הייעוד הנכון של הטלפונים הציבוריים: מכשירים מצילי חיים

שאלתם את עצמכם מה יקרה למתקני הטלפון הציבוריים השוממים והמטרידים? • בזק תתרום אלפי תאים של טלפונים ציבוריים בהם יותקנו מכשירי דפיברילטור • מבחינת בזק מדובר בפרוייקט שהוא "win-win", גם תרומה משמעותית להצלת חיים וגם אפשרות למחזור

תא טלפון ציבורי שהוסב לעמדת דפיברילטור בכניסה לבניין מטה בזק בתל אביב מול הטלפונים הוותיקים צילום: נתי שוחט פלאש 90, עיבוד תמונה: 'ביזנעס'

לאור קידום הסרת טלפונים ציבוריים על ידי רשויות מקומיות ברחבי הארץ בזק תתרום את אותם תאי טלפונים ציבוריים, במסגרת שיתוף פעולה חדש שיוצא לדרך עם מד"א.

בתאים שבזק תתרום תתקין מד"א, בתיאום עם הרשויות מקומיות מכשירי דפיברילטור, המצילים חיים בעת אירועי לב, ועל ידי כך תנגיש אותם לכלל הציבור בעת צרה. בכל עיר בארץ עשרות עד מאות טלפונים ציבוריים המוצבים ברחובות מרכזיים בעיר, וכולם יוכלו להפוך פוטנציאלית לעמדת דפיברילטור. המהלך כפוף להשלמת הצעדים הנדרשים על ידי משרד התקשורת.

מכשיר הדפיברילטור הוא מכשיר המחזיר קצב לב לפעולה סדירה על ידי מתן שוק חשמלי ללב. לעיתים, חולים אשר נמצאים בסכנה של פרפור חדרים אינם יכולים להמתין דקות ארוכות עד להגעת צוות חירום רפואי ולכן זמינות הדפיברילטור עשויה להציל חיים.

כאשר עובר אורח נתקל במקרה רפואי, עליו לחייג 101 למד"א שם יזהה הנציג את מיקום האירוע ובמקביל לשליחת צוות חילוץ, יכוון את הפונה לתא הדפיברילטור הקרוב על ידי הפעלת סירנה. נציג מד"א ידריך מרחוק את הפונה לגבי השימוש במכשיר, זאת עד להגעת האמבולנס הקרוב.

הטלפון הציבורי שכולנו מכירים עבר מספר גלגולים בעשרות השנים האחרונות. בתחילה השימוש בטלפונים הציבוריים היה באמצעות אסימונים ובהמשך באמצעות כרטיסי חיוג נטענים, בזקכרט וטלכרט. בעבר השימוש בטלפונים הציבוריים היה גבוה מאוד ומידי חודש נרשמו מיליוני דקות שיחה ברחבי הארץ. עם השנים והעלייה המתמדת בשימוש בטלפונים הסלולריים השימוש בהם ירד ואף התייתר.

מבחינת בזק  העברת תאי הטלפונים שאבדו מהרלבנטיות שלהם כתרומה שתשמש למהלך מציל חיים הינו בבחינת Win-Win. "הטלפונים הציבוריים היו חלק מההווי של כולנו, אך באופן טבעי עם התקדמות הטכנולוגיה הם התייתרו וכעת אנחנו שמחים לראות שהם זוכים לעדנה מחודשת", אומרים בבזק. עוד נמסר מהחברה כי, "למהלך זה ישנה גם חשיבות בהגברת המודעות ובעיקר להנגשת מכשירי הדפיברילטור והצלת חיים".

כתיבת תגובה