המבקר יהרוס לכחלון את הבחירות? דו"ח על מחיר למשתכן במאי 2019

מבקר המדינה בודק את הכשלים בתוכנית מחיר למשתכן וצפוי לפרסם את הדו"ח בחודש מאי 2019 – מועד רגיש עבור כחלון בהנחה שהבחירות יתקיימו במועדן, בסוף 2019

מבקר המדינה. צילום יונתן זונדל פלאש 90.

זו היתה רק שאלה של זמן עד שמבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, יתחיל לבדוק מה קורה בתוכנית מחיר למשתכן – ואכן זה קרה בימים אלו.

במשרד המבקר אישרו ל'כלכליסט' את המידע וציינו כי בכוונתם לפרסם פרק ביקורת על התוכנית "שייכלל בדו"ח השנתי הבא של המבקר שיתפרסם במאי 2019" – מועד רגיש עבור כחלון בהנחה שהבחירות יתקיימו במועדן, בסוף 2019.

Noam1 – Box

על פי הדיווח, במסגרת הבדיקה ראיינו אנשי המבקר בחודשים האחרונים פקידים במשרד האוצר ובמשרד הבינוי והשיכון, וגם רוכשי דירות בתוכנית.  

משיחות עם גורמים שנפגשו עם אנשי המבקר במסגרת הבדיקה עולה כי אחד הנושאים שעלו במפגשים היה הפער בין מועד ההגרלות לזכאים לתחילת בניית הדירות בפועל. במצבים כאלה הזוכים נאלצים להמתין זמן רב מיום זכייתם ועד ליום שבו יוכלו לבחור את הדירה.

נושא נוסף שעלה בשיחות שערכו אנשי המבקר הוא היקף ההטבה שבה זוכים רוכשי הדירות המוזלות. בעוד באזור המרכז ההטבה עשויה לעמוד על מיליון שקל למשק בית, הרי שבפריפריה שווי ההטבה נמוך משמעותית ועומד על 250-200 אלף שקל.

כמו כן, המבקר צפוי לבדוק את רמת המפרט של הדירות שדרשה המדינה מהקבלנים במסגרת התוכנית. ככל הנראה, הרמה הזו היתה נמוכה בחודשים הראשונים של התוכנית, והיא אפשרה לקבלנים לייצר מצבים אבסורדיים כמו בנייה של דירת 3 חדרים על שטח של 140 מ"ר במטרה לחסוך בעלויות הבנייה, או יציאה למרפסת או לחצר דרך המטבח.

Noam1 – Inner

כתיבת תגובה