המיליארדר החרדי מחפש קונה ל'שופרסל'

הרשת הקמעונאית הגדולה בישראל עומדת לפני מכירה? • בנקים בינלאומיים, קרנות זרות ואפילו רשתות קמעונאות מחו"ל, בוחנות אפשרות של רכישת ענקית הקמעונאות הישראלית, 'שופרסל' • וכמה תצטרכו לשלם כדי לקבל את השליטה בחברה?

אדוארדו אלשטיין | צילום: פלאש 90

לסוחר פיננסי בעל פוטנציאל צמיחה אדיר דרוש סכום של 1.9-1.8 מיליארד שקל לרכישת השליטה בחברת הקמעונאות הגדולה בארץ.

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי ובדיסקונט השקעות (דסק”ש), פנה לבנק השקעות בינלאומי כדי לאתר רוכש לשליטה ברשת שופרסל, כך חשף 'כלכליסט'. בנוסף לבנק המדובר, ניסו על פי הדיווח בימים האחרונים מספר קרנות השקעה זרות להתעניין ברכישת השליטה ברשת הקמעונאית הגדולה בארץ – וזאת, בנוסף להתעניינות מצד רשתות קמעונאות זרות. 

ככל הנראה העדיף אלשטיין לפנות לגורמי השקעה זרים מתוך ניסיון לקבל סכום גבוה יחסית על רווחי החברה ומתוך הבנה שבשוק הישראלי המקומי אין כמעט משקיעים שיוכלו או ירצו לרכוש את השליטה.

שווי השוק של שופרסל עומד כיום על 6.1 מיליארד שקל שופרסל, ובדוחות שפרסמה בשבוע שעבר על התוצאות הכספיות לרבעון השני והחציון הראשון של שנת 2019 הציגה שופרסל ירידה ברווח הנקי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

הכנסות החברה ברבעון השני הסתכמו בכ-3.4 מיליארד שקל, לעומת רבעון מקביל אשתקד שהסתכם בכ-3.1 מיליארד שקל – גידול של כ-9%, אשר מיוחס לגידול בפעילות הקמעונאות, עיתוי החג ולגידול בפעילות רשת BE.

הרווח התפעולי מפעילות שוטפת במחצית הראשונה הסתכם בכ-267 מיליון ש"ח, כ-4.1% ממחזור המכירות, בהשוואה לכ-236 מיליון ש"ח בתקופה המקבילה אשתקד המהווים כ- 3.7% ממחזור המכירות. הגידול נובע מיישום תקן IFRS16.

מול כל העליות, בכל הפרמטרים, בולטת שורת הרווח הנקי במחצית הראשונה אשר ירדה לכ-96 מיליון ש"ח, בהשוואה לכ-152 מיליון ש"ח בתקופה המקבילה אשתקד.

הקיטון ברווח הנקי ברבעון נובע אמנם בעיקרו מיישום התקן החשבונאי החדש, שערוכים שבוצעו בשנה שעברה וגידול בהוצאות מימון, שנבע בעיקר כתוצאה מהשפעת עליית המדד והירידה בשערי החליפין – אבל גם בנטרול הדברים הללו, מדובר בירידה של כ-34% ברווח הנקי.

גורם נוסף לירידה טמון בפעילותה של רשת הפארם Be (ניו פארם לשעבר) שנרכשה על ידי שופרסל, שבה נרשם הפסד תפעולי של 12 מיליון שקל לעומת 4 מיליון שקל ברבעון המקביל, וכן מעלייה בהוצאות המימון. 

אך למרות הנתונים הבלתי מעודדים כשלעצמם, החברה עדיין נסחרת בשווי קרוב לשווי השיא שלה, שהגיע ערב פרסום הדו"חות ל-6.7 מיליארד שקל. חברת שופרסל נהנית ממעמד בלתי מעורער כמעט בשוק הקמעונאות בישראל, וגם כניסתה של 'אמזון' לשוק הישראלי לא פגעה בה. הן בגלל העובדה שאמזון לא תכנס כרגע לתחום המזון בארץ והן בגלל שמכירות האונליין של שופרסל נתפסו טוב מאוד בציבוריות הישראלית.

מסיבות אלו אלשטיין יכול להיות רגוע. קרנות השקעה זרות מעוניינות לרכוש חברות 'מובילות שוק' ומוכנות לשלם מחיר שיעניק להם פרמיית שליטה משמעותית כפי שדורש אלשטיין, אולם מאידך הוא צריך לזכור שעדיין מדובר בשוק מקומי קטן יחסית כמו מדינת ישראל והמחיר שהוא דורש, 1.8-1.9 מיליארד שקל תמורת פרמיית השליטה של 20%, גבוה מעט.

ב'כלכליסט' תיארו, כיצד במאי 2014 רכש אלשטיין את אי.די.בי. ביחד עם מוטי בן משה, כאשר מלכתחילה לא תכנן למכור את שופרסל ופרסם כי הגיע לאי.די.בי לטווח ארוך. אולם כעבור ארבע שנים, ביוני 2018 כאשר השווי של שופרסל עמד על 5.6 מיליארד שקל, (פי 3 משוויה כמה שנים קודם לכן) החליט אלשטיין, למכור נתח ראשון של 16.6% ממניות החברה תמורת 854 מיליון שקל. המכירה הביאה לרווח הון של 1.3 מיליארד שקל לדסק"ש והקטינה את החוב הפיננסי נטו שלה, שהסתכם ב-4.1 מיליארד שקל.

חמישה חודשים לאחר מכן, בנובמבר 2018, מימש אלשטיין 7% נוספים ממניות שופרסל תמורת 416 מיליון שקל, ודסק"ש ירדה לאחזקה של 26%. מאז זינק השווי של 'שופרסל' פעם נוספת ועתה מבקש אלשטיין לחסל את אחזקותיו בחברה ולמכור את השליטה.

לפני כחודשיים התפרסמה הודעה דרמטית של קבוצת אי.די.בי ושל דסק"ש על רצונו של מנכ"ל שתי החברות, שולם לפידות, לפרוש מתפקידו הבכיר. ההודעה הייתה מכה לקבוצה, ועתידה הפיננסי נכנס לערפל לצד ירידות חדות של מניותיה

 

 

מומחים הזהירו באותם חודשים כי קיים חוסר ודאות בנוגע לפירעון החובות של הקבוצה החל משנת 2021. במקביל התקשה אלשטיין למכור חברות קטנות שהיו ברשותו ואף ויתר על הניסיון לקבל את השליטה בחברת הביטוח כלל.

הקשיים מלווים את אלשטיין גם מחו"ל. וב'כלכליסט' התפרסם כי מניית אירסה, חברה שפועלת בארגנטינה ונסחרת בנאסד"ק, ירדה בכ־38% שלשום לאור תוצאות הבחירות המקדימות במדינה, תוך שהיא משלימה צניחה של קרוב ל־90% מתחילת השנה. מנייתה של חברה אחרת שבשליטתו – קרסוד – צנחה גם היא ב-40%.

נזכיר כי לצד בעיותיו של אלשטיין בחלק מאחזקותיו, נכסים ובניין מקבוצת IDB פירסמה דוחות כספיים טובים מאוד לרבעון הראשון של שנת 2019 והציגה המשך צמיחה בכל הפרמטרים התפעוליים: הכנסותיה משכ"ד עמדו ברבעון הראשון של שנת 2019 על 232 מ' ש"ח לעומת 221 מ' ש"ח ברבעון המקביל אשתקד, גידול של כ-5%. ההכנסות משכ"ד בגילום שנתי מסתכמות בכ-972 מיליון ש"ח.

4 תגובות ל: "המיליארדר החרדי מחפש קונה ל'שופרסל'"

  1. המיליארדר החרדי…. נקודה למחשבה שבתקשורת כל הזמן טוענים שהחרדים לא עובדים ושותים את הכסף של המדינה נראה לי שהחרדי הזה לבד ויש עוד הרבה דרך אגב משלם מסים כמו חצי מיליון חילונים…

  2. המנכל הנוכחי הרס את סופר סל הפך רשת חנויות מצליחות לכושלות הבריח את הקונים השקיע השקעות כושלות יש להחזיר את סופר סל לקונים להוריד מחירים לעודד הגעה לחנויות להחזיר את הקופאיות ושוב להוריד מחירים מחירים מחירים

  3. אולי הוא צריך גמ"ח

  4. רצוי מאוד מאוד שהרוכש החדש של שופרסל יוריד דראסטית את המחירים!!!

כתיבת תגובה