה הוותמ"ל לקרית גת מערב, ולייעד את השכונה למגזר החרדי ורק לאחר מכן להמשיך בתכנון העיר החדשה בשפיר, סמוך לשכונה החרדית החדשה בשפיר, על השטחים שיצורפו לקרית גת.

לפי גורמים במשרד השיכון, נראה כי בלשכת השר ליצמן לא חושבים עתה כי רעיון קידום שתי ערים חרדיות הינו בר ביצוע, ולכן בכל מקרה, גם אם כסיף תיועד ביום מן הימים למגזר החרדי, שיווקה יחל הרבה אחרי שיסתיים שיווק יחידות הדיור בעיר שפיר האטרקטיבית הרבה יותר למגזר.

3 תגובות ל: "החרדים לא רוצים? החלו הדיונים להעברת כסיף לבדואים"

  1. אם תבוטל כסיף.אז המיגזר שוב פעם יתקע.אני בספק אם יצא משפיר משהוא כמו שלא יצא מחריש.חבל שהעסקנים לא דואגים באמת לחרדים.בכסיף ניתן לבנות עשרות אלפי דירות.מדובר ב25 אלף דירות ואף יותר.ממש מעשה איוולת.
    וכמובן מי שמפסיד זה הציבור החרדי.לסנטת שכונות לחרדים זה חלום באספמיה.אף ראש עיר לא יתן לחרדים שכונה.

  2. אחרי שישימו אותנו בכסיף ישלחו אותנו למטולה …..

  3. אסור לדור במקום שאין בו פרנסה וזה כסיף . ואיזה פרנסה יש בירוחם ???
    מילא בערד הגורים עובדים בכל הכוח…,.

כתיבת תגובה