היהודי שיאתגר את האמריקאים אחרי שבחרו ב’אפרו אמריקני’

המיליארדר היהודי מייקל בלומברג רץ במפלגה הדמוקרטית בבחירות להתמודדות לנשיאות ארה”ב • מי האיש ומה הם סיכוייו? מהו יחסו לישראל וליהודים? מה החסמים העומדים בפניו עוד טרם כניסתו למירוץ? • דוד שלומוביץ בסקירה מקיפה לביזנעסופ”ש

מייקל בלומברג | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

“לכל מדינה עומדת הזכות להגן על גבולותיה מפני אויביה ולישראל בהחלט הייתה הצדקה לחצות את הגבול לתוך עזה, להרוס את המנהרות ולסכל את ירי הרקטות שפגעו בריבונותה”. ציטוט ב’: “אני יודע מה הייתי רוצה שהממשלה שלי תעשה אם ארה”ב הייתה מותקפת בירי רקטות ותקיפות דרך מנהרות. כל אמריקני היה רוצה בכך”.

את שני הציטוטים המאוד פרו-ישראליים הללו, כתב מייקל בלומברג בטור דעה שפרסם באתר החדשות הנושא את שמו. הדברים נכתבו במהלך מבצע צוק איתן. כזכור, בעקבות רקטה שנפלה בסמיכות לנמל התעופה, רשות התעופה האמריקאית (ה-FAA) אסרה על טיסות לישראל ועוררה סערה רבתי, למרות שבישראל הבטיחו שהשדה מוגן.

Box

במחאה על ההחלטה, מייקל בלומברג, כיהודי התומך בשקט בישראל, עלה על אחד ממטוסיו הפרטיים, ונחת במופגן בשדה התעופה בן גוריון בלוד. בלומברג בן ה-77, הוא המיליארד השמיני ברשימה בארה”ב, עם הון אישי של יותר מ-50 מיליארד דולר. השבוע תלה בלומברג סימן שאלה ענק על הבית בשדרת פנסילבניה מספר 1600 שבוושינגטון די. סי. בארצות הברית, האם יישב בבית הלבן היהודי הראשון בתפקיד נשיא ארה”ב?

כפי שהרחבנו לפני שבועיים, צפוף מאוד בשורות המפלגה הדמוקרטית, במסגרת ההתמודדות על המועמד שיתחרה מול הנשיא המכהן דונלד טראמפ בבחירות 2020. מבחינת הגיל, בלומברג מתאים את עצמו ל’מושב זקנים’, המאפיין את ארבעת המובילים במרוץ. מנגד, הכיס העמוק והמיליארדים מנצחים בקלות כל מתמודד אחר.

הון שלטון

המתמודדים, שעסוקים לקושש לעצמם תמיכה כספית, מעבר לתמיכה מוראלית ומפלגתית, הבינו מיד את הפלונטר. הסנאטור ברני סנדרס כתב בחשבון הטוויטר שלו: “אני נגעל מהרעיון שמייקל בלומברג או כל מיליארדר אחר, חושבים שהם יכולים לעקוף את ההליך הפוליטי ולבזבז עשרות מיליוני דולרים כדי לקנות בחירות”. דברי סנדרס שגם הוא יהודי.

ינסה לכבוש את הצד הדמוקרטי. הקפיטול | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

“אני מבינה שלאנשים עשירים יהיו יותר נעליים, מכוניות או בתים מאיתנו, אבל אין להם חלק גדול יותר בדמוקרטיה, במיוחד לא במפלגה הדמוקרטית”. כתבה הסנאטורית אליזבת וורן, ואילו  איימי קלובושאר ממינסוטה, הגדירה את האירוע: “תחרות העשיר ביותר בבית הלבן”. וורן שואלת: “אם יושב כבר מולטי מיליונר בבית הלבן, אז האמריקאים ירצו עוד אחד שהוא אפילו יותר עשיר?”

הונו של בלומברג מוערך על פי פורבס בכ-54 מיליארד דולר, בעוד סף העושר של טראמפ על שלל מגדליו ועסקיו, חוצה בקושי את קו ה-3 מיליארד דולר. מנגד אם התחרות תהיה על מספר העוקבים בטוויטר, טראמפ מנצח בגדול: 27.2 מיליון עוקבים לטראמפ, לעומת רק 2.3 עוקבים לבלומברג, כך על פי ‘גלובס’.

לפני כתשעה חודשים, בלומברג חיווה את דעתו כלפי הבחירות ונראה היה כי הוא לא יתמודד. הוא עקב מקרוב אחרי שיעורי התמיכה בג’ו ביידן, המתון יותר מברני סנדרס, והמתין לראות האם יצליח המועמד להתרומם בסקרים. המיליארדר היהודי אמר בתקופה האחרונה, כי הוא סבור שחיוני להביס את דונלד טראמפ ושאיש מהמועמדים הדמוקרטים, אינו מסוגל לעשות זאת. הנסיגה של ביידן בסקרים והקושי שלו בגיוס התרומות, גרמו לבלומברג להצטרף למרוץ. נוסיף כי הוא לא האחרון שמצטרף למרוץ. מושל מסצ’וסטס לשעבר דבאל פטריק הודיע גם הוא כי יצטרף למרוץ מטעם הדמוקרטים.

“אני אתמודד בכדי להביס את דונלד טראמפ ולבנות מחדש את אמריקה”. כתב בלומברג, “איננו יכולים להרשות לעצמנו ארבע שנים נוספות, של פעולותיו הפזיזות והבלתי מוסריות של טראמפ”. בלומברג הוסיף כי: “טראמפ מייצג את הסכנה הקיומית הנשקפת לארצנו ולערכינו. אם הוא ינצח בעוד מערכת בחירות, יכול להיות שלעולם לא נתאושש מהנזק שייגרם”. את דבריו הוא מסיים בסיסמה שתרוץ איתו יחד לבית הלבן: “בלומברג – יוצר מקומות עבודה, מנהיג, פותר בעיות”.

מי האיש?

בפברואר 1942 נולד מייקל רובנס בבית משפחת בלומברג בבוסטון שבמסצ’וסטס. בית יהודי שומר כשרות, בן לאבא מהגר רוסי ואמא מניו ג’רזי שמקור משפחתה מבלארוס. הוא צעד במסלול הרגיל והוציא תארים באוניברסיטה. אביו עסק בשוק ההון וסיפק ידיעות פיננסיות. במסגרת עבודתו הקים את סוכנות הידיעות בלומברג, ממנה עשו האב והבן את הונם.

עד שנת 2001, היה בלומברג דמוקרט מוצהר. זמן קצר אחרי התקפות 11 בספטמבר הוא הצטרף למפלגה הרפובליקנית והתמודד מול רודולף ג’וליאני לראשות העיר ניו יורק. בתום שלוש כהונות, הותיר בלומברג אחריו מורשת רחבה. הוא השיג הפחתה חדה בפשיעה ותמך באסטרטגיה משטרתית, שבה מקבלים שוטרים סמכות רחבה לעצור אנשים שחשודים בהתנהגות פלילית.

שנתיים אחרי בחירתו השנייה לראשות העיר, עזב בלומברג את המפלגה הרפובליקנית ובפעם השלישית, התמודד כמועמד עצמאי. רק ב-2018 נרשם מחדש כדמוקרט, אולם מקורביו אומרים כי ברעיון הנשיאות הוא משתעשע כבר משנת 2008. נציין כי בלומברג לא היה היהודי הראשון בראשות עיריית ניו יורק, קדמו לו אברהם בים ואד קוץ’. אם יצליח לעבור את כל הדרך הארוכה לבית הלבן, בלומברג יהיה היהודי הראשון שיישב שם. האמריקאים והעולם שלמדו להסתדר עם נשיא שחור, יצטרכו ללמוד איך עושים זאת עם נשיא יהודי.

Inner article
בית מד”א על שם אביו של בלומברג | צילום: עמוד הפייסבוק של מד”א ירושלים

היחס שלו כלפי ישראל טוב, אך מעולם הוא לא התייחס למכלול הנתונים במזרח התיכון. גם כראש עיריית ניו יורק לא עסק בלומברג בנושאי חוץ ולא הביע את דעתו על הסכסוך ישראלי-פלסטיני. מאידך, במשך השנים הוא תקף לא פעם את קמפיין ה-BDS, שמקדם חרם על ישראל ועל ההתנחלויות. וחיזק את ישראל ברגעים קשים, כדוגמת הסיפור בו פתחנו. גם בתקופת ‘עופרת יצוקה’ הוא קפץ לארץ, לביקור הזדהות ותמיכה בעם ישראל.

בשנת 2014, ביקר בלומברג בירושלים וקיבל בטקס מרשים את פרס בראשית (ג’נסיס), בסך מיליון דולר. את הפרס כולו תרם המיליארדר לתשע עמותות, אחת מהן מקדמת את מערכת היחסים, בין הישראלים לבין הפלסטינים.

בנוסף תרם בלומברג סכומים גדולים, לחידוש תחנת מד”א הגדולה ברוממה ירושלים ואף השתתף בשנת 2011 בחנוכת הבניין, שנקרא על שם אביו, ויליאם הנרי בלומברג. באתר האינטרנט שלו, שהתחדש לקראת הריצה לנשיאות, כותב בלומברג את דעתו בנושאים שונים שעומדים על הפרק. בנושא מדיניות החוץ, מתמקד בלומברג בתחום העוני והאקלים, ללא מילה נוספת על מדיניותו העתידית כלפי מדינת היהודים – בני עמו.

שמור אותי מאוהבי

נוסיף, כי לקראת סוף הקדנציה האחרונה שלו כראש העיר, הוא הוביל את מה שכונה ‘חוק בלומברג’ – כנגד קיום ברית מילה בניו יורק. הקהילה היהודית האורתודוקסית התמודדה עם המהלך החמור והדבר אף הגיע לבית המשפט המקומי, שביטל בסופו של תהליך ארוך, את החוק הבעייתי.

ניסה להלחם בברית המילה | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

בעוד שלושה חודשים בדיוק, בתאריך ה-3 בפברואר ייפתחו רשמית הפריימריז לראשות המפלגה הדמוקרטית. המדינה השנייה בתור תהיה ניו המפשייר, בה בדרך כלל מתחילים העניינים להתחמם. סנדרס מציג עמדה שמאלנית יחסית במפלגה ואליזבת וורן, תוקפת ללא הרף את החברות גוגל, אמזון ופייסבוק. ג’ו ביידן היה המתון במפלגה מבין המובילים ובלומברג ינסה למלאות את המשבצת שלו. בשלב הזה, על פי סקרים אחרונים של רשת CBS, שיעורי התמיכה בבלומברג נמוכים ונעים סביב המספרים החד־ספרתיים, במדינות בהן ייערכו פריימריז מוקדמים.

את הדרך לבית הלבן, מתכנן בלומברג לכבוש באמצעות קסמו, פעולותיו הציבוריות, אך בעיקר בעזרת כספו. בשבועות האחרונים הודיע, שישקיע 100 מיליון דולרים, בפרסומת דיגיטלית נגד טראמפ, 15-20 מיליון דולר, ברישום מצביעים חדשים מקהלים המוגדרים כמיעוטים ועוד 30 מיליון דולר, על סבב ראשון של פרסומות בטלוויזיה. על פי דיווח ב’גלובס’ עד לפני שבועיים, כל יתר המועמדים הדמוקרטים, הוציאו יחד 82.5 מיליון דולר, על תשדירים בטלוויזיה. כ-60 מיליון דולר מהסך הזה הגיעו מהמיליארדר טום סטאייר לבדו.

המימון העצמי של בלומברג יהיה בעוכריו, כאשר ירצה להתמודד בעימות טלוויזיוני בין המתמודדים. דרישות הסף של העימות, כוללות תמיכה של 4% לפחות, מתוך ארבעה סקרים מוקדמים, או לחילופין 6% בשני סקרים מוקדמים, דרישה נוספת והקשה מבין כולם עבור בלומברג, מחייבת איסוף תרומות מסך מינימלי של תורמים מ־20 מדינות שונות. סך התורמים שצריך המיליארדר כדי להשתתף בעימות, הוא לכל הפחות 200 אלף תורמים.

התמודדות נוספת העומדת בפני המתמודד בן ה-77, היא הקמת מערך הבחירות עבורו ברמה הארצית. מדובר במהלך שמתוכנן על פי רוב, מספר חודשים לפני פתיחת הקלפיות. ב’גלובס’ דווח כי בשל כניסתו המאוחרת למרוץ, אמרו עוזריו של בלומברג, כי לכאורה הוא לא יתמודד בארבעת הסבבים הראשונים, באייווה, ניו המפשיר, נבאדה ודרום קרוליינה.

במקום זאת, בלומברג תולה את תקוותיו באסטרטגיה לא קונבנציונלית, של בניית בסיס תמיכה, במדינות שיקיימו את הפריימריז ב־3 במרץ, הידועים כ”סופר טיוזדיי”. ב’גלובס’ מוסיפים כי מדובר באסטרטגיה שנכשלה בעבר עבור הדמוקרטים. גורמים רשמיים במפלגה באייווה ובניו המפשיר, הביעו אכזבתם הפומבית לנוכח ההחלטה הזו של בלומברג.

המערכת לא תתגייס

בסוכנות הידיעות ‘בלומברג’, אמרו כי לא יעסקו בענייניו בעקבות ריצתו לנשיאות. מזכר פנימי שנשלח לעובדים בסוכנות הידיעות, כללו גם את המתמודדים האחרים מול בלומברג במפלגה הדמוקרטית. “נמשיך עם המסורת של לא לחקור את מייק (משפחתו והקרן שלו) ונרחיב את אותה המדיניות, על יריביו בפריימריז לראשות המפלגה הדמוקרטית. לא נוכל להתייחס למתחרים הדמוקרטיים של מייק, באופן שונה ממנו”.

נשיא אפרו אמריקאי ונשיא יהודי | צילום: קובי גדעון, פלאש 90

את המזכר כתב ושלח, העורך הראשי של ‘בלומברג’ ג’ון מיקלתווייט. הוא הוסיף כי “בזמן שהוא רץ לנשיאות, חדשות ‘בלומברג’ תפרסם או תסכם עבודת תחקיר על בלומברג ומועמדים דמוקרטיים אחרים, רק אם תבוצע על ידי ‘מוסדות עיתונאים אמינים'”. כהגדרתם.

לפני כשנה אמר בלומברג, כי אם ייבחר לנשיא ארה”ב ב-2020 “סביר שאמכור את סוכנות הידיעות”. בראיון רדיופוני באיווה אמר בלומברג: “אני חושב, בגילי, שאם אפשרי למכור אותה, אעשה זאת. כל אחד מת בסוף, אז כדאי לעשות את זה לפני שזה קורה”.

אך מסתבר שהנושא כלל לא פשוט וכי לא נראה באופק, שבלומברג יצליח למצוא קונה לסוכנות הידיעות המצליחה. על פי תחקיר של ‘גלובס’, הכנסות סוכנות הידיעות בלומברג, עומדות על כ-10 מיליארד דולר בשנה. השווי שלה מוערך ביותר מ-40 מיליארד דולר, כך טוענים שני בנקאים שמעורים בענייני החברה.

אין הרבה חברות גדולות שיוכלו למזג לתוכן את בלומברג ושנראות רוכשות פוטנציאליות, אמרו אותם בנקאים. קנייה ממונפת של בלומברג, אם תתרחש, סביר שתהיה הגדולה בהיסטוריה, ותעלה על רכישת 32 מיליארד הדולר של TXU ע”י KKR&Co ו-TGP ב-2007.

לגוגל ולאמזון, יש אמנם את היכולת לקנות את בלומברג, כך נתחו ב’גלובס’, עיקר העבודה של גוגל, נמצאת בתחום מכירות פרסום שקשורות למנוע החיפוש שלה, שונה לגמרי ממהותה של סוכנות בלומברג, שעיקר הכנסותיה הוא ממנויים. גם לגבי אמזון, הלקוחות של בלומברג הם בעיקר אנשי מקצוע ומספרם קטן יחסית, בהשוואה למיליוני הצרכנים שמהווים את קהל היעד, לעסקיה הנוכחיים של אמזון.

נציין, כי הדיווחים על קפיצת בלומברג לבריכת המועמדים במפלגה הדמוקרטית, הגיעו עד לבית הלבן, ושם מיהרו כמובן להגיב: “לנשיא יש את התוצאות שמראות שהוא עושה דברים נהדרים למדינה, כך שזה לא משנה מי בסופו של דבר יתמודד נגדו”. כך הסבירה דוברת הבית הלבן סטפני גרישהם ל’פוקס ניוז’.

Inner

כתיבת תגובה